театар

ТДМ ја подготвува младинската претстава „Касета“:Приказна за денешните млади и нивниот свет!

Театарот за деца и младинци (ТДМ) ја подготвува младинската претстава „Касета“, во режија на Бесфорт Идризи, а работена според истоимената драма на Денис Магнусон. Премиерата е закажана за среда, 11 декември. „Претставата има повеќе важни аспекти за младата публика. Од една страна открива цел еден музички свет, но истовремено од …

Повеќе »

(ФОТО) Во недела во „Марко Цепенков“ – Прилеп премиера на претставата за деца „Приказни за ветрот и месечината“

На 8 декември 2019 /недела/ од 12.00 часот во театарот „Војдан Чернодрински“ премиерно ќе биде прикажана претставата за деца „Приказни за ветрот и месечината“ во режија на Кирил Петрески. Претствата е работена според басните  на Езоп, Лафонтен, Цепенков.. -Басната е една од најстарите литературни родови. Во басната се наоѓа чудесната …

Повеќе »

Вечерва во МНТ скопска премиера на „Отело“

По првата премиера која се одржа на 16. ноември на сцената во Босанското народно позориште во Зеница – БиХ, во Македонскиот народен театар денеска,на 4 декември, со почеток во 20. часот ќе биде одиграна скопската премиера на претставата „Отело“ од Вилијам Шекспир, а во режија на Нина Николиќ. Овој меѓународен …

Повеќе »

ТДМ СО ХУМАН ГЕСТ: Средствата од претставата „Петар Пан“ од 30. ноември ќе се донираат за настраданите во Албанија

„По катастрофалниот земјотрес што  ја погоди Р. Албанија на 26.11.2019 година, Н.У. Театар за деца и младинци – Скопје, ќе го даде  својот придонес за настраданите, така што целокупниот приход од  претставата ,, Петар Пан” која ќе се одржи на ден 30.11.2019 година ќе го донира на сметката на Црвен Крст. Сочуствуваме со настраданите и …

Повеќе »

Репертоар на Театар за деца и младинци од 13. до 17. ноември

среда, 13. ноември – „Еднаш свет изградив“ Текстот „Еднаш свет изградив“ е пишуван по мотиви на романот „Сидарта“ од Херман Хесе. Преку семејна приказна за татко и син кои се среќаваат после долги години, авторот на претставата Јане Спасиќ се обидува да согледа неколку поважни животни фази и да ги …

Повеќе »

Во МНТ се подготвува „Најкратки драми на светот“ во режија на Трајче Ѓорѓиев

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките за новата претстава „Најкратки драми на светот“ во режија на Трајче Ѓоргиев. Според драматургот на претставата Дарко Јан Спасов „Најкратки драми на светот“ како наслов на оваа театарска претстава е позајмен од истоимената збирка кратки пиеси издадена пред точно 20 години и …

Повеќе »

Турски театар вечерва ја игра претставата „Ана и Хана“

Турскиот Театар,денес (08 ноември), со почеток во 19 часот, ќе ја изведе претставата за младинци „АНА И ХАНА“, работена според мотивите на ДНЕВНИКОТ НА АНА ФРАНК, а во адаптација и режија на Драгана ГУНИН. Претставата ќе биде изведена на сцената во Театар Комедија, со титл на македонски јазик. Сценографија: Беди …

Повеќе »

Вечерва премиера на „Аудиенција“ по повод „Кадифената револуција“

На 6 ноември 2019 година, среда, премиерно ќе се изведе претставата „Аудиенција“ од Вацлав Хавел во рамките на ,,Чешките денови на Кадифената револуција“ и по повод одбележувањето на 30-годишнината на „Кадифената револуција“, во организација на Aмбасадата на Република Чешка во Скопје и поддршката од Делегацијата на ЕУ, Министерството за култура, …

Повеќе »

МТФ СкупиФестивал:Значајни средби со претстави од странство

МТФ СкупиФестивал се одржува секоја година во првата недела од ноември. Фестивалот се одржува на различни места во градот Скопје. Меѓународниот театарски фестивал (МТФ) СкупиФестивал е непрофитна организација, основана во просториите на Албански Театар – Скопје, во ноември 2007 година. Истата година се одржа првото издание на фестивалот под мотото …

Повеќе »