НАЈНОВО

Белгискиот нобеловец категорично тврди: Кога вака постите, телото може да се избори со рак и деменција!

На вас е што јадете и кога јадете, но научните истражувања велат дека е подобро кога гладуваме… Интервалите на постот се многу популарни бидејќи многумина сметаат дека тоа е одличен метод да ослабнете и да останете здрави. Што е аутофагија? Називор „аутофагија“ потекнува од грчки јазик и тоа е метаболички …

Повеќе »

(ВИДЕО) КАНАЛ 5 СО УБАВА ВЕСТ: 20-годишно момче излекувано од воспаление на мозокот предизвикано од Ковид-19

Покрај лошите вести кои денеска ги добивме, една секако внесе малку светлина во мрачниот тунел за Ковид – 19 во Македонија… 20. годишен пациент од болницата „8-ми септември“ по две недели боледување, денеска ја напуштил болницата. Тој е еден од шесте пациенти во светот на кој Ковид 19 му направил …

Повеќе »

За говорот на Кијану Ривс не престанува да се говори: „Го мразам овој свет во кој мажите ги облекуваат жените како проститутки!“

Тој го мрази светот во кој жените не сакаат деца, а мажите не сакаат семејство. Таму каде што децата се сметаат себеси за успешни додека возат во автомобилот што нивниот татко им го купил. Онаму каде некој со мала моќ ги понижува сите други … Еден од омилените глумци ширум …

Повеќе »

ОВОЈ ПРОПИС ЈА ЧУВА БРИТАНСКАТА КРУНА: Потенцијалниот носител не смее да го прекрши, инаку нема враќање!

Не е тајна дека кралското семејство мора да се придржува до долг список на правила. Додека некои – како да носите сјаен лак за нокти – не секогаш, постои едно изненадувачко упатство што не подлежи на дискусии: Религија. Според официјалната веб-страница на кралското семејство, кралицата или кралот на Англија мора …

Повеќе »

(ВИДЕО) Натчовечки напор: Контадор се „искачил’ на МонтЕверест

Алберто Контадор, прославениот шпански велосипедист, постави нов рекорд на „Еверестинг“, рекорд со време од седум часа, 27 минути и 20 секунди. Контадор, кој се повлече од велосипедизмот во 2017 година, постави нов рекорд на Монт Еверест на 7. јули, возејќи на ридот на Сила дел Реј во Кастилја и Леон …

Повеќе »

ПОУЧНА ПРИКАЗНА ЗА ГОРКИ СОЛЗИ НА ЕДЕН ВОЈНИК КОЈ ВЕРУВАЛ ВО БОГ: „Ова е Богот на кој му служам, ништо не е невозможно со Бога, Бог кој му дава живот на оној кој не постои!“

Млад човек кој работел во армијата бил постојано понижуван затоа што верувал во Бога. Еден ден капетанот сакал да го понижи пред војниците. Му се јавил на младичот и му рекол: „Млад човеку дојде тука, земи го клучот и оди паркирај го џипот напред“. Младиот човек одговорил: „Не знам како …

Повеќе »

ДО КОГА ЌЕ ОСВОЈУВАМЕ ЦРНИ РЕКОРДИ? Денеска се регистрирани 205 нови случаи на ковид 19: Оздравени се 336 пациенти – починати се 6 лица!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-60, Куманово-13, Дебар-17, Штип-10, Прилеп-2, Тетово-13, Струга-12, Велес-3, Битола-3, Охрид-1, Кавадарци-1, Гостивар-23, Струмица-1, Крушево-1, Пробиштип-2, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-1, Свети Николе-29, Кичево-7, Ресен-3. Денеска Институтот за јавно …

Повеќе »

(ВИДЕО) ХРАБРО – САМА ТРГНАЛА ПРОТИВ КОРОНА: Медицинска сестра ја снимила борбата со вирусот која ја загубила после 24. дена!

Медицинска сестра од Њу Џерси која почина од коронавирус,во застрашувачко видео, последните три недели од животот ги поминала снимајќи ја битката за животот . Покажува како температурата што ја спуштила дома се претворила во ужасен напад врз целото тело, а потоа останала без здив во преполната болница. “Здраво на сите, …

Повеќе »

(ВИДЕО) МАЈКА СЕ ЖРТВУВАЛА, И НАСТРАДАЛА ВО ПОЖАРОТ, ЗА ДА ГО СПАСИ СИНОТ: Тригодишникот по некое чудо е спасен од бивш маринец!

Поранешен американски маринец успеа да фати тригодишник кога неговата мајка го фрлила од третиот кат пред таа самата да загине во пожарот. Минувач ја забележал драматичната сцена со својот мобилен телефон. Филип Бланкс (28) истрчал бос пред зградата од која слушнал повици за помош, кога видел дека еден стан на …

Повеќе »