НАЈНОВО

(ВИДЕО) НАЈЛОШОТО ПОМИНАЛО: На Нов Зеланд повеќе нема опасност од цумани – вака изгледале брановите кои ги уплашиле граѓаните!

Властите во Нов Зеланд го намалиле нивото на предупредувања за цунами издадени по третиот силен земјотрес со епицентар недалеку од Кермадек, острови во Тихиот океан кои припаѓаат на оваа земја. Агенциите наведуваат дека во некои градови владеела паника бидејќи стотици луѓе се обиделе да достигнат некои повисоки места поради предупредувањето …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОРАДИ СТРАВ ОД ЦУНАМИ БЕГААТ ВО БРДАТА: Почнала евакуација на жителите на малечките острови!

Издадено е предупредување за цунами за скоро целиот Пацифик поради силниот земјотрес што вчера по трет пат го погоди Нов Зеланд. За населението од дури 13 земји што живеат покрај крајбрежјето, наредена е евакуација во повисоките области. Наредена е и евакуација на голем број пацифички острови, каде населението побегнало на …

Повеќе »

(ВИДЕО) СНИМКИ ОД СТРАШНИОТ ЗЕМЈОТРЕС НА НОВ ЗЕЛАНД: Сирени одекнуваат по островот, се тресело стотина килоемтри од епицентарот!

Силен земјотрес со јачина од 8,1 степен го погоди брегот на Нов Зеланд, недалеку од островите Кермаде, објави Американскиот геолошки институт. Да потсетиме, за само шест часа, три силни земјотреси со јачина над седум степени го погодија Нов Зеланд. Hope everyone is ok out there, especially off the east coast …

Повеќе »

КОРИСНО – Секојдневното консумирање јаболки носи бројни придобивки, а две се најважни – намален ризик од астма и настанот на дијабетес

Распространето е мислењето дека јаболкаи треба да се јадат секој ден. Во земјите од англиското говорно подрачје, постои дури и поговорка за овој резултат, која вели: „An apple a day keeps the doctor away“ што буквално значи „едно јаболко на ден ќе ве спаси од одење на лекар“. Откриваме дали …

Повеќе »

(ФОТО) НЕ ГИ НАПЛАТУВА УСЛУГИТЕ – „Сперминатор“ има 78. деца а од него моментално 13. жени чекаат бебе

Професорот од Њујорк Ари Нагел (44) им помага на жените да останат бремени на „старомоден“ со сексуални односи со нив, но сега е малку повнимателен. Тој вели дека единствената плата за неговите услуги се бакнежите и прегратките што ги добива На Ари му се јавуваат се’ повеќе жени на кои …

Повеќе »

Нов земјотрес во Грција почувствуван и во земјава

Еден од 28. земјотреси во Грција пред 20 часот беше почувствуван и во нашата земја… Телеметриската сеизмолошка мрежа во земјава одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при скопскиот Природно-математички факултет, вечерва во 19 часот и 38 минути регистрира земјотрес чиj епицентар се наоѓа 260 килоеметри јужно од Скопје, во соседна Грција. Како …

Повеќе »

Четири состојби кои најмногу влијаат на смрт од ковид 19

Една нова студија проценува дека можеле да се избегнат 64 хоспитализации на пациенти со ковид 19 во САД, доколку тие лица не страдаат од четири состојби: дебелина, хипертензија, дијабетес и срцева слабост. Истражувањето е објавено во Journal of American Heart Association (JAHA) а го спровеле научници од Универзитетот Тафтс. Тие …

Повеќе »

(ФОТО) Белграѓанки изобличени во салон за убавина: „Ние сме како жртви на пожар“

Страшни фотографии од осакатени жени во Србија кружат на социјалните мрежи. Сите тие, по таканаречените бразилски естетски зафати, добиле страшни красти, изгореници и лузни кои не поминуваат. Еден од нив за порталот нова.рс изјавила дека доживеале толку многу пекол што сега правдата ја бараат на суд. „Кога лекарите после сене …

Повеќе »

(ФОТО) КАКОВ ЧОВЕК – Направил станови за своите вработени: „Мислам дека и дарувањето е примање!“

Макарскиот бизнисмен Мијо Пашалиќ одлучил да се погрижи за своите работници кои го немаат решено станбеното прашање. Неговата компанија „Тонка проект“ изградила две згради со 16. станови од по 60. метри квадратни… пишиува хрвтаскиот tportal. Сопственикот на компанијата „Апфел“ но и на сестринската „Тонка проект“ имал две згради со изградени …

Повеќе »