кина

Детските филмови „Стакленото момче“ и „Патешествието на принцот“ викендов во кино „Милениум“

Анимираниот филм за најмладите „Патешествието на принцот“ и долгометражниот игран филм за деца „Стакленото момче“ викендов (сабота и недела) од 11 часот и од 13 часот ќе бидат на репертоарот на киното „Милениум“ во Скопје. „Патешествието на принцот“ е долгометражно остварување на водечките француски аниматори Жан-Франсоа Лагиони и Ксавиер Пикар, …

Повеќе »

Детскиот филм „Стакленото момче“ истовремено во пет градови

Детскиот филм „Стакленото момче“ во режија на Самуеле Роси, утре (16 декември) ќе има истовремена премиера во пет градови низ републиката. Филмот за најмладите ќе биде прикажан во Кинотека на Северна Македонија (18 часот), Центар за култура “Ацо Шопов” во Штип (19 часот), Центар за култура Битола (19 часот), Центар …

Повеќе »

Блок на авганистански филмови во „Кино МСУ”

Од вечерва, 2 декември, во киното на Музејот на современата уметност – Скопје во рамки на програмата на „Кино МСУ” почнува блок филмови посветени на авганистански автори. Селектор на програмата е Дарко Набаков, одговорен за филмската програма на Кино МСУ. Авганистанскиот филмски блок започнува вечерва и ќе трае до 10 …

Повеќе »

ПРОЕКЦИЈА НА ФИЛМОТ „ФРЕД” И КОНЦЕРТ НА ПЕСНИТЕ НА ФРЕД БУСКАЉОНЕ ВО ВТОРНИК ВО 20.00 ЧАСОТ

Амбасадата на Италија, во соработка со Кинотеката на Република Северна Македонија ќе им овозможат на љубителите на кинематографијата да го проследат филмот „Фред”, посветен на Фред Бускаљоне (1921-1960) по повод стогодишнината од неговото раѓање, по што ќе следи концерт на македонската група „NYX„ која ќе ги изведува неговите песни во живо. Италијанскиот …

Повеќе »

На 30ти ноември, во Кинотеката на Македонија, со почеток во 20:00 часот, премиерно ќе биде прикажан третиот краток филм за “Старо Скопје”, ” Човек-Лав стори”, чиј автор е Катерина Габунија

На 30ти ноември, во Кинотеката на Македонија, со почеток во 20:00 часот, премиерно ќе биде прикажан третиот краток филм за “Старо Скопје”, ” Човек-Лав стори”, чиј автор е Катерина Габунија а носител на проектот НУФЦ Вардар Филм – Скопје.  Проектот е поддржан од Град Скопје а реализиран во соработка со …

Повеќе »

Документарниот филм „Каде припаѓаме?“ во Скопје и Неготино

Поетскиот документарен филм „Каде припаѓаме?“, кој ни претставува како младите се справуваат со разделбата на нивните родители, денеска се прикажува во Кинотека на Северна Македонија и Центарот за култура „Ацо Ѓорчев“ во Неготино. Швајцарскиот документарец на режисерката Жаклин Цинд беше номиниран за „Кристална мечка“ на филмскиот фестивал Берлинале 2019 во …

Повеќе »

Шведскиот документарец „Модна ревија: Од ’Глада Худик‘ до Њујорк“ во Кинотеката

Приказната ја следи Ема Ертлунд, девојка со интелектуална попреченост како го остварува својот сон да учествува на модна ревија. Документарниот филм „Модна ревија: Од ’ГладаХудик‘ до Њујорк“ во режија на Јохан Ског ќе биде прикажан вечерва во 20 часот и утревечер во 18 часот во Кинотеката на Северна Македонија. Станува …

Повеќе »

„Киненова” за прв пат ја претставува современата ирска кинематографија во Македонија

Меѓународниот филмски фестивал „Киненова”, годинава, во рамките на својата редовна програма, за прв пат ја претставува современата ирска кинематографија во Македонија. По тој повод на 20-ти ноември (сабота ), во кино- салата на Кинотека на Македонија, со почеток во 20 часот ќе се одржи свеченост на која ќе присуствува Амбасадорот …

Повеќе »

Вечерва во МКЦ премиера на „Модиљани“

„МОДИЉАНИ“ е драмски спектакл, кој ги прикажува двата главни аспекти од животот на фамозниот талентиран сликар Амадео Модиљани; беспрекорната љубов со Џан и смртното ривалство со Пикасо. Заглавен во неизбежната трагична судбина, Моди успева да ги креира највпечатливите дела од неговата генерација, кои будат страшна љубомора кај големиот Пикасо. Ова …

Повеќе »