кина

Шеjмус Мекгарви добитник на Специјална Златна камера 300 за особен придонес во светската филмска уметност

Директорот на ИФФК „Браќа Манаки” Симеон Мони Дамевски на денешната прес конференција го објави добитникот на Специјална Златна камера 300 за особен придонес во светската филмска уметност на 44. Фестивалско издание што ќе се одржи од 23 до 29 септември. Кинематограферот, чиј ракопис стои зад долгогодишната тандемска соработка со Џо …

Повеќе »

КИНО НА ОТВОРЕНО СО ФИЛМОТ “ПАНКОТ НЕ Е МРТОВ”, ВО САБОТА, ВО ГРАДСКИОТ ПАРК

Како дел од богатата културна понуда во рамките на кандидатурата за Скопје – Европска престолнина на културата 2028 утревечер (02.09.2023 година, сабота) на добро познатата локација кај езерцето, во првиот дел од Градскиот парк организираме филмска вечер на отворено со проекцијата на хитот “Панкот не е мртов”. Филмот “Панкот не …

Повеќе »

„Најсреќниот човек на светот“ – кино проекција во Кочани

Денес и утре во Национална установа- Центар за култура “Бели мугри”во Кочани, можете да ги проследите кино прoекциите на филмот „Најсреќниот човек на светот“ во режија на на Теона Стругар Митевска. Проекциите и двата дена започнуваат во 20:00 часот а цената на билетот изнесува 100 денари. Филмот имаше премиера лани …

Повеќе »

Легендарната друштвена игра оживеа на филмското платно – Dungeons & Dragons: Honour Among Thieves доаѓа ексклузивно на SkyShowtime од 31 август

Dungeons & Dragons: Honour Among Thieves, импресивниот акциско-авантуристички филм заснован врз легендарната друштвена игра од „Хасбро“, ќе биде достапен за стримување ексклузивно на SkyShowtime од 31 август Гледај го трејлерот тука: https://youtu.be/GhnbJXAxQK0 Еден шармантен крадец и една група безнадежни авантуристи организираат јуначка кражба за да вратат еден изгубен редок артефакт, …

Повеќе »

„КАЈМАК” НА ЦРВЕНИОТ КИЛИМ ВО САРАЕВО, ПА АМЕРИКАНСКА ПРЕМИЕРА И УШТЕ 4 ФЕСТИВАЛИ ДО СЕПТЕМВРИ

Филмот „Кајмак” на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски продолжува со успешниот фестивалски живот и на 17 август ќе биде прикажан на Сараево филм фестивал, најважниот фестивал во регионот, во програмата „Open Air”. Дел од филмската екипа на „Кајмак” ќе продефилира на црвениот килим на 29-то издание на фестивалот. Со првокласна филмска понуда, …

Повеќе »

НОВАТА КОМЕДИЈА TE DUA, ЖИМИ МЕНЕ НАСКОРО ВО СИНЕПЛЕКС

На 21 септември во киното Синеплекс во Скопје ќе биде прикажана премиерата на филмот Te Dua, Жими Мене. Станува збор за комедија во режија на Марјан Гавриловски, а по сценарио на Никола Кузелов. Актерската екипа ја сочинуваат Никола Кузелов, Атанас Атанасовски, Валентин Видовиќ, Ангела Стојановска, Тони Михајловски, Игор Џамбазов, Сенко …

Повеќе »

Еден поинаков историски час во Кино Манаки

Вчера со почеток од 12:00 часот во кино Манаки се одржа третиот час од циклусот предавања, кои се составен дел од проектот ,,Еден поинаков историски час”. Водени од идејата љубовта кон Битола да се негува од најмала возраст, низ историската прошетка ги поведе проф. по историја Александар Јаневски. Најмладите битолчани …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Наскоро „Нешто слатко“ во кината во Македонија

Денеска беше одржана прес-конференција и проекција на филмот „Нешто слатко” во режија на Тин Водопивец. Филмот со прикажување ќе стартува од 6 мај во Синеплекс но и кината во државата. „Нешто слатко“ е збунувачка романтична комедија. Филм полн со преплети и забавна содржина. Кариерата на една организаторка на конференции е …

Повеќе »

Швајцарската доку-драма „Фамилија“ за проблематичните тинејџери премиерно во кината

Швајцарскатадрама „Фамилија“, во режија на Фред Баилиф, од денеска е на репертоар во кино „Милениум“ со почеток од 15:30часот.Филмот се фокусира на проблемите на тинејџерите во дом за згрижување деца во Женева. Исто така, денеска филмот ќе биде прикажан и во Дом на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци со …

Повеќе »