здравје

(ВИДЕО) Како изгледа вистинско перење на мозокот?

Можеби не сте го знаеле тоа, но нашето тело го мие мозокот секоја вечер. Невронаучниците создале фасцинантна слика која покажува пулсирачко чистење на нашиот мозочен апарат, пренесува Science Alert. Според најновите истражувања, бранови на цереброспинална течност течат низ нашите мозоци ноќе, пулсирајќи ритмички додека спиеме и отстранувајќи ги штетните токсини. …

Повеќе »

(Рецепт) ПРИРОДНА МЕДИЦИНА -ЧИСТАЧ НА ЦРНИОТ ДРОБ И ЦРЕВАТА, најмоќен алкализатор на целото тело: Напиток од сода бикарбона и лимон може да замени шака лекови!

Кога телото станува алкално, шансата за развој на канцерогени клетки се намалува… Сода бикарбона како лек најчесто се користи за лекување на мкиселини, но може да помогне при многу состојби и проблеми, особено кога се комбинира со лимон. Овие се најпознатите и најмоќните ефекти од комбинација на сода и лимон: …

Повеќе »

ТОП 10 СМРТОНОСНИ НАВИКИ: Со ова ги уништуваме бубрезите!

Бубрезите се едни од најважните органи во организмот и се многу поважни отколку што веруваат луѓето. Тие играат клучна улога:ја филтрираат крвта, ги отстрануваат токсините, апсорбираат минерали, произведуваат урина, производуваат хормони и ги неутрализираат киселините. Со овие смртоносни навики, ги уништуваме бубрезите: 1. Не пиеме доволно вода Филтрацијата на крв …

Повеќе »

БОЖЈИ ДАР ОД ПРИРОДАТА: Што ќе ви се случи ако секој ден јадете по еден лист на чувар куќа?

За да се реши проблемот со „курје око“, луѓето најчесто одат на лекар затоа што не се свесни дека оваа билка може да биде неверојатно корисна. Земете еден лист од оваа билка, извадете ја кутикулата од неа, а потоа ставете ја на „курјото око“  наоколу и залепете со фластер, така …

Повеќе »

НАУЧНА СТУДИЈА – ОВИЕ ДВЕ НАМИРНИЦИ СЕ СЕКАДЕ ОКОЛУ НАС А ГИ ПОТЦЕНУВАМЕ: Го намалуваат ризикот од ТЕШКИ болести, на прво место РАК НА БЕЛИТЕ ДРОБОВИ!

Конзумирањето на јогурт и храна богата со растителни влакна се поврзува со намален ризик од карцином на белите дробови, открива новата американска студија. Научниците посочуваат дека придобивките од конзумирање на храна богата со растителни влакна и јогурт и нивното влијание врз здравјето се веќе утврдени кога станува збор за кардиоваскуларни …

Повеќе »

(ФОТО) МИНАЛ НИЗ ПЕКОЛ – СО МЕСЕЦИ СЕ БОРЕЛ СО ЕГЗЕМА И ГРДИ РАНИ ПО ЛИЦЕТО: Не смеел да се погледне во огледало се додека не престанал да користи РАБОТА која лекарите му ја препишале!

Џонатан Роу (32) од Лондон со години страдал од егзема и лупење на кожата, но откако се ослободил од стероидните кремови кои неговите лекари упорно му ги припишувале, неговата кожа се „излекувала“ и станала многу поубава. Најпрво со егзема се соочил на 18-годишна возраст. Ја добил најпрво на лицето, а …

Повеќе »

(ФОТО) ДЕВОЈКА 20. ГОДИНИ ТРПЕЛА НЕПОДНОСЛИВИ ГЛАВОБОЛКИ: Мислела дека има ТУМОР во мозокот а потоа дознала дека САМА СЕБЕ СЕ ТРУЕ!

Леа, Харисон (31) две цели децении страдала од мигрена, плашејќи се дека причината на неподносливи главоболки е тумор на мозокот. Дури во февруари годинава направила тест на крвта, што покажало дека Леа има нетрпеливост кон неколку групи намирници. „Обожавав да јадам макарони со сирење, тост со сирење, тестенини со сирење… …

Повеќе »

Турскиот гуру за здрав живот и здрави навики гостин предавач на Меѓународниот Балкански Универзитет

На 6-ти ноември, среда, Меѓународниот Балкански Универзитет со голема чест го пречекува д-р. Ендер Сарач, кој ќе одржи предавање насловено „Како да останеме секогаш млади, среќни и здрави?”. Предавањето ќе се одржи во конференциската сала на МБУ, со почеток во 11 часот. Д-р. Ендер Сарач е познат автор на книги …

Повеќе »

ЗГОДНИТЕ ЖЕНИ ОТКРИЛЕ ЕДЕН ТРИК: Пијте вода на ваков начин и КИЛОГРАМИТЕ САМИ ЌЕ СЕ ТОПАТ!

Многу жени мака мачат со одвишните килограми , а денеска ви донесуваме одличен трик како да се ослободите од вишокот и тоа со помош на вода. Имено, истражувањето на универзитетот во Илиноис утврдило дека зголемено количество вода може да влијае на намалување на обемот на струкот. Истражувањата потврдиле дека ако …

Повеќе »