Сцена

Денес роденден прославува нашиот познат оперски пејач Благој Нацоски

Благој Нацоски е роден на 18 мај 1979 година во Скопје. Тој е познат македонски оперски пејач (тенор). Нацоски е најафирмираниот македонски оперски пејач во светот. Живее и работи во Италија. Уште од најрана возраст, тој покажувал особен талент и афинитети кон музиката. Пеењето започнал да го изучува со својата …

Повеќе »

Екран ви ги претставува хедлајнерите на Pinkpop 2024

Екран во неколку објави ќе се обиде да ви ги презентира најголемите музички имиња кои ќе настапат на фестивалот Pinkpop 2024. Pinkpop фестивалот се одржува во најужниот дел од Холандија во местото Ландграф. Првото издание на Pinkpop фестивалот било одржано во далечната 1970 година, што го прави овој фестивал меѓу …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на нашиот познат актер Данчо Чевревски

Данчо Чевревски е роден во Скопје на 17 мај 1951 година. Тој беше познат македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и продуцент. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје на отсекот за драмски глумци. Специјализација, односно филмско усовршување има добиено на УКЛА во Лос Анџелес. Тој е еден е …

Повеќе »

Фестивал за современа музика МОДОАРС 2024

Започнува седумнаесеттото издание на Фестивалот за современа музика МОДОАРС. На отварањето на фестивалот МОДОАРС 2024 на 17.05.2024 во Даут Пашин Амам во 20 часот ќе настапат тројца пијанисти: Ервин Леитер (Унгарија/Грција), Леонид Петрески и Стефанија Јонческа – Тонски. На програмата ќе се изведат дела од класичната и современа литература, меѓу …

Повеќе »

ХРВАТСКИОТ БЕНД ЕЛЕМЕНТАЛ ЗА ПРВ ПАТ НА Д ФЕСТИВАЛ!

Од Д Фестивал Најавуваат магична ноќ, исполнета со уникатна комбинација на рап, фанк, соул и рок – потпис на овој восхитувачки бенд. Експлозија од звук и енергија, искрени текстови, моќни настапи и наградени албуми. „Iz dana u dan“, “Tijelo pamti” и “Hej, sanjalice” се само дел од песните за кои …

Повеќе »

Денес роденден прославува нашиот фолк пејач Душко Георгиевски

Душко Георгиевски е роден на 16 мај 1972 година во Свети Николе. Тој е македонски фолк пејач и адвокат. Душко студира на правниот факултет во Скопје. Од 1994 година почнува активно да се занимава со музика, како фолк пејач. Тој често настапува на фестивалите: Фолк Фест Валандово, Роса, Цветници, Тумба …

Повеќе »

Македонскиот краток филм „Мала шега“ влезе во официјална селекција на престижен филмски фестивал во Данска

Македонскиот краткометражен филм „Мала шега“ кој беше во конкуренција со 4140 кратки филмови од светот влезе во официјална селекција на престижниот филмски фестивал во Оденсе, Данска. Во официјалната селекција влегоа 149 филмови од 39 земји меѓу кои и филмот „Мала Шега“ на режисерот Трифун Ситниковски, во продукција на ДНФ Филмс …

Повеќе »

Владимир Четкар ќе настапи во Скопје оваа сабота

Оваа Сабота, 18 Мај после подолго време Владимир Четкар ќе настапи во Скопје во Mosh Lounge & Music Bar. Деновиве тој се враќа од САД каде имаше концерти во Њујорк и Детроит и ги заврши последните студиски снимања во Чикаго и Милвоки за потребите на неговиот нов студиски албум. Во …

Повеќе »

Ара Маликиан во Скопје – Концерт на светски познатиот виртуоз на виолина на 18-ти октомври во „Македонска филхармонија”

На 18-ти октомври во Скопје, со почеток од 21 часот, на сцената во „Македонска филхармонија” ќе настапи еден од најуникатните и најизразени виолинисти на неговата генерација, светски познатиот Ара Маликиан. Уметничкиот стил на свирење на виолина, неговото богато музичко искуство, како и иновативниот пристап, станаа посебен бренд на светската музичка …

Повеќе »