Актуелно

(ВИДЕО) ГРАДОВИТЕ ШИРУМ ЕВРОПА ПОБЕЛЕА: Жителите уживаат во зимската идила пред полицискиот час!

Додека многу европски градови ги продолжија блокадите поради ширењето на коронавирусот, доаѓањето на снегот е добредојдено како одвлекување на вниманието и зимска бајка за жителите, особено за оние кои навистина не се навикнати на зимското време. Вистинска зимска идила владее во Франција, каде метеоролозите предупредуваат на обилните снежни врнежи веќе …

Повеќе »

Денес е Водокрст: Строг пост на вода без лоши мисли

Денот Водокрст, пред Богојавление (Водици) има важно место во животот на нашиот народ. Овој ден меѓу народот е познат како Водокрштение или Водопост. Водокрштение се вика поради тоа што на тој ден се крштева (се осветува) водата, а Водопост веројатно се добило од Водици и постење, бидејќи Водопост е посен …

Повеќе »

Утре е Водопост: Строг пост на вода без лоши мисли и посебна задача за мајките!

Денот Водокрст, пред Богојавление (Водици) има важно место во животот на нашиот народ. Овој ден меѓу народот е познат како Водокрштение или Водопост. Водокрштение се вика поради тоа што на тој ден се крштева (се осветува) водата, а Водопост веројатно се добило од Водици и постење, бидејќи Водопост е посен …

Повеќе »

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Белград, со автомобил, прегазени пешаци на тротоар

Седум лица се повредени во сообраќајна несреќа, што се случи пред неколку дена при судир на автомобил и камион во Милјаковац, Белград,Србија а неодамна се појави вознемирувачка снимка од страшната несреќа. На споменатото видео е прикажан моментот кога автомобилот од силината на ударот ги покосил пешаците на тротоарот. Видеото од …

Повеќе »

Во Македонија денеска се регистрирани 190 нови случаи на Ковид 19: Починати се 6 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6, Прилеп-12, Гостивар-3, Штип-6, Битола-1, Велес-6, Охрид-5, Струмица-6, Кавадарци-8, Струга-11, Кочани-1, Кичево-8, Гевгелија-4, Неготино-8, Дебар-3, Ресен-7, Делчево-2,  Радовиш-1, Пробиштип-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2009 …

Повеќе »

Општина Центар собира предлози за име на новиот Младински центар

Посетете ја веб-страната на Општина Центар,centar.gov.mk и дадете го Вашиот предлог за името на новиот општински Младински центар. Во рамки на проектот за зајакнување на општинските совети, Општина Центар во соработка со Швајцарската агенција за развој и соработка и УНДП, го реконструираат објектот на поранешно „Матично“, кој за многу кратко …

Повеќе »

НИ ТРЕБААТ САМО ВАКЦИНИ – Филипче извести дека пристигнале дел од фрижидерите во кои треба да се чуваат вакцините Фајзер како и дека здравствениот систем е спремен за вакцинација

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во  гостувањето во Дневникот на телевизија Сител потенцираше дека здравствениот систем е целосно спремен за вакцинација и во месец февруари се очекува да пристигнат првите дози од „Фајзер” и „КОВАКС” механизмот. „Може да кажам дека по сите три механизми реагиравме и комунициравме навремено и …

Повеќе »

Филипче: „Мерките беа добро димензионирани и дадоа резултат, благодарност до граѓаните кои ги почитуваат!“

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во вчерашното гостување во Дневникот на телевизија Сител истакна дека мерките беа добро димензионирани и дадоа резултат, имаме значаен пад на новодијагностицирани случаи и значајно намален број на хоспитализации. „Мора да се изрази благодарност до граѓаните коишто ги почитуваат превентивните мерки. Навистина немаше значаен …

Повеќе »

Денес е спомен на Собор на Светите Седумдесет Апостоли: Го проповедаа Евангелието, двајца по двајца, од град во град, од место во место…

Православната црква денеска го одбележува споменот на Соборот на Светите Седумдесет апостоли, Евнухот на царицата Кандакија и Преподобниот маченик Онуфриј Хилендарец. Освен дванаесетте големи апостоли Господ избра уште седумдесетмина други, помали апостоли и ги испрати на проповед на Евангелието, и тоа двајца по двајца пред лицето Свое во секој град …

Повеќе »