Актуелно

Читаме музика со Алек Солтиров

На 23.02 (петок), во 17:00 часот, во кафе Литература во Дајмонд Мол, ќе може да уживате во настапот на Алек Солтиров. Овој настан е почетокот на серија музички дружби со кои ќе се понуди нова, подобрена понуда на скопската урбана сцена. Алек Солтиров ве води на длабоко музичко патување со …

Повеќе »

Концерт на Летечки пекинезери во Лабораториум

Во петок, 23 февруари 2024 година во Едукативниот Културен Центар „Лабораториум“ со почеток во 21:00 часот, PMG JAZZ KLUB продолжува со својата серија концерти, а овојпат ќе може да уживате во музиката на ЛЕТЕЧКИ ПЕКИНЕЗЕРИ, без двоумење еден од водечките современи македонски џез бендови. Свинг-џез квинтет формиран во Скопје, во …

Повеќе »

„Перо Ловшин – Ти можеш“ – Проекција на долгометражниот музички-документарен филм за еден од првите панк рокери во Источна Европа и фронтмен на „Панкрти“

Во Кинотека на Македонија, на 22 и 23 февруари со почеток во 20:00 часот ќе може да го погледнете долгометражниот музички-документарен филм „Перо Ловшин – Ти можеш“. Долгометражниот музички-документарен филм ја раскажува приказната на Перо Ловшин, еден од првите панк рокери во Источна Европа. Гостин на проекциите ќе биде токму …

Повеќе »

На 2 март во НОБ ќе се изведе популарната комична опера во два чина „Севилскиот бербер“

На 2 март со почеток во 20.00 часот во Националната опера и балет ќе се изведе популарната комична опера во два чина „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини. Приказна за победата на младоста и љубовта. Диригент е Иван Еминовиќ, режијата е на Урсула Хорнер (Австрија), сценограф е Марија Ветероска, костимографијата е …

Повеќе »

„Архитектонска изложба на студентски проекти – Центар за техничка култура, Општина Центар“ во КСП Центар Јадро

Во петок, 23 февруари 2024 година во 14:00 часот во КСП Центар Јадро ќе биде отворена изложбата „Архитектонска изложба на студентски проекти | Центар за техничка култура, Општина Центар“ на Архитектонското (интегративно) студио 9, Архитектонски факултет – Скопје. Интегративно студио 9, семестар 2022 / 2023 год. Тема: Центар за техничка …

Повеќе »

Интервју со Emilija L Ducks: Артистите треба да се чувствуваат безбедно, да не се плашат дали ќе имаат да платат кирија и слично

Екран продолжува со промоцијата и претставувањето на нашите талентирани артисти. Овојпат имаме интересно интервју со нашата мултиталентирана уметница Emilija L Ducks. Емилија досега го има издадено своето ЕП со наслов „Бои“ и новелата „Марика и стравот“. Во моментов е актуелна со видео спотот за нејзиниот нов сингл „Вредеше“. Пишува, компонира, …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на нашиот актер Трајко Чоревски

Трајко Чоревски е роден на 22 февруари 1921 година во Велес. Тој беше македонски филмски и театарски глумец, член на Битолскиот народен театар од 1952 година до неговата прерана смрт. Актер со огромен фонд на изразни можности, кој во играта внесувал многу љубов и поетска возвишеност. Пред Втората светска војна членувал …

Повеќе »

Повик за учество на млади поети на „Скопје СИ ТИ“ во рамките на „Денови на поезијата“ во Скопје Сити Мол

Во периодот од 21 до 24 март годинава, Скопје Сити Мол заедно со Фондацијата „Ацо Шопов Поезија“, филолошкиот факултет „Блаже Конески“ ‒ Скопје, Сојузот на друштвата за македонски јазик и литература, ПНВ Публикации и Култура Бета го организира проектот „Денови на поезијата“ со низа настани што ја промовираат поезијата. Еден …

Повеќе »

Во саботата „Култура Бета“ го прослави својот 4. Роденден

Во саботата (16.2.) во кафе-книжарницата „Буква“, младинската организација за култура „Култура Бета“ го прослави својот 4. Роденден. Со претставување на романот „Ронлива“ и разговор со авторката Милена Сиљаноска, 9. Поетска епизода и свирка на Кенопсија, „Култура Бета“ одбележа 4 години од своето основање и активна работа на нејзините платформи. Романот …

Повеќе »