НОБ

Во вторник во НОБ: „Госпоѓиците од Авињон“ – балетска претстава

Националната опера и балет најавува, втора изведба на балетската претстава „ГОСПОЃИЦИТЕ ОД АВИЊОН“ на 29 март 2022 со почеток во 20.00 ч. За атрактивноста на оваа балетска претстава зборуваат позитивните реакции на присутната публика на премиерната изведба (9 март 2022) , која со долг аплауз го награди тимот што работеше …

Повеќе »

По повод празникот Василица, Националната опера и балет со Оперски концерт

По повод празникот Василица, на 12 и 13 јануари во Националната опера и балет (НОБ) ќе се одржи традиционалниот гала оперски концерт „VIVA L’OPERA!“. Традицијата е востановена пред повеќе од 25 години, а како што информираат од НОБ, оваа година публиката ќе има можност да ужива во изведбите на едни …

Повеќе »

„ОД ОРКЕСТАРОТ ЗА ПУБЛИКАТА“ „ОПЕРА БЕЗ ЗБОРОВИ“ – Отворање на фестивалот „Скопско лето“ на 21.06.2021 од 21.00 часот.

На 21.06.2021 година со почеток во 21 часот, во салонот на Националната опера и балет ќе биде изведен  концерт на оркестарот на Национална опера и балет   „ОД ОРКЕСТАРОТ ЗА ПУБЛИКАТА“ „ОПЕРА БЕЗ ЗБОРОВИ“ –Воедно претставува Отворање на фестивалот „Скопско лето 2021“  на 21.06.2021 од 21.00 часот. Концертот опфаќа дела од …

Повеќе »

Величествената опера „Аида“ од Џузепе Верди на отворено под ѕвездите

На 31 мај 2021, понеделник со почеток во 20:30 ч. на плоштадот „Мајка Тереза“  на платото пред Националната опера и балет, ќе се изведе операта „АИДА“  од Џузепе Верди, на отворено под ѕвездите. Ремек делото „Аида“ е една од највеличествените оперски творби во музичката литература. Во музичка смисла „Аида“, според …

Повеќе »

Националната опера и балет најавува: Премиерна изведба на „Игри на животот“ на 26.05.2021

Националната опера и балет со задоволство  ja најавува премиерната изведба на музичко – сценското дело „Игри на животот“ на 26.05.2021, 20.00 часот, салон на Национална опера и балет. Главната тема-идеја на проектот е Љубовта, прикажана низ делата на Хендел, Бах, Персел, Рамо. Споени во една приказна Кралицата Шиба, Кралицата самовила, …

Повеќе »

НОБ: Концертна изведба на „Кармен“ – Жорж Бизе

Во петок, 12 март, со почеток во 19 часот, Националната опера и балет ви ја најавува концертната изведба на ремек делото на Жорж Бизе, операта „Кармен“ , една од најпознатите опери во историјата. Диригент е Бисера Чадловска. Во главните улоги настапуваат солистите Зоран Сотиров, Ристе Велков, Злата Тошевска, Катерина Стојановска, …

Повеќе »

„Шехерезада“ на Н.Римски Корсаков во НОБ како концертна изведба

Информација за „Шехерезада“ – Н.Римски Корсаков (концертна изведба) Ремек-делото на Николај Римски Корсаков „Шехерезада“ во концертна изведба на Оркестарот на Националната опера и балет, на 5 март (петок) со почеток во 20 часот, под диригентската палка на Бисера Чадловска. Оркестарот на еден поинаков начин ќе ја преточи оваа безвременска бајка, …

Повеќе »

Во НОБ на 19. февруари „Гала оперски концерт“

Нацоналната опера и балет со задоволство ви  најавува „Гала оперски концерт“ кој ќе се одржи во петок на 19.2.2021 година, во 20 часот. Настапуваат Ристе Велков – баритон, Билјана Јосифов – сопран, Драган Ампов – баритон, Злата Тошевска – сопран, Ана Ројдева – сопран, во придружба на оркестарот на Националната …

Повеќе »

Националната опера и балет ја најави операта „Кавалерија рустикана“

На 12.2.2021 (петок) во салонот на Националната опера и балет ќе се одржи операта „Кавалерија рустикана“ Пјетро Маскaњи, со концертна изведба, почеток во 20 часот. „Кавалерија рустикана“ е опера во еден чин,  трагичната приказна за љубовниот  триаголник, за традицијата која се испречува помеѓу страста и љубовта, омразата и одмаздата. Диригент: …

Повеќе »