Сцена

АРЕА подготвени за акустичното, музичко уживање во Филхармонија

19 и 20 април се датумите резервирани за двата акустични, последователни концерти на рок-групата „Ареа”. Концертите се закажани во Филхармонија, а членовите на групата најавуваат акустична музичка магија и патување низ нивната 30-годишна музичка кариера. Вакви два концерти „Ареа” одржа и во 2010 година во Универзалната сала, а интересно е …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на нашата истакната актерка Сабина Ајрула-Тозија

Сабина Ајрула-Тозија е родена во Скопје на 17 април 1946 година. Таа беше истакната македонска актерка која работела во Драмскиот театар во Скопје. Покрај во Драмскиот театар – Скопје, Ајрула – Тозија играше и во други театри низ Македонија, како и во независни театарски продукции. Остави силен печат на македонската …

Повеќе »

“Сила и Нервоза” новиот сингл на Суперхикс и Фолтин

По долго “крчкање” конечно излегува најновиот албум на Суперхикс насловен како и истоимениот сингл “Сила и Нервоза”. Овој сингл е плод на едно долгогодишно музичко скопско-битолско пријателство и носи една локална, многу вистинита порака. Снимен во студиото “Тра Ла Ла” под продуцентска палка на Мите Димовски. Во снимањето на спотот и видеото учествуваа сите, …

Повеќе »

Ексклузивно: Дарко Гелев Брејк отвора ново радио – најави дека ќе биде број 1, а еве и како се вика

Во минатонеделното интервју на единствената емисија посветена на главниот град на Македонија – Скопје Але Але која се емитува на Телма Телевизија секој викенд, ексклузивно Дарко Гелев – Брејк откри дека стартува со ново радио кое ќе биде од забавен карактер, односно народна музика. Освен што вети дека истото ќе …

Повеќе »

Голема роденденска забава на „Conquering Lion“ во „Станица 26“: 17 години од нивното постоење ќе го прослават со концертен настап:

На 20-ти април (сабота) во ноќниот клуб „Станица 26“, 17 години од своето постоење ќе прослави познатиот даб/реге/кросовер бенд – „Conquering Lion“. Роденденската забава всушност ќе биде концертен настап на момците од Тетово, а публиката ќе ја почестат со нивните најдобри музички „парчиња“ создадени во изминатите 17 години. Влезниците се …

Повеќе »

Поточиња викендов седум пати ја наполнија Филхармонија

Новото издание на детскиот фестивал Поточиња кое се одржа викендов во Македонска Филхармонија привлече огромен интерес и дури седум фестивалски претстави беа потребни за да ги собере сите заинтересирани деца да ги чујат новите детски песни изведени на фестивалот. Публиката не само од Скопје, туку и од цела Македонија ја …

Повеќе »

Денес роденден слави актерката Билјана Јовановска

Билјана Јовановска е родена на 15 април 1986 година во Скопје. Дипломира на Европски Универзитет, Економски факултет, Скопје, во 2008 година, а потоа и во 2011 година, на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на Факулетот за драмски уметности, Скопје, на отсекот актерска игра, во класата на проф. м-р Елјеса Касо. …

Повеќе »

Сеќавање: две години без нашата истакната актерка Мајда Тушар

Мајда Тушар е родена во Скопје на 24 јуни 1950 година. Таа беше позната македонска театарска и филмска глумица. Дипломира на Високата музичка школа во Скопје– Отсек за драмски глумци. Од 1972 до 2015 година работела во Драмски театар – Скопје. Подолу е дел од нејзината богатата филмографија: 1972 Истрел …

Повеќе »

Среќен роденден Биба Додева !!!

Билјана Биба Додева е родена на 14 април 1975 година во Скопје. Таа е македонска поп пејачка и претседател на здружението „Борка“. Уште како многу мала по­кажува интерес за музика, па така неј­зините родители ја запишале во МБУЦ Илија Николовски – Луј, отсек ви­олина. За време на школувањето имала многу …

Повеќе »