НАЈНОВО

Сеќавање: на денешен ден во 1982 година почина еден од најголемите македонски поети Ацо Шопов

Ацо Шопов е роден во Штип на 20 декември 1923 година. Тој беше македонски поет и преведувач, член на МАНУ и еден од основоположниците на современата македонска поезија. Шопов е еден од основоположниците на современата македонска книжевност. Неговата прва збирка Песни (1944) e првата книга на македонски јазик објавена во …

Повеќе »

Среќен роденден Драган Спасов – Дац !!!

Драган Спасов-Дац е роден на 20 април 1963 година во Скопје. Тој е истакнат македонски театарски, филмски и телевизиски актер. Роден е во Скопје. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, во класата на проф. Слободан Унковски. Од 1992 до 2016 година работел како …

Повеќе »

Бендот „Шлиц“ со изведби од проектот „Диши љубов“ и сценско-музичкиот перформанс „Улица“

Во интимниот амбиент на „Кафе Литература“ („Дајмонд мол“), овој петок (19.04), со почеток во 21 часот, публиката ќе ужива во авторска музика, мешавина на рок и џез, на нашиот се-лектор Џијан, со текстови од Славко Јаневски и Тина Иванова. Групата „Шлиц“, која ја предводи нашиот музички феномен Џијан Емин, ќе …

Повеќе »

Разговорот со хрватскиот писател Маринко Кошчец

Издавачката куќа Готен ве поканува на претставувањето и разговорот со хрватскиот писател Маринко Кошчец. Настанот, кој се реализира во соработка со издавачката куќа Антолог, ќе се одржи во рамки на саемот на книга во Скопје, во петок, 19 април, со почеток во 18:30, на штандот на Антолог. Модератор на настанот …

Повеќе »

Студентска уметничка пролет на Факултетот за Драмски Уметности

Вечерва со почеток во 20:00 часот, во просториите на Факултетот За Драмски Уметности во Скопје, подгответе се да го слушнете Звукот на новата генерација! Еклектични настапи, стилски и жанровски разновидни изведби на студенти од Факултетот за музичка уметност во Скопје, проследена со ДЏ сет на талентираниот Јован Вуковиќ! Вечерта ќе …

Повеќе »

Срѓан Драгојевиќ прочуениот српски режисер на филмови „Рани“, „Ние не сме ангели“, „Убавите села убаво горат“ и „Парада“ доаѓа во Скопје

Вечерва во 19:30 часот, во Бистро Комедија, ќе се одржи промоцијата на книга „Чат-пат е добро да се читне некоја книга за да не се испадне глупав во друштво, или сè што не сте знаеле за поезијата, а сте биле претерано мрзливи да читате“ од Срѓан Драгојевиќ. Румена Бужаровска, низ …

Повеќе »

Премиерна изведба на театарската претстава „ХЕНГИНГ АРАУНД“ вечерва во МНТ

Вечерва во Македонскиот Народен Театар во Скопје, со почеток во 20:00 часот, премиерно ќе биде изведена театарската претстава „Хенгинг Араунд“. Автор: Љупчо Јованов Режија и адаптација: Бојан Трифуновски Улоги: Хенгинг – Стефан СпасовАраунд – Александар МихајловскиВолкот, Квазимодо – Сашко КоцевАли Баба, Ѕверот – Гораст Цветковски40 разбојници, 7 џуџиња – Борче …

Повеќе »

„Велигден е, Ѓурѓовден е“ – Голем Велигденски концерт на ансамблот Танец

Вечерва со почеток во 20:00 часот во Националната Опера и Балет, ќе се одржи голем Велигденски концерт на ансамблот Танец, насловен „Велигден е, Ѓурѓовден е“. Голем Велигденски концерт на ансамблот Танец, во неговата јубилејната година кога ја чествува 75-годишнината од своето основање. На концертот ќе настапи целиот ансамбл – хорот, …

Повеќе »

Промоција на книгата „Скарбо“ од Јадранка Владова

Книгата „Скарбо“, со сите раскази за возрасни на Јадранка Владова, ќе биде промовирана денес, 19 април (петок), со почеток во 13:00 часот, во Салата за состаноци на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“. Кон делотo на значајната македонска универзитетска професорка, писателка и критичарка Јадранка Владова (20.4.1956 – 11.12.2004) ќе се осврнат: Оливера …

Повеќе »