Актуелно

МЗ: Од 22.07 до 24.07.2022 регистрирани се 1.261 нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19: Починале 6. лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 22.07 до 24.07.2022): Направени се 2.989 тестови, а регистриран е 1.261 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 572, Битола – 107, Кавадарци – 75, Прилеп – 64, Охрид – 62, Куманово – 54, …

Повеќе »

ПРОТЕСТОТ ОТКАЖАН – Скопје наскоро ќе има ноќен живот!

Почитувани поддржувачи, Нашите барања за спас на ноќниот живот во Скопје најдоа слух кај надлежните институции. Министерот Оливер Спасовски лично се заложи за брзо решавање на проблемот и спас на ноќниот живот на младите скопјани. Како причина на нивната отвореност за решавање на овој проблем протестот се откажува. Ви благодариме …

Повеќе »

Да ја покажеме нашата ХУМАНОСТ и да му помогнеме на младиот Јани Иванов кој се бори за живот!

Драги хумани луѓе и пријатели,Јани е младо 18 годишно момче од Неготино кое неодамна отиде на кратко патување во Грција.Надевајќи се патувањето да биде убаво искуство, брзо се претвора во најлош кошмар. Јани се здоби со тешка повреда на неговиот врат и рбет. Во моментот е во животна опасност и …

Повеќе »

Денеска е спомен на Светите маченици Прокл и Илариј: Отидоа во радоста на Господ!

Овие маченици беа родум од Калипта во Азија и Прокл му беше чичко на Илариј. Пострадаа во времето на Трајан. „Од кој род си?“, го праша судијата Прокл. Прокл одговори: „Христос ми е род и надеж и Бог“. Кога судијата му се закани со маки, Прокл рече: „Кога вие се …

Повеќе »

Денеска е спомен на Чудото на светата великомаченичка Ефимија: Нејзините мошти помогнуваат на болните и безволните!

МПЦ го одбележува споменот на чудото на великомаченичката Етимија со кое се утврди Православието … Оваа светителка се празнува на 11 септември, на денот кога пострада. На ова место пак се спомнува чудотворноста на нејзините чесни мошти, пројавена на IV Вселенски Собор во Халкидон. Овој Собор беше свикан во времето …

Повеќе »

Денеска е спомен на Пренос на чесната риза на Господ Исус Христос

Денеска Македонската православна црква го одбележува споменот на полагањето на чесната риза на Господа наш Исус Христ… Во времето на страдањето на Господ Исус за човечкиот род, во одредот на римската војска во Јерусалим се наоѓаше и еден Грузиец Елиоз од градот Мцхет. Мајка му имаше слушнато за Христа и …

Повеќе »

УЈП со важно соопштение за сите кои скенираат фискални сметки

Управата за јавни приходи (УЈП) известува дека се врши прилагодување и ажурирање на апликација МојДДВ и дека за граѓаните да може да скенираат фискални сметки потребно е да направат прилагодување на апликацијата. – Додека трае ажурирањето и прилагодувањето граѓаните за да ги скенираат фискалните сметки, потребно е во мобилната апликација …

Повеќе »

Герасимовски: МВР изврши увид во катната гаража кај ТЦ „Буњаковец“ – оштетени се вкупно 18 возила и приведено 1 лице

По немилиот настан кој утринава се случи во монтажната катна гаража зад ТЦ „Буњаковец“, градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, разговараше со Игор Стаменковски, командир на ПСОН Центар. „Сликите од утринава со искршени прозорци и шофершајбни во катната гаража кај трговскиот центар ‘Буњаковец’ навистина ги вознемири центарци. Разговарав и со …

Повеќе »

МЗ: Регистрирани се 779. нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19 – Починале 4. лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.613 тестови, а регистрирани се нови 779 случаи на КОВИД-19: Скопје – 345, Битола – 61, Куманово – 45, Прилеп – 39, Кавадарци – 38, Велес – 32, Струмица – 25, Тетово …

Повеќе »