домашни звезди

Концертите на Владимир Четкар низ Америка комплетно распродадени!

Концертот во Детроит на 27 ми Јануари е уште еден од низата распродадени концерти на Четкар низ Америка меѓу кој беа и концертите во Кливленд, Њујорк, Колумбус и Сан Франциско! На оваа турнеја за која владееше голем интерес Македонскиот комплетен автор и изведувач настапи во некој од најпознатите џез клубови …

Повеќе »

Голем славенички концерт на Горан Бреговиќ

Најголемата рок легенда на балканските простори, Горан Бреговиќ, на 23ти Март ќе одржи голем славенички концерт во спортскиот центар”Јане Сандански”. Во годината кога се слави 50 години од основањето на најуспешната ех ју рок  група Бијело Дугме, а само еден ден после неговиот  роденден, Горан Бреговиќ ја прифати нашата понуда …

Повеќе »

Денес роденден слави нашата позната актерка Ирена Ристиќ

Ирена Ристиќ е родена во Охрид на 26 јануари 1975 година. Таа е македонска театарска, телевизиска и филмска глумица. Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје во 1999 година, во класата на Владимир Милчин. Од 2000 година работи во Драмскиот театар во Скопје. Покрај реализација на улогите на матичната …

Повеќе »

Додека метев во ГТЦ си замислував дека имам концерт во Филхармонија

Зарина Првасевда во серијалот ТВ Такси 28 раскажува за патот до успехот. „Тешко е несомненено затоа што ние сме мала држава, затоа што се уште не би рекла дека артистот го препознаваме на вистинкиот начин и како публика, но и како некаква институционална поддршка и поткрепа”, вели Зарина Првасевда истакнувајќи …

Повеќе »

FUNK SHUI со нов видео спот за песната “Никогаш Пак”

Funk Shui со константната работа на својот израз, ја одбележаа 2023та со преку 20 концерти во Европа и на Балканот (Берлин, Виена, Гронинген, Белград, Нови Сад, Загреб, итн.), како и издавање на долгоочекуваниот албум “Никогаш Пак” на 31 Март 2023 кој резултираше со два распродадени концерти во Скопје во Младинскиот …

Повеќе »

ТОШЕ ПРОЕСКИ – “КАЖУ ДА ВРЕМЕ ЛЕЧИ СВЕ”

“Кажу да време, време лечи све, ал шта ми врeди вечност  без тебе”…се стиховите од рефренот на последната отпеана песна од нашата единствена и најголема македонска музичка ѕвезда Тоше Проески. “Kажу да време лечи све” е насловот на песната која се чинеше дека можеби никогаш нема  да го здогледа светлото …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на нашиот Тоше, на денот кога требаше да го прослави својот 43-ти роденден

Тодор „Тоше“ Проески е роден во Прилеп на 25 јануари 1981 година. Музичкото образование го стекнува во музичко училиште во Битола и на Музичката академија во Скопје. Првите почетоци на музички план Тоше Проески ги прави уште во раното детство настапувајќи на детскиот фестивал „Златно славејче“ во 1992 година со …

Повеќе »

Дани со нов сингл – Ќе ме сакаш ли?

По “Има љубов во нас”, проследуваме втор сингл од најновиот 4ти студиски албум во најава, со наслов „Ќе ме сакаш ли?”. „Нашата ментална опсесивност да го загарантираме и она што е невозможно да се гарантира е поривот за оваа песна. Љубовта се живее, не се планира, а најмалку се гарантира. …

Повеќе »

Среќен роденден Влатко Стефановски !!!

Влатко Стефановски е роден во Прилеп на 24 јануари 1957 година. Тој е македонски рок, поп и џез музичар, основач на „Влатко Стефановски Трио“, и еден од основачите на групата „Леб и сол“. Влатко е роден во типично театарско семејство. Неговите родители, како уметници, често патувале, па така набрзо Стефановски …

Повеќе »