Актуелно

(ВИДЕО) Вознемирувачко видео од Турција: Татко се наместил како потпора за да ги заштити своите деца од земјотресот

На социјалните мрежи, наголемо се споделува видео од еден татко кој се поставил како потпора за да ги спаси децата… Источна Турција синоќа беше погодена од силен земјотрес. Бројот на загинати и повредени постојано расте, засега бројот на жртвите се искачи на 21., а повредени се околу 80. лица. Спасувачките …

Повеќе »

КОРОНАВИРУСОТ ПРИСТИГНАЛ ВО ЕВРОПА! Во Франција се потврдени 3. случаи! Се вратиле од Кина и донеле зараза!

Во Франција се потврдени првите три случаи со коронавирусот. Француската министерка за здравје, Агнез Бузин, соопштила дека во Франција се забележани 3. случаи на зараза со коронавирусот, и дека веројатно ќе има уште случаи. Заразените пациенти се наоѓаат во Париз и Бордо. „Пациентот во Бордо има 48. години и се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Имал среќа – ОВА Е ПРВИОТ ПАЦИЕНТ КОЈ ГО ПРЕЖИВЕАЛ СМРТОНОСНИОТ ВИРУС: „Бев во карантин а оздравев поради една работа!“

Првиот пациент кој се опорави од новиот коронавирус, 23.годишниот Хуанг, открил како изгледало неговото лекување и какви се симптомите на болеста порадимкои завршил во карантин. „Имав треска неколку пати од 28. декември до 2 .јануари. Бев лекуван во карантин“, започнал Хуанг. Еден млад човек од Вухан,е вработен на локалната железничка …

Повеќе »

(ФОТО) Спасителите на терен – ПОТРЕСНИ СЦЕНИ ОД ТУРЦИЈА, 20. ЛУЃЕ ЗАГИНАЛЕ, ПОВЕЌЕ ОД 1.000 ПОВРЕДЕНИ: Ужасни последици на разорниот земјотрес!

Бројот на загинатите во земјотресот во источните провинции на Турција, Малатји и Елазиг, достигнал 20. лица, додека 1015.се повредени,јавува Анадолија, повикувајќи се на службата за вонредни ситуации., Земјотресот со јачина од 6,9 степени според Рихтер синоќа ја погодил Турција. Епицентарот на земјотресот кој предизвикал и голема материјална штета е забележан …

Повеќе »

(ВИДЕО) Земјотрес во Турција – СТРАШНА СНИМКА ОД СТУДИО: СЕ’ почнало да се тресе во програма во живо!

Земјотресот со јачина од 6,8 степени кој ја погоди Турција добро се почувствувал и во ТВ студио на еден локален телевизиски канал. Во моментот кога гостите дискутирале, се’ почнало да се тресе. Сепак, гостите и водителот не правеле паника туку почекале земјотресот да помине. Во земјотресот загинале 14. лица додека …

Повеќе »

Денес се чествува Светата маченичка Татјана: Девица на која Бог и даде сила да ги издржи маките!

Според календарот на МПЦ, кој се води по стар стил,25-ти е 12-ти јануари. Православните верници го обележуваат денот на Св. маченица Татјана Римјанка, од угледни родители. Христијанка и ѓакониса на Црквата. По смртта на царот Хелиогабал во Рим царуваше царот Александар, чија мајка Мамеја беше христијанка. Самиот цар беше колеблив …

Повеќе »

ПРЕПОРАКИ НА СЗО – СВЕТСКА КОМИСИЈА ЗА ВОНРЕДНИ СИТУАЦИИ: Сите држави да се подготват и да превземат мерки против ширење на коронавирусот!

Светската здравствена организација (СЗО) им препорачала на сите земји да се подготват за натамошно ширење на коронавируси и да преземат мерки на претпазливост, објавено е по состанокот на Меѓународната комисија за итни случаи. Комисијата, која дава совети за јавно здравје и предлага привремени препораки, се состана на 22. и 23. …

Повеќе »

(ВИДЕО) СТРАШНИ СЛИКИ ОД КИНА ГИ ПРЕПЛАВИЛЕ СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Луѓето паѓаат „како покосени“, ова е полошо од ВАРИОЛА ВЕРА!

Новиот вирус, кој досега уби повеќе од 20. луѓе во Кина, има можност да се прилагоди и да мутира, што го отежнува одржувањето на епидемијата под контрола, предупредуваат кинеските здравствени власти. Генералниот директор на кинескиот центар за контрола и превенција на болести, Гао Фу, изјави дека коронавирусот потекнува од нелегалниот …

Повеќе »

Денес е спомен на Преподобен Теодосиј Велики:Се чествува светецот поради кој монасите живеат поинаку од другите луѓе

Православната црква денеска го одбележува споменот на Преподобен Теодосиј Велики… Прв востановител и устроител на монашкото општежитие. Роден е во областа Кападокија, во селото Могаријаси, од благочестиви родители. Како млад го посети Св. Симеон Столпник којшто го благослови и му прорече голема духовна слава. Со кадилницата во која стави ладно …

Повеќе »