Актуелно

Денеска е спомен на Свети Силвестер, eпископ Римски: Светец кој го укина постот секоја сабота и ги поправаше обичаите на христијаните!

Роден е во Рим. Светската мудрост и верата во Христа ги прими во младоста. Секогаш живееше според евангелските заповеди. Многу се ползуваше од поуките на свештеникот Тимотеј, на чие погубување заради верата и самиот присуствуваше, па гледајќи го примерот на својот храбар и пожртвуван учител се задои со тој дух …

Повеќе »

Во Македонија денеска се регистрирани 396. нови случаи на Ковид 19: Починаа 15. лицa – Еве податоци по градови!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-198, Куманово-12, Штип-12, Прилеп-14, Тетово-18, Струга-9, Велес-13, Битола-14, Охрид-11, Кавадарци-13, Гостивар-7, Гевгелија-4, Струмица-13, Крива Паланка-3, Радовиш-4, Крушево-3, Кочани-6, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Пехчево-1, Делчево-10, Кратово-1, Свети Николе-3, Кичево-11, Ресен-8, …

Повеќе »

(ФОТО) НАЈАВА ОД УХМР: Снежни врнежи во текот на ноќта ќе има во цела држава

Локалните врнежи од снег во вечерните и ноќните часови ќе се прошират насекаде, а позастапени и пообилни ќе бидат во западните делови. Само во крајните југоисточни подрачја врнежите ќе бидат од дожд и снег, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во поголем дел од земјава ќе се формира снежна покривка, а …

Повеќе »

УХМР најави снег во поголемиот дел од државата

Попладне ќе биде претежно облачно со локални врнежи од снег, кои во вечерните часови ќе се прошират насекаде, а позастапени и пообилни ќе бидат во западните делови. Во попладневните часови ни претстојат врнежи од снег,кои во вечерните часови ќе се прошират насекаде, со тоа што во западните делови од земјата …

Повеќе »

За да не ве „бие малер“, денес придржувајте се на ова: Го славиме Свети Василиј Велики!

14. јануари е денот кога го славиме Малиот Божиќ, но и Свети Василиј Велики Во сите храмови на Македонската православна црква се служи литургија на Свети Василиј Велики, која црквата ја слави на првиот ден од Православната нова година. Според Светото Писмо, Исус Христос ги зел врз себе гревовите на …

Повеќе »

ЗА НЕНОСЕЊЕ МАСКА НА АЕРОДРОМ КАЗНА ОД 32.000 ЕВРА: Австралија донела драстични мерки во борбата против короната

Заклучувањето на границите на одредени држави ги оштети и нашите иселеници СЕКОЈ што не носи маска на аеродром во Западна Австралија ќе плати казна до 50.000 австралиски долари (32.000 евра), како дел од новите, драстични мерки за запирање на ширењето на мутираниот, многу заразен вид на вирус. Минатата недела премиерите …

Повеќе »

ЈУЖНОАФРИКАНСКИОТ СОЈ И БЕГА НА ВАКЦИНАТА!? Од Франција пристигнуваат загрижувачки проценки

Изјава на претседателот на научниот совет на Франција, професорот Жан-Франсоа Делфреси, кој практично ставил до знаење дека постојните вакцини можеби не се доволно ефикасни против „јужноафриканскиот“ коронски вид, може да ја загрижи јавноста ширум светот. – „Британскиот вирус“ полесно се шири, но не е попатоген. „Јужноафриканскиот вирус“ може делумно да …

Повеќе »

КОРОНАТА ЗАСЕКОГАШ ЌЕ БИДЕ ТУКА! Страшни предвидувања на директорот на компанијата „Модерна“

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел изјавил дека вирусот корона, кој ги преплави болниците и ја запре светската економија, ќе биде тука засекогаш. Многу водечки здравствени службеници веруваат дека постои голема веројатност дека „ковид-19“ ќе стане ендемична болест, односно дека ќе биде трајно присутна, но веројатно во пониски нивоа …

Повеќе »

Денеска се празнува Обрезание на Господ Исус Христос:„Дојдете луѓе, да Му пееме песна на Христа Бога…“

Обрезание по тело на Господ наш Исус Христос УТРЕНА Тропар, глас 1. Ти, Кој седиш на огнозрачен престол на висините, со Твојот беспочетен Отец и со Божествениот Дух, си благоволил да се родиш на земјата од неискусомажна девојка – Твојата Мајка, Исусе! Поради тоа си бил и обрезан како човек …

Повеќе »