театар

Фестивалот на пантомима и физички театар „Панфиз“ на отворено, на 19 и 20 септември пред МНТ

Меѓународниот фестивал на пантомима и физички театар „Панфиз“ оваа година, поради коронавирусот, првпат ќе се одржи на отворено пред МНТ, на 19 и 20 септември. Местата ќе бидат ограничени (30), во корелација со просторот, а по препорака на Комисијата за здравство. Билети ќе бидат поделени пред претстава по принципот прв …

Повеќе »

ТДМ со претставата „Касета“ на фестивалот „Ристо Шишков“

На 10. септември 2020 Тератарот за деца и младинци ќе гостува на 28. Меѓународен фестивал на камерен театар “Ристо Шишков” во Струмица со претставата КАСЕТА работена според истоимената драма на Денис Магнусон, во режија на Бесфорт Идризи. Претставата говори за тинејџерката Тува, која не може да најде заеднички јазик со …

Повеќе »

Театар Комедија започнува со проби на отворено, наскоро и претстави

Театар Комедија соопшти дека од денеска започнува со проби на отворено и со подготовки за претставата „Си беше еднаш“ во режија на Синиша Евтимов. Пробите ќе се одвиваат на отворено, со почитување на сите мерки и протоколи. Кон крајот на септември следува премиера, а Театарот започнува и со репертоар, исто …

Повеќе »

Гостување на Н.У. „Театар за деца и младинци“ со претставата „ЈОВАНЧЕ И МАРИКА“ на Охридско лето

На 21 август 2020, на сцената ДОЛНИ САРАЈ во Охрид, во 20:00 часот Н.У. Театар за деца и младинци ќе гостува на јубилејното 60. издание на фестивалот ОХРИДСКО ЛЕТО со претставата ЈОВАНЧЕ И МАРИКА, во Режија на Давор Драгојевиќ.  Јованче и Марика се најпознатите брат и сестра во литературата за …

Повеќе »

75 години од првата премиера на Македонски народен театар – претставата „Платон Кречет”

Драги наши доајени, некогашни и сегашни колеги, драги љубители на театарот! Денес ја славиме 75 годишнината од првата премиера на Македонски народен театар – претставата „Платон Кречет” во режија на Димитар Ќостаров. Иако денес сцената е празна, сите ние го чувствуваме мирисот на сцената и театарската светлина во нас. Сите …

Повеќе »

ТДМ и МРТ секоја недела на пладне ќе емитуваат претстави за најмладите

Н.У. Театар за деца и младинци во соработка со МРТВ, секоја недела од 12. часот ќе прикажува дел од претставите на репертоарот за најмладите. „На овој начин сакаме да придонесеме во дружeњето со нашата верна публика, додека седиме дома, а воедно да го означиме нашиот 30 -ти јубилеен роденден (25 …

Повеќе »

Македонскиот народен театар со специјална акција:„МНТ во вашите домови!“

Македонскиот народен театар, со оглед на состојбата со пандемијата со коронавирус, реши љубителите на театарот да не ги остави без претстави. Поради тоа тие од денес ја спроведуваат акцијата „МНТ во вашите домови“… „Драга публико, бидејќи овие денови не можете да уживате во магијата на театарската игра, МНТ е секогаш …

Повеќе »

Репертоар на театарот „Војдан Чернодрински“ за март

         ДЕН, МЕСЕЦ ГОД.         ЧАС                                    ПРЕТСТАВА   29.02.2020  САБОТА       1.03.2020  НЕДЕЛА       2.3.2020   ПОНЕДЕЛНИК       3.03.2020    ВТОРНИК      11.00 ПРИКАЗНА ЗА ВЕТЕРОТ И МЕСЕЧИНАТА   4.03.2020     СРЕДА 11.00 ПРИКАЗНА ЗА ВЕТЕРОТ И МЕСЕЧИНАТА   5.03.2020   ЧЕТВРТОК 19.30 ЛАЖГОВЦИ   6.03.2020  …

Повеќе »

Одбележани 70. години на театарот „Војдан Чернодрински“

На 18 февруари годинава  се одбележаа 70. години од формирањето на Театарот „Војдан Чернодрински“, кој низ овие седум децении се развивал и растел акцентирајќи го домашното драмско творештво. Низ годините се ределе премиерите еднаподруга, се нижеле успесите и падовите на Театарот. Колективот се збогатувал со искуство во катадневната пракса, за …

Повеќе »