домашни звезди

(ВИДЕО) Андреа влетува во летото со „Betting on You“

По виорот од осум месеци, Андреа влегува во летото 2021 со низа успеси и на 15 јуни го издава својот следен сингл „Betting on You“ (https://youtu.be/56U8Diifxes).Во својата нова песна, Андреа бара повеќе од „само уште едно убаво лице“, тврдејќи дека „мора да има повеќе од празните зборови што ќе ги кажеш“. …

Повеќе »

Деловски и Томи Тасев со прва заедничка песна, германски лејбл ги поддржа македонските музичари

Riot е првата заедничка песна на македонските диџеи и продуценти Деловски и Томи Тасев. Песната, која е во издание на продуцентскатакуќаSmthngelseодГерманија, веќе е промовирана на Spotify, iTunesи сите поголеми стриминг платформи во светот. „Идејата за Riot  се роди лани во ноември. Најдов предобар машки вокал, кој веќе го испеа текстот …

Повеќе »

(ФОТО) Симон Трпчески во Букурешт: Момент за прослава!

Меѓу бројните во Букурешт кои отидоа да го прослават учеството на македонската фудбалска репрезентација на Европско првенство беше и Симон Трпчески, нашиот прославен пијанист… „Прославување на првото учество на македонската фудбалска А репрезентација на Еврошампионатот и нашиот прв историски гол во Букурешт, заедно со мојот брат Јован Трпчески, како и …

Повеќе »

Шест години без Џумерко – Човекот кој го олицетвори итроманецот Пејо!

Како вчера да беше веста дека по долго боледување почина Благоја Спиркоски Џумерко, еден од најистакнатите македонски актери…Човек кој на театарските штици можеше да го игра „најтешкиот“ лик а потоа во тв серија да го отелотвори Итар Пејо и засекогаш да остави свој белег на тој лик… Фејсбук страницата Ѓорѓи Колозов …

Повеќе »

(ФОТО) ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ: Тијана со долга коса и неколку килограми помалку: „Дали си тоа ти?“

Нашата позната пејачка, Тијана Дапчевиќ, на својот Инстаграм профил објави фотографија на која позира со нова фризура. „Тијана видливо ослабе и фановите се воодушевени од промената“ Не помалку ниту повеќе, таа има долга коса со светло розеви нишки на краевите. Сè уште не сме ја виделе во вакво издание. Тијана …

Повеќе »

(ВИДЕО)  Бојана и групата “Мерак” го продолжија животот на една од најубавите песни кои ги напиша Зафир Хаџиманов 

„Една ноќ ме зема, а сега те нема. Како лист ме скина, животот ми мина. Да си мерак песна да те испеам…”, се стиховите кои ја одбележаа далечната 1988 година. Темата “Да си мерак песна” која тогаш на Макфест ја испеа легендарната Бисера Велетанлиќ, денес, после 33 години повторно ги …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЗРЕЛО И ЗА ПОЧИТ: Мартинијан Кириловски за „Гранд“ објави нова песна која не може да не ви се допадне!

Мартинијан Кириловски пред една година дипломира и стана менаџер на бизнис логистика, но музиката е неговата најголема љубов и продолжува понатаму, а сега не воодушеви со најновата песна… Балканската јавност го запозна како еден од најталентираните Македонци кој се натпреваруваше на „Ѕвездите на Гранд“. А пред две години и како …

Повеќе »

(ВИДЕО) Каролина Гочева ја претстави „Идила“ – Ќе ве освои на прво слушање!

Каролина соопшти дека проектот го работела скоро две години заедно со Дуке Бојаџиев и Исмаил Лумановски. Македонската поп-ѕвезда Каролина Гочева пред повеќе од една недела најави дека ќе ги почести обожавателите со нова песна насловена „Идила“. Каролина вчера и’ официјално ја објави новата песна на својата фејсбук-профил. „Идила“ е прва …

Повеќе »

(ФОТО) Емотивно сведоштво на фолк пејачот Благоја Грујовски: „Ако не дојдев во ‘Аџибадем Систина’ ќе ја изгубев битката со Ковид 19!“

Никој не е поштеден и болеста секому може да му донесе тешка борба – борба за животот. Често, речиси секојдневно цела измината година – за жал, ова го потенцираат многумина. И тоа од свое искуство. Поминале минути на тешки битки, чекале поглед од докторите дека сè ќе биде добро, дека …

Повеќе »