НАЈНОВО

(ФОТО) Глумицата, која ја сметаат за најубава жена на светот, открила со кој сериозен психички проблем се бори

Во заедничкото интервју со нејзиното момче Машин Ган Кели за британскиот GQ Style, актерката Меган Фокс отворено зборувала за своите несигурности. Актерката изјавила дека поради дисморфија (психолошки проблем што го карактеризира искуството на пациентот дека делови од нејзиното тело се деформирани, непривлечни, грди, додека дефектот за кој зборува е едвај …

Повеќе »

МЗ:Во скринингот за Ковид 19 опфатени 364 основни и 109 средни училишта важно е родителите да го поддржат тестирањето

Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Република Северна Македонија, Министерството за здравство ќе спроведе скрининг со брзи антигенски тестови, во кој ќе бидат опфатени 8.178 ученици во рамки на 80 општини и градот Скопје. …

Повеќе »

(ВИДЕО) КУЧИЊАТА КАЈ СОПСТВЕНИКОТ, МНОГУ ПРЕД СИМПТОМИТЕ, МОЖАТ ДА ГИ НАМИРИСААТ ОВИЕ БОЛЕСТИ: Животните тогаш ВАКА се однесуваат!

Од мигрена до рак и Адисонова болест Покрај тоа што можат да се дресираат за пронаоѓање исчезнати луѓе и скриени лекови, експлозиви и други предмети, кучињата, благодарение на нивното силно чувство за мирис, можат да откријат болести кај нивните сопственици. Притоа, зборуваме за просечно милениче, а не за специјално обучени …

Повеќе »

ГРАД СКОПЈЕ ДОДЕЛУВА ПАРИЧНА ПОМОШ ЗА НАСТРАДАНИТЕ ВО ПОЖАРОТ ВО ТЕТОВО

Поради трагичниот настан, односно пожарот во модуларната ковид болница  во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за доделување парична помош на семејствата на настраданите. Градот Скопје, како израз на солидарност кон семејствата на загинатите во пожарот во модуларната болница во Тетово за секое загинато …

Повеќе »

(ВИДЕО) Девојките – The Chicks во посета на Кападокија кај девојка која потекнува од егејска Македонија: Се запеало и „Македонско девојче“!

Девојките – The Chicks кои со своите настапи се’ повеќе ги освојуваат љубителите на нивната музика, како што беше и неодамна на „Андерфест“, решиле да отпатуваат во Кападокија на необична средба… „На нашата посета на Кападокија имавме можност да ја посетиме Суреја, девојка која живее во Мустафапаша, која е една …

Повеќе »

Синот на Марина Туцаковиќ ја открил вистината за нејзиниот тефтер со должници

По смртта на легендарната текстописка Марина Туцаковиќ, во медиумите се појави вест дека наводно има тетратка со список на должници, во која ги запишувала нивните имиња. По тој повод сега зборувал нејзиниот син Милан Лача Радуловиќ. „Време е да се огласам во раните утрински часови. Се што прочитавте деновиве во …

Повеќе »

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.554.372 дози вакцини – Во текот на вчерашниот ден и во вторникот аплицирани се вкупно 9.307 дози

Во текот на вчерашниот ден и во вторникот аплицирани се вкупно 9.307 дози вакцини, од кои 1.830 се аплицирани како прва доза, 7.281 се ревакцинирани, а 196 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 13 октомври вкупно се вакцинирани 797.214 граѓани, ревакцинирани се 756.176, а трета доза примиле 982 граѓани. …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Ова болело“: Невеста на венчавка го удрила младоженецот во меѓуножјето

Младенците на нивната венчавка одлучиле да играат безбол, но играта не поминала добро… Невестата, случајно, со топчето го удрила младоженецот во меѓуножјето. Тој паднал на тревата и почнал да стенка од болка, а гостите гледале зачудено. Видеото е објавено од SWNS. Фото: Принтскрин/YouTube/SWNS

Повеќе »

(ВИДЕО) Естетските хирурзи објасниле што се случило со лицето на Том Круз!

АКТЕРОТ Том Круз ги загрижил фановите со појавувањето на натпревар во Сан Франциско. Корисниците на Твитер коментираат дека лицето му е отечено и се прашуваат што се случило со актерот. Експертите се огласиле за неговиот изглед. Козметичкиот хирург Нила Раја, чии пациенти се претежно славни sвезди, тврди дека Том отишол …

Повеќе »