НАЈНОВО

Вечерва на манифестацијата „Од нула до култура“ настап на бендот „The Flames“ со tribute на Red Hot Chilli Peppers

Во рамките на манифестацијата „Од 0 до култура“, вечерва на Камената бина во Прилеп, со почеток во 21:00 часот, ќе може да уживате во настапот на The Flames, дечките кои за многу кратко време и со голем труд ја вжештија музичката сцена во Прилеп. The Flames е бенд кој што …

Повеќе »

Музејот на Град Скопје гостува во Народниот музеј на Србија во Белград со изложбата „Една слика на темната страна на римската историја. Скупи – масовна гробница“

Масовна гробница со посмртни останки на околу двесте луѓе откриена во југоисточната некропола на Скупи е тема на изложбата „Една слика на темната страна на римската историја. Скупи – масовна гробница“, со која Музејот на Град Скопје гостува во Народниот музеј на Србија во Белград. Истражувањето на гробницата и реализацијата …

Повеќе »

Инструментот харфа и неповторливата македонска харфистка, Весна Станојевска-Микиќ, за првпат пред публиката во Крива Паланка на настанот “Читаме и сликаме музика”.

Инструментот харфа и неповторливата македонска харфистка, Весна Станојевска-Микиќ, синоќа за првпат беа претставени пред публиката во Крива Паланка на настанот “Читаме и сликаме музика” во организација на Националната установа Центар за култура Крива Паланка. Овој извонреден мултимедијален концепт на летната сцена во градот донесе позната француска филмска музика, изведена на …

Повеќе »

Работилница за танц со Волонтерски Центар Скопје

Вечерва, во Канцеларијата на Волонтерскиот Центар Скопје – улица „Марко Цепенков“, 28 б, Скопје, со почеток во 20:00 часот, ќе имате можност да присуствувате на работилница за танц. Разновидноста на танците е пред нас! Среќни сме во светот што ги одржува во живот музичките и традиционалните танци и би сакале …

Повеќе »

Градскиот мешан хор „Vox Lychnidos“ од Охрид се враќа со награда од 29-от регионален хорски фестивал „Блескави гласови“ во Ниш

Градскиот мешан хор „Vox Lychnidos“ од Охрид, предводен од диригентот Бурим Хидри, доби награда на 29. регионален хорски фестивал „Блескави гласови“ (Блистави гласови) што се одржа во Ниш, соседна Србија. Фестивалското жири му ја додели на охридскиот хор Повелбата за негување и унапредување на македонската хорска музика, благодарение, пред сè, …

Повеќе »

Започна седмото издание на Фестивалот на нов европски филм „Beach film festival“ во Охрид

Од вчера па се до 21 јули се одржува седмото издание на Фестивалот на нов европски филм „Beach film festival“ во Охрид. Годинашното издание нуди богата програма со филмски проекции, едукативни работилници и музички перформанси на четири локации во Охрид, и тоа: плажа „Славија“, брод „Армада“, плажа „Сараиште“ и Младински …

Повеќе »

Вечерва во рамки на Охридско Лето ќе биде отворена изложбата „Калиопе“ – Австрија и Македонија, жените во општеството, културата и науката

Вечерва во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, со почеток во 19:30 часот, ќе биде отворена изложбата „Калиопе“ – Жените во општеството, културата и науката. Жените од Австрија често биле заборавани, занемарувани или маргинализирани во официјалната историја на својата земја. Оваа околност го зголемува значењето на изложбата, која е …

Повеќе »

Сеќавање: Седум години без нашата актерка Ангелина Иванова

Ангелина Иванова е родена на 21 март 1928 во Крушевац. Таа беше позната македонска актерка, една од ѕвездите на Драмскиот театар во Скопје од XX век. Завршила трет клас гимназија во 1946 година. Работела на Куклената сцена, во Младинско-детскиот театар и Драмскиот театар во Скопје. Во Драмски театар работела сè …

Повеќе »

Денес роденден прославува нашиот режисер Јани Бојаџи

Јани Бојаџи е роден на 18 јули 1970 година во Струмица. Тој е истакнат македонски режисер, продуцент и сценарист. Бојаџи потекнува од семејство на бегалци од граѓанската војна во Грција. Завршил средно училиште во Македонија и Академија за театарска и филмска уметност во Софија, Бугарија. Своето прво филмско искуство го …

Повеќе »