говор на телото

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ДА ГО „ПРОЧИТАТЕ“ ГОВОРОТ НА ТЕЛОТО? Откријте ја ТАЈНАТА невербална комуникација и скриените сигнали, за да бидете уште поуспешни

Подеднакво важна како и вербалната комуникација Важна вештина е да можете да ги разберете сигналите што луѓето си ги испраќаат едни на други. За некои тоа доаѓа природно, додека други треба да обрнат повеќе внимание. Тие се важни во испраќањето на вистинската порака, а исто така и во разбирањето на …

Повеќе »

Првиот впечаток за некого е поважен отколку што мислиме: Пет работи што можеме да ги заклучиме за соговорникот во ПРВИТЕ 10 СЕКУНДИ

Психолог открива колку навистина се важни првите впечатоци Првиот впечаток може да биде погрешен, но тешко е да се промени откако ќе го формираме. Експертите веруваат дека потребни се само 10 секунди за да се формира мислење за личност која штотуку сме ја запознале. Американскиот психолог Меги Пасијан вели дека …

Повеќе »

Должината на ПРСТИТЕ открива многу за вашиот карактер: Споредете ја должината на показалецот и средниот прст и дознајте нешто ново за себе!

Споредете ја должината на показалецот и средниот прст и дознајте нешто ново за вашиот карактер. 1. Шармантни и прагматични луѓе Велат дека луѓето чиј прст до малиот е подолг од показалецот се многу убави. Тие зрачат со шарм што другите луѓе го сметаат за неодолив. Покрај тоа, тие се одлучни …

Повеќе »

АКО НЕКОЈ ГИ СКРСТИ РАЦЕТЕ ДОДЕКА ЗБОРУВАТЕ, ВИ ОТКРИВА МНОГУ: Еве што навистина значи – жените го прават тоа САМО во еден случај!

Говорот на телото открива многу за една личност, но што навистина претставуваат вкрстените раце? Одамна научивме дека говорот на телото открива многу за една личност. Ако некој ги држи рацете скрстени, многумина мислат дека не е отворен за комуникација и на овој начин несвесно, но и јасно му става до …

Повеќе »

Како луѓето ПОВЕЌЕ ДА ВЕ ПОЧИТУВААТ: Овие седум трикови можат да ја променат сликата за вас

Со неколку совети ќе стекнете поголема почит кај околината Луѓето кои сакаат околината да ги набљудува со почит се обидуваат да си го направат гласот погруб, ракувањето посилно и секогаш да го изразат своето искрено мислење. Несомнено, со помош на овие методи ќе делувате како посилна и постабилна личност, но …

Повеќе »

Во сон често ви доаѓа ЕДНО ИСТО ЛИЦЕ? Има ЧЕТИРИ ПРИЧИНИ зошто ви се случува ова

Погледнете зошто ви се случува ова Многу луѓе во одреден момент од животот сонуваат една одредена личност. Ако ова ви се случило, погледнете ги можните причини за тоа. 1. Личноста има големо влијание врз вас или вашиот живот Можно е некој кој значително влијае на вас и на вашите одлуки …

Повеќе »

Фројд тврдел дека знае се за работите што луѓето ги кријат – Еве зошто ЧОВЕК НЕ МОЖЕ ДА ЧУВА ТАЈНА!

Покрај неговата основна должност и вокација, Зигмунд Фројд со задоволство се занимавал со теоретски објаснувања на религиозните, антрополошките, уметничките појави. На феминистките и на религиозните луѓе веројатно нема да им се допаднат ставовите на Фројд за верувањата што ги застапуваат и бранат. Навистина би можело да се каже дека секој …

Повеќе »

Говор на телото – Овој тест открива МНОГУ за вас: Дали сте ДОМИНАНТНИ, „СЕ УЛИЗУВАТЕ“ или имате НЕДОСТАТОК НА САМОДОВЕРБА, дознајте брзо!

Дали сте свесни колку едно едноставно ракување може да открие за вас – дознајте какви сте во однос на начинот на кој се поздравувате со некого. Ракувањето е вообичаен начин на поздравување во многу земји, а она што многумина не го знаат е дека начинот на ракување открива многу за …

Повеќе »

Што начинот на кој СЕ БАКНУВАТЕ кажува ЗА ВАС?

Бакнувањето во нашето тело ослободува хемикалии кои прават да се чувствуваме удобно и убаво, вели Такиша Роланд-Џенкинс, професионален консултант во клиниката Between Us. Меѓутоа, во оние ситуации кога после долго време ќе сретнете некого на улица и таа личност веднаш ќе почне да ве бакнува во знак на поздрав, можеби …

Повеќе »