Сцена

Јелена Розга: Ми се оствари желбата да имам концерт во салата „Борис Трајковски”

„Последниот пат кога бев во Скопје бев во салата „Борис Трајковски” и си помислив ‘кога би имала јас концерт овде’… и ете желбата ми се оствари. Оваа љубов, оваа енергија што ги почувствував вечерва не можат да се опишат со зборови. Навистина им благодарам на сите затоа што го имав …

Повеќе »

Погледнете го музичкиот видео запис “Вредеше” на Emilija L. Ducks

Во кафе-книжарницата Буква на 7 февруари 2024 година се одржа видео промоција на музичкото видео „Вредеше“ и мини концерт на Emilija L. Ducks. Покрај промоцијата на видео записот, Emilija L. Ducks, одржа триесет минутен мултидисциплинарен концерт на кој ја презентираше својата досега необјавена музика, и поезија. Вложив многу грижа во …

Повеќе »

Стефанија го објави својот нов видео запис за песната „Бегаш“

Стефанија го објави својот нов видео запис за песната „Бегаш“. „Во ова невреме за сите нас кои живееме тука во нашиот дом, Македонија, правам промоција на видео записи во кои е всадена суштината за нашето постоење. Немам сила да го пренесувам крикот на оваа пресија на уметникот, кој веќе станува …

Повеќе »

Денеска роденден слави нашиот гитарист, артист и композитор Стефан Петановски

На денешен ден е роден нашиот гитарист, артист и композитор од Скопје, Стефан Петановски. Неговиот стил најдобро може да се опише како спој од различни жанрови меѓу кои рок, метал, џез, фјужн, сепак задржувајќи го модерниот прогерсивен звук. На страна од гитарата, негова голема пасија претставува компонирањето, од каде произлегува …

Повеќе »

На денешен ден е родена нашата позната фолк пејачка Татјана Лазаревска

Татјана Лазаревска е родена на 12 февруари 1975 година во Скопје. Таа позната е македонска музичарка. Израснала во семејство кое отсекогаш било опседнато со фолклорен дух. Нејзиниот татко бил поранешен член на АКУД „Мирче Ацев“. Уште како мала постојано ги следела настапите на АКУД „Мирче Ацев“ за во 1988 година …

Повеќе »

Проекција на филмот „Живееме“ во Кинотека на Македонија

Вечерва во Кинотеката на Македонија, со почеток во 20:00 часот ќе може да го погледнете филмот „Живееме“ – We the Living. Филмот „Живееме“ е заснован на истоимениот роман од 1936 година на познатaтa американскa филозофкa и писателкa со руско потекло, Ајн Ранд. Станува збор за романтична воена драма, сместена во …

Повеќе »

Kонцерт на Триото Николај/Руфинг/Татароглу – Leuchtfeuer & Sankyoku

📅 Понеделник, 12.02.2024, 20 часот 📌 Салон 19:19 Триото Николај/Руфинг/Татароглу од Базел – Швајцарија, е формирано за време на пандемијата на Ковид во 2020 година и оттогаш работи на полето на слободна импровизација и експериментална музика. Како дел од нивната импровизациска практика, тие постојано ги истражуваат полињата помеѓу отворената композиција …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот познат актер Александар Микиќ

Александар Микиќ е роден во Скопје на 9 февруари 1966 година. Тој е познат македонски театарски, филмски и телевизиски актер. Дипломирал на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Факулет за драмски уметности, Скопје на отсекот за глумечка игра во класата на проф. Димитрие Османли, во 1992 година. Од 1997 година, работи …

Повеќе »

Ринго Стар снима нов албум

Тапанарот Ринго Стар, поранешен член на познатата група „Битлси“, го најави својот нов кантри албум. Стар откри дека ќе ги има песните „Ќе ми треба некој“, „Крук бои“, „Февруари ски“ и „Аделин“. Ринго зборуваше и за соработката со Линда Пери. „Таа пишуваше песни за мене. Таа ги произведе. Таа е …

Повеќе »