Актуелно

ИГРА НА ХУМАНОСТ – MOZZART И ЈАВНИТЕ ЛИЧНОСТИ ПОМАГААТ НА БРОЈНИ ИНСТИТУЦИИ

Добивката од хуманитарниот тикет на музичарот Славчо Јовев е насочена кон Основното училиште со ресурсен центар “Кочо Рацин” во Битола. Во играта за хуманост секогаш е поголема мотивацијата за добивка. Затоа, компанијата Mozzart ги здружи силите со јавните личности и низ акцијата “Хуманитарен тикет за викенд” се обидува да овозможи …

Повеќе »

Плаќање на сметки за режиски трошоци во Пошта по најконкурентни цени

Вкупно 324 активни поштенски единици на Македонска пошта АД со 470 шалтерски места им стојат на располагање на граѓаните за реализирање на сите безготовински и плаќања во готово, вклучително и за плаќање на сметки за комунални услуги. Овие услуги во единиците на Пошта се достапни преку платниот промет на Халкбанк …

Повеќе »

Денеска е спомен на Светата маченичка Харитина: Христијанка која заблудените ги водеше кон саканиот Христос!

Според вечниот православен календарот на МПЦ денеска е Светата маченичка Харитина Во детството како сираче беше посвоена од еден угледен христијанин Клаудиј, којшто ја воспита како своја родена ќерка. Дење и ноќе се учеше на Божјиот закон и се заветува да го проживее векот во девственост, како вистинска Христова невеста. …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – Починати се 13.лица (дополнително, со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5. лица): Нови 329. случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: • Направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19:Скопје – 178, Велес – 27, Куманово – 20, Прилеп – 16,  Штип – 13, Струмица – 10, Охрид – 9, Tетово, Пробиштип и Кочани – по 8, Битола – 7, Кочани и Гевгелија – по 5, Свети Николе – 3, Струга, Ресен, Крива Паланка и Демир Хисар – …

Повеќе »

(ФОТО) Музеј на РСМ: Какви биле гласачките кутии во Македонија меѓу двете светски војни?

„Со појавата на локални и парламентарни избори на територија на Македонија, гласањето се одвивало слично на денешното, со гласачки кутии. На фотографијата е претставена гласачка кутија од период на Македонија меѓу двете светски војни. Гласањето се одвивало на следниот начин: Доколку имало тројца кандидати биле поставувани три гласачки кутии. На …

Повеќе »

Денес е спомен на Светиот свештеномаченик Еротеј: Маченик и ерарх кој преобраќаше незнабошци!

Македонската православна црква денес го одбележува споменот на Светиот свештеномаченик Еротеј, Преподобен Амон, Преподобен Павле Препрости,Свети Стефан Штиљановиќ Светиот свештеномаченик Еротеј Другар на свети Дионисиј Ареопагит. Верата ја прими од светиот апостол Павле малку после Дионисиј. Подоцна, овој апостол го постави за епископ Атински. Во времето на успението на Пресвета …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – Во текот на изминатите 24. часа починале 13. (плус 5. дополнително пријавени) лица: Денес се регистрирани 395. нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: • Направени се 3.595 тестирања, а регистрирани се 395 новислучаи на КОВИД-19:Скопје – 177, Куманово – 35, Велес – 31, Штип – 21, Кавадарци – 19, Прилеп – 17,  Охрид и Кочани – по 12, Битола –  11, Струмица – 10, Гевгелија – 7, Тетово – 6, Кичево – 5, Кратово – …

Повеќе »

Кинез ја запалил поранешната сопруга додека се снимала за кинеска верзија на Тикток – осуден е на смрт

Кинез ја запалил поранешната сопруга додека се снимала за кинеска верзија на Тикток – осуден е на смрт Кинеските власти во четвртокот осудија на смрт маж кој ја запалил поранешната сопруга додека снимала пренос во живо. Таа починала две недели подоцна. Во септември минатата година, Танг Лу истурил бензин и …

Повеќе »

Во болниците во Рим се’ повеќе невакцинирани: „Станав празна вреќа без сила“

Повеќето пациентите кои страдаат од ковид на интензивна нега во една римска болница не се вакцинирани, затоа многумина повикуваат италијанските анти-вакцини да се вакцинираат. Франчесо (41), пациент во болницата за коронавирус ICC Casalpalocco, рекол дека се противи на вакцината, но ќе се вакцинира ако може да го врати времето назад. …

Повеќе »