НОБ

Во петок во рамките на фестивалот „Мајски оперски вечери“ 2023 изведба на едно од најмоќните дела во историјата на класичната музика „Реквием“ од Џузепе Верди

Во рамките на 51. издание на фестивалот „Мајски оперски вечери“ 2023 на 26 мај со почеток во 20.00 ч. ќе се изведе едно од најмоќните и најдраматичните дела во историјата на класичната музика, „Реквием“ на италијанскиот музички мајстор Џузепе Верди. Диригент е гостинот од Бугарија, Емил Табаков, концерт-мајстор е Владимир …

Повеќе »

51. ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ „МАЈСКИ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ” 2023 предизвика невиден интерес кај публиката – Се бара билет „повеќе“

НОБ со големо воодушевување објави дека досега е забележана рекорна продажба на билети за 51. ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ „МАЈСКИ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ” 2023!Доколку и Вие сакате да присуствувате на некоја од претставите на Мајските оперски вечери, кои се вратија во стариот сјај, дирекцијата на НОБ објави список на претстави за кои …

Повеќе »

НОБ: Изведба на обновената балетска претстава „Заспаната убавица“ од П. И. Чајковски на 28.3.2023 и 12.4.2023

На големата сцена на Националната опера и балет на 28 март 2023 со почеток во 20.00 часот ќе се изведе обновената балетска претстава „Заспаната убавица“ од Петар Илич Чајковски. Втората изведба е закажана за 12 април 2023 во 20.00 часот. Премиерно, балетската претстава се одржала во 2011 година во рамките …

Повеќе »

НОБ: Изведба на современата балетска бајка „ПЕПЕЛАШКА“ од Сергеј Прокофјев на 18 март 2023

Најновата балетска продукција од Националната опера и балет, современиот балет во 3 слики „Пепелашка“ од Сергеј Прокофјев, современа бајка за сите возрасти на сцената на Националната опера и балет ќе се изведе на 18 март 2023 (сабота) со почеток во 12.00 часот. Приказната за „Пепелашка“ во модерна верзија, преточена во …

Повеќе »

НОБ: Гала оперски концерт на Александрина Пендачанска, сопран на 8.3.2023

На сцената на Националната опера и балет на 8 март со почеток во 20.00 ч. ќе се одржи Гала оперски концерт на светски познатата оперска дива од Бугарија, Александрина Пендачанска, сопран. На концертот ќе настапат и солистите: Ралица Богданова (сопран), Зоран Сотиров (тенор), Марјан Јованоски(баритон ) во придружба на оркестарот …

Повеќе »

НОБ: Романтичниот балет во два чина „Жизел“ ќе се изведе на 28 февруари и 2 март

Романтичниот балет во два чина „ЖИЗЕЛ“ ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет на 28 февруари и 2 март со почеток во 20.00 ч. Магичната и безвременска приказна за несреќната љубов, преточена во музиката на францускиот композитор Адолф Адам, а во кореографија на Жан Корали, Жил Перо, …

Повеќе »

БИСЕРА ЧАДЛОВСКА, ПРВАТА ЖЕНА ДИРИГЕНТ ВО МАКЕДОНИЈА – 20 ГОДИНИ НА СЦЕНАТА НА НАЦИОНАЛНА ОПЕРА И БАЛЕТ

Професионалниот ангажман на диригентката Бисера Чадловска започнува во декември 2002 година, кога за првпат е ангажирана во премиерната поставка на операта „Кармен“ во Националната опера и балет, како хор-мајстор на детскиот хор при МКЦ. Веќе во јануари следната година е ангажирана како хор-мајстор во операта, каде многу брзо напредува и …

Повеќе »

Гостување на Државната опера од Пловдив, Р. Бугарија со балетските едночинки „Долгата божиќна вечера“ и „Жени во Д-мол“ на 17.2.2023, 20.00 часот

По успешниот настап на Националната опера и балет во Пловдив, Р. Бугарија на 7 февруари 2023 со балетската претстава „Госпоѓиците од Авињон“, Државната Опера од Пловдив ќе се претстави пред македонската публика во Националната опера и балет на 17 февруари 2023 со почеток во 20.00 часот со балетските едночинки „Долгата …

Повеќе »

НУ НАЦИОНАЛНА ОПЕРА И БАЛЕТ се вклучува во хуманитарната акција за погодените од земјотресот во ТУРЦИЈА И СИРИЈА со приходот од влезниците од балетот „Дон Кихот “ (15.02)

На 15 февруари со почеток во 20.00 часот на големата сцена на Националната опера и балет ќе се изведе балетската претстава во два чина „Дон Кихот“ од Лудвиг Минкус, во кореографија на Виктор Јаременко од Украина. Диригент на претставата е Иван Еминовиќ. Сценограф е Андреј Злобин, додека под костимографијата се …

Повеќе »