Сцена

Сеќавање: на денешен ден беше роден великанот на македонското глумиште Мето Јовановски

Мето Јовановски е роден на 17 јануари 1946 година во с. Панчарево, Пехчевско. Тој беше еден од најголемите и најзначајните македонски театарски, филмски и телевизиски актери. Основно училиште и гимназија завршил во Делчево. По завршувањето на средното образование работи во Народниот театар во Штип. Двапати испратил барање до театарската академија …

Повеќе »

Михаил Парушев: „Од генот не се бега!“

Од македонската музичка ризница се изнедри албумот „Агол“ на Михаил Парушев, авторско дело на познатиот музичар кој е добро познат на балканските простори според својот талент но и марливост…Секој кој ја следи музичката сцена знае добро кој е Михаил Парушев кој со албумот „Агол“ не остава рамнодушност, ниту миг за …

Повеќе »

Среќен роденден Јоце Панов !!!

Јоце Панов е роден во Штип на 17 јануари 1982 година. Тој е познат македонски изведувач на поп-музика, кој моментално живее во Скопје. Основно и средно училиште завршил во родниот град, во училиштата ОУ „Славејко Арсов“ – Штип и СМУ „Сергеј Михајлов“ – Штип. Со високо образование се стекнал на …

Повеќе »

Успешна година го очекува младиот и талентиран Методија Столески

Методија Столески и “Балканика” бенд од Словенија направија вистински бум на дочекот на Стара Нова Година во Крањ Словенија. Методија пееше до раните утрински часови во преполна сала. Минатата 2023 година имаше успешна година. Покрај учеството на неколку фестивали 2023 му еше исполнета со многу свадбени и друг вид веселби, …

Повеќе »

Андреј од ДНК ви ги открива неговите три омилени песни и албуми од македонски изведувачи

Андреја Ѓорѓиески – Андреј заедно со Владимир Блажев – Панчо го сочинуваат популарното дуото ДНК, кое повеќе од 20 години е препознатлив бренд кој не престанува да расте и да создава музика која со задоволство ја слушаме сите овие години. Го запрашавме Андреј кои се неговите три омилени песни и …

Повеќе »

Денес роденден слави нашиот актер Здравко Стојмиров

Здравко Стојмиров е роден на 16 јануари 1987 година во Битола. Тој е македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Завршил актерство во 2008 година на Југозападниот универзитет „Неофит Рилски“ во Благоевград, Бугарија. Оттогаш учествува во многу театарски претстави. Филмографија: 2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија 2014 Авантурите на Итар Пејо ТВ-серија 2014 Среќна …

Повеќе »

„Почеток“ – нов концерт на оркестарот на Филхармонија

Овој четврток, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи првиот концерт во вториот дел од концертната сезона „80 години – Љубов!”. На концертот насловен „Почеток” како солист ќе настапи македонскиот кларинетист Здравко Ангелов, а диригент е маестро Алфонсо Скарано од Италија. На програмата се симфониска поема „Ноќ на голото …

Повеќе »

Среќен роденден Валентино Скендеровски !!!

Валентино Скендеровски е роден на 14 јануари 1968 година во Скопје. Основно и средно образование завршил во Скопје, а во 2008 година ги завршува и студиите на Високата Школа за Аудиовизуелна Реализација ЕСРА во Франција со што се стекнува со звање дипломиран инженер на звук. Во 2011 ги завршува после …

Повеќе »

Сеќавање: На денешен ден почина еден од најпознатите пејачи на народна музика Добри Ставревски

Добри Ставревски е роден во струшкото село Јабланица во 1934 година. Тој е еден од најпознатите македонски пејачи на народна музика. Основно и средно образование завршил во Струга. Во 1948/49 г. неговото семејство се преселило во Битола. Уште во педесеттите години ги направил првите снимки во Радио Битола. По желба …

Повеќе »