домашни звезди

Денес се сеќаваме на нашиот познат актер Данчо Чевревски

Данчо Чевревски е роден во Скопје на 17 мај 1951 година. Тој беше познат македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и продуцент. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје на отсекот за драмски глумци. Специјализација, односно филмско усовршување има добиено на УКЛА во Лос Анџелес. Тој е еден е …

Повеќе »

Македонскиот краток филм „Мала шега“ влезе во официјална селекција на престижен филмски фестивал во Данска

Македонскиот краткометражен филм „Мала шега“ кој беше во конкуренција со 4140 кратки филмови од светот влезе во официјална селекција на престижниот филмски фестивал во Оденсе, Данска. Во официјалната селекција влегоа 149 филмови од 39 земји меѓу кои и филмот „Мала Шега“ на режисерот Трифун Ситниковски, во продукција на ДНФ Филмс …

Повеќе »

Владимир Четкар ќе настапи во Скопје оваа сабота

Оваа Сабота, 18 Мај после подолго време Владимир Четкар ќе настапи во Скопје во Mosh Lounge & Music Bar. Деновиве тој се враќа од САД каде имаше концерти во Њујорк и Детроит и ги заврши последните студиски снимања во Чикаго и Милвоки за потребите на неговиот нов студиски албум. Во …

Повеќе »

Ара Маликиан во Скопје – Концерт на светски познатиот виртуоз на виолина на 18-ти октомври во „Македонска филхармонија”

На 18-ти октомври во Скопје, со почеток од 21 часот, на сцената во „Македонска филхармонија” ќе настапи еден од најуникатните и најизразени виолинисти на неговата генерација, светски познатиот Ара Маликиан. Уметничкиот стил на свирење на виолина, неговото богато музичко искуство, како и иновативниот пристап, станаа посебен бренд на светската музичка …

Повеќе »

Калиопи со концерти во Скопје и Битола

Македонска поп-рок ѕвезда Калиопи, ќе одржи ексклузивни концерти во Скопје, на 19 октомври, во „Арена Борис Трајковски” како и во Хераклеа – Битола, на 20 јули. Во моментов го подготвува својот нов албум, кој на јавноста ќе и биде претставен до крајот на овој месец. На 20 јули и 19 …

Повеќе »

„Искра“ – концерт на Македонската филхармонија со виртуозот на виолина Роман Симовиќ

Македонската филхармонија го најавува концертот „Искра” кој ќе се одржи на 16 мај (четврток) со почеток во 20 часот. Како солист, овој пат ќе настапи еден од најуспешните црногорски и европски виолинисти Роман Симовиќ, моментно концерт-мајстор на реномираниот Лондонски симфониски оркестар, Марински театар и Минхенската филхармонија. Врвниот Симовиќ ќе го …

Повеќе »

Среќен роденден Верица Пандиловска !!!

Верица Пандиловска е родена на 13 мај 1973 година во Тетово. Таа завршила нижо музичко училиште (отсек виоли­на), како и Средно музичко училиште (отсек соло-пеење). На музичката ака­демија продолжила со соло-пеење, а по две години отсекот го променила со теорет­скиот дел. Нејзиното прво појавување било на премиерата на филмот „Arizona …

Повеќе »

ЕКОТИП најавува враќање на автентичната македонска музика: Концерт на Мизар на 12 мај во Македонската Филхармонија

Македонската компанија ЕКОТИП, во соработка со ЧУВ-ДЕ-ЧУВ, ве покануваат на уникатен музички настан – концерт на култниот „Мизар“ и хорот „Хармосини“, што ќе се одржи на 12 мај во Македонската Филхармонија, со почеток во 20:00 часот. Концертот на „Мизар“ е сѐ само не обичен музички настан, тоа е оживување на …

Повеќе »

МУЗИЧКИ СПЕКТАКЛ НА СТАДИОНОТ „ПЕТАР МИЛОШЕВСКИ“ ЗА ОТВОРАЊЕ НА 16 ИЗДАНИЕ НА БИТОЛСКОТО КУЛТУРНО ЛЕТО – БИТ ФЕСТ

Општина Битола се подготвува за реализација на уште едно незаборавно културно лето, исполнето со квалитетни културни содржини, нови концепти и традиционални манифестации. Најголемото музичко доживување во Битола на официјалното отворање на 16 издание на БИТ ФЕСТ, најавува програма со висок квалитет. За првпат, Стадионот „Петар Милошевски“ во Битола, на отворањето …

Повеќе »