театар

Утревечер на Охридско Лето ќе биде изведена театарската претстава „Безгрешна“ на Театарот Марибор од Словенија

Во рамките на 64-то издание на манифестацијата „Охридско Лето“, утревечер во предворје на црквата Св. Софија ов Охрид, со почеток во 21:00 часот, ќе биде изведена театарската претстава „Безгрешна“ на Театарот Марибор од Словенија. Immaculata бара смисла во раните кои никогаш не можат да зараснат. Марија, мајката на Исус, се …

Повеќе »

ВО МАКЕДОНСКИОТ НАРОДЕН ТЕАТАР Е ИМЕНУВАН НОВ В.Д ДИРЕКТОР

Согласно решението од Министерството за култура на РСМ, од 10 јули 2024 г., а потпишано од страна на министерот за култура на РСМ, Зоран Љутков, за в.д директор на РСМ НУ Македонски народен театар е назначен Никола Кимовски. Имено, Симона Угриновска поднесе оставка од функцијата директор на РСМ МНТ, која …

Повеќе »

Министерот Љутков од Велес: Фолклорот нè идентификува и нè поврзува со светот

Во Младинскиот парк во Велес, вчеравечер свечено беше отворено 19. издание на Интернационалниот фолклорен фестивал „Велес 2024″. Во присуство на многубројни гости, Фестивалот за отворен го прогласи министерот Зоран Љутков, кој изрази задоволство што низ годините овој фестивал прерасна во вистински репрезент на фолклорната традиција на народите од повеќе држави …

Повеќе »

Утревечер во рамките на програмата на Скопско лето 2024 ќе биде изведена претставата „Кенди“

Во петок на 5 јули 2024 година, во рамки на годинешното јубилејно издание на манифестацијата „Скопско Лето 2024“, во Драмскиот Театар во Скопје, со почеток во 20:00 часот ќе може да ја погледнете театарската претстава „Кенди“. Според романот на Лук Дејвис (Candy: A Novel of Love and Addiction), авторски текстови …

Повеќе »

„Хајди“- детско-играна претстава, утревечер во Театарот за деца и младинци

Во рамките на фестивалот Скопско Лето, утревечер со почеток во 20:00 часот, во Театарот за деца и младинци во Скопје, најмладата публика ќе има можност да ја проследи детско-играната претстава „Хајди“, работена според романот на Јохана Шпири. Режија: Драгана Гунин Драматизација: Драгана Лукан Николовски Хајди претставува едно од класичните дела …

Повеќе »

Театарската претстава „Едвард Втори“ го отвара јубилејното 10-то издание на Битола Шекспир Фестивал

Денес започнува десетото издание на Битола Шекспир Фестивал. На големата сцената на Народниот Театар во Битола ќе бидат изведени 6 претстави. Фестивалот ќе биде отворен со театарската претстава „Едвард Втори“ на НУЦК Јордан Х.К. Џинот од Велес. „Едвард Втори“ е производ на драматуршкиот „римејк“ на режисерот Жолдак и Сашо Димоски …

Повеќе »

Вечерва на „Скопско Лето“ ќе биде изведена претставата „Фирма“

Вечерва, со почеток во 20:00 часот, во Драмскиот Театар во Скопје, а во рамките на годинешното јубилејно издание на манифестацијата „Скопско Лето“, ќе може да ја погледнете тетарската претстава „Фирма“ според Push up 1-3 од Роланд Шимелфенинг. Режија: Нела Витошевиќ Сценографија: Костантин Трпеноски, mvv.design Костимографија: Розе Трајчевска – Ристоска Избор …

Повеќе »

Во рамки на јубилејното 45-то издание на манифестацијата „Скопско лето“ ќе биде изведена театарска претстава „Поткровје“

На малата сцена на Македонскиот народен театар, денес со почеток во 20:00 часот, во рамки на јубилејното 45-то издание на манифестацијата „Скопско лето“, ќе се одигра театарска претстава „ПОТКРОВЈЕ“, според „ЦЕНАТА“ на Артур Милер. Режисер: АЛЕКСАНДАР ИВАНОВСКИ, Преведувач: МАРИО СТОЈАНОСКИ Играат: ТОМИСЛАВ ДАВИДОВСКИ, ЕЛЕНА КУЗМАНОВ, ГОРАН НИКОВ ХАРИ МИХАЈЛОВСКИ Сценограф: …

Повеќе »

НУ Народен Театар Битола со претставата ,,ХАМЛЕТ-ДЕНОТ НА УБИСТВАТА” ќе учествува на ИНФАНТ Фестивал во Нови Сад

На 17 јуни 2024 година,  НУ Народен Теататр Битола со претставата ,,ХАМЛЕТ-ДЕНОТ НА УБИСТВАТА” во режија на Марјан Неќак, ќе учествува на 51 ИНФАНТ Фестивал во Нови Сад, Србија. ИНФАНТ е интернационален фестивал на нов алтернативен театар ,со преку 50 години долга традиција, кој ги спојува несекојдневните театарски интерпретации со …

Повеќе »