театар

(ФОТО) Вечерва премиера на „Мојот маж“ во Драмски: Претстава за промашениот живот, неверството и грижата на совест…

Претставата за промашниот живот, неверството и грижата на совест „Мојот маж“ од македонската писателка Румена Бужаровска, а во режија на Нела Витошевиќ, вечерва во 20. часот премиерно ќе биде изведена на сцената на Драмскиот театар Скопје. Од книгата „Мојот маж“ на Бужаровска, која е вистински хит на Балканот, се избрани …

Повеќе »

„Мојот маж“- премиера на Драмски театар според расказите на Румена Бужаровска

Од колажот раскази на авторката Румена Бужаровска, во режија на Нела Витошевиќ на сцената на Драмскиот театар на 15-ти февруари премиерно ќе биде изведена претставата „Мојот маж“… Се обидовме да нурнеме во нашите мисли и да трагаме по нашата психа. Да отвориме некои горливи прашања за нашето општество и преку …

Повеќе »

Јубилејна 100-та изведба на „Пипи долгиот чорап“ на Театарот за деца и младинци

Театарот за деца и младинци (ТДМ) в недела стоти пат ќе ја изведе претставата „Пипи Долгиот Чорап“, чија премиера беше на 23 март 2013 година и која речиси седум години е хит-претстава кај детската публика. Работена е според истоимената книга на Астрид Линдгрен и е лектира за основно образование. Одличната …

Повеќе »

75. години од основањето на Македонскиот народен театар

Имајќи ја зад себе традицијата на патувачките и општинските театри и театрите на други јазици, во Македонија во средината на четириесеттите години започнуваат да се основаат првите професионални театри на македонски јазик. Прв од нив е Македонскиот народен театар. Со своите први чекори го започна патувањето на огромниот број претстави …

Повеќе »

Театар Комедија со хит претставата „Вардарски пастуви“ ќе гостува во Австралија

 Годишната програма за култура за 2020 година, одобрена од Министерството за култура, предвидува гостување на претставата „Вардарски пастуви“ во ноември оваа година во Австралија. „Вардарски пастуви“ на режисерот Синиша Евтимов, е една од најбараните претстави во НУ Театар Комедија -Скопје и претстава која ги руши рекордите во гледаност на ниво …

Повеќе »

Во среда премиера на „Плоштад на хероите“ во Драмски театар

Во среда, во 19 часот во Драмски театар ќе се одигра премиерно претставата „Плоштад на хероите“, според мотиви на Томас Бернхард. Автори на текстот се учесниците во претставата, а режисерка е Мирјана Медојевиќ од Црна Гора, која живее и работи во Словенија. Во претставата играат Наталија Теодосиева, Ина Пунтар, Гордана …

Повеќе »

Култниот режисер Егон Савин со претставата „Човек, Ѕвер, Доблест“ на Луиџи Пирандели ја затвора сезоната во Театарот Комедија

Култниот режисер Егон Савин од факултетот за драмски уметности во Белград ја затвора сезоната во Театарот Комедија со претставата „Човек, Ѕвер , Доблест“ на Луичи Пирандели: Савин по трет пат поставува во Македонија, и вели дека за него претставува голем предизвик да работи со квалитетни и докажани актери. „Во Македонија …

Повеќе »

Исмаили го честиташе отворањето на гостиварскиот театар: „Театарот е храм на јазикот и културата!“

Со премиерната изведба на претставата „Натан мудриот“ од Готхолд Ефраим Лесинг, во режија на Сулејман Рушити, синоќа започна работата на гостиварскиот театар. Во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар видни личности од културниот и од политичкиот живот во земјава, меѓу кои и министерот за култура Хусни Исмаили, со бурен аплауз, …

Повеќе »

РЕПЕРТОАР ЗА ПРЕТСТАВИ НА ТЕАТАРОТ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ – ПРИЛЕП

    ДЕН МЕСЕЦ                                              ЧАС                        ПРЕТСТАВА        12.12.2019    ЧЕТВРТОК      18.00 Ч. ПИРЕЈ 13.12.2019  ПЕТОК      18.00 Ч НИШТО БЕЗ ТРИФОЛИО 14.12.2019    САБОТА      19.30 Ч. ГЛЕМБАЕВИ 15.12.2019    НЕДЕЛА      12.00Ч. ПРИКАЗНИ ЗА ВЕТРОТ И МЕСЕЧИНАТА претстава за деца Влезници на 076 442 378

Повеќе »