Tag Archives: вкусно

(Рецепт) Леб со сланина: Едноставен рецепт за вистинско уживање!

Без оглед дали ќе го подготвите за ручек или вечера, лебот со сланина е одличен избор. Може да биде и прилог а може да се послужи и како главно јадење. Ќе уживате во комбинацијата на вкусови… Состојки: 200 г сланина 170 г чедар или гауда 5 кришки стоен леб 2 …

Повеќе »

(ФОТО) Пита со краставички и шунка готова за час: Идеална за вечера, појадок но и предјадење!

Солена пита од јогурт со шунка и краставички и вкусно тесто можете да ја подготвите за „брза вечера“ или ненадејни гости… Состојки:4 јајца,400 мл јогурт, 300 г брашно, 1/3 лажичка сол, 1/2 прашок за печиво, 150 г сечкана шунка или паризер, 150 г рендан каѓшкавал, 100 мл масло, неколку кисели …

Повеќе »

(Рецепт) Најубави чоколадни браунси: Размазете се со овој волшебен крем десерт!

Израдувајте се себе и домашните со едноставно а вкусно слатко… Состојки: 170 г путер 300 г чоколадо (со најмалку 50% какао) 3 големи јајца 200 г шеќер 80 г брашно 1/4 лажичка сол Подготовка:правоаголна тава (25 х 25 см) обложете со хартија за печење, а рерната загрејте ја на 180 …

Повеќе »

(Рецепт) Посна трпеза: „Фиделии пилаф“ – Турски десерт со ориз и фиде!

Во јужниот дел на Македонија се уште многу често се подготвува „Фиделии пилаф“, односно посен десерт со ориз и фиде… Состојки: бел ориз фиде масло или маргарин ванилин шеќер шеќер (по вкус) Подготовка: во соодветно количество вода сварете го белиот ориз – како за тавче (не смее  да има отповеќе …

Повеќе »

(ВИДЕО) Посни сармички со една необична состојка: Рецепт кој ќе ве освои!

Дали некогаш би ви паднало на памет во филот за посни сарми да ставите малку суво овошје? Треба да пробате! Состојки: 1 главичка кисела зелка, 1 главичка кромид, 1 поголем морков, 1 поголем компир, 200 г измиен ориз, 2 лажици ајвар, малку суви сливи, мелен црвен пипер, толчена црвена пиперка, …

Повеќе »

(ФОТО) ПИЦА ЛЕБ е лесно да се направи: Ќе ве воодушеви колку е вкусен!

Изненадете го своето семејство со деликатес кој е всушност пица подготвена на еден сосема друг начин. Идеална е за оние денови кога баш и немате желба да готвите нешто комполикувано… Состојки: 350 г брашно, 1 лажичка шеќер, 1 лажичка сол, 5 г сув квасец, 2 јајца, 80 мл вода, 60 …

Повеќе »

(Видео + Рецепт) Сармички од модри патлиџани: Вкус кој не се заборава

Модриот патлиџан изобилува со специфични ароми и вкусови, па на сармата ќе и дадат сосема необичен шмек… Состојки: 2 модри патлиџани, 300 г мелено месо, 200 г кашкавал, 1 филџан (од кафе) ориз, 2 главички (средно големи) кромид, 1 јајце, пире од домати, сол, црн пипер, мајчина душица, малку шеќер …

Повеќе »

(Рецепт) Напиток кој го топи салото од стомакот за 7. дена: Се прави брзо и лесно, а еве кога треба да го пиете!

Напитокот кој ги топи одвишните маснотии од стомакот се прави брзо и лесно. Станува збор за чиа семки, мед, лимон и вода во точно одредени количества. Резултатите се видливи веќе после една недела. Освен што го ослободува вишокот маснотии, одличен е и за здравјето бидејќи содржи антиоксиданси, влакна и витамини. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мусака со тестини: Брз ручек кога „не ви е до готвење“!

Денеска едноставно не е ден за готвење. Времето е идеално за проештки, па поради тоа ви донесуваме еден прекрасен рецепт за вкусна мусака која бргу се подготвува… Потребно е: 200 г тестенини, 200 – 300 г. мелено месо, 1 главичка кромид, 2 чена лук, масло, зачини по вкус, 2 јајца, …

Повеќе »