здравје

(ФОТО) После самоубиството на сопругата одлучил да им помогне на другите мајки во борбата со истиот проблем

ПО ТРАВМАТИЧНОТО ПОРОДУВАЊЕ и моментот во кој нејзината самоштородена ќерка не можела сама да дише , Алексис Д’Ачиле станала потполно непрепознатлива. Како што рекол нејзиниот сопруг, Стивен Д’Ачиле, траумата оставила трага врз неа и изгледало дека се променила преку ноќ. Одеднаш, неговата весела и насмеана жена станала уморна и тажна. …

Повеќе »

(ФОТО) Нема да ви се верува кои се’ славни личности дале поддршка на „антивакцинација движењето“

Светската здравствена организација „антивакс“ го прогласила за една од најголемите закани за глобалното здравје. Во последните неколку децении, откако луѓето почнале да одбиваат вакцинирање, повторно се појавиле болести како детска парализа и сипаници кои се сметале за искоренети во земјите во кои вакцинирањето било достапно. Меѓутоа, на „антивакс“ движењето не …

Повеќе »

Штитната жлезда се лекува со жолчка! Еве што советуваат ендокринолозите!

Ако штитната жлезда не работи, настануваат сериозни проблеми… Во прехрамбената индустрија никогаш не смееме да се сомневаме во прехрамбената вредност на јајцето.Уфрлувањето на јајцето во секојдневната исхрана ќе го подобри здравјето на штитната жлезда кај сите! Штитната жлезда (тироида) е одговорна за состојбата на нервниот систем, психата, кардиоваскуларниот систем, гастро …

Повеќе »

Делотворноста на ленот: Го јакне организмот,го чува срцето, ја чисти кожата!

Целите семки лен, свежи сомелени во сосовите, салати, супи од зеленчук, сарми и полнети пиперки, печења, житарки за појадок, јогурт, се повеќекратно корисни… Кога и ќе ви падне на памет, во лебот и другата храна ставајте лен и ленено масло. Целите семки лен, свежи сомелени во сосовите, салати, супи од …

Повеќе »

Природно намалете го нивото на триглецириди во крвта: Ова се 7. начини!

„Ако вашите триглецириди се зголемуваат, ризикот од срцеви заболувања и смрт од кардиоваскуларно заболување исто така ќе се зголеми„, истакнува доктор Мајкл Милер, кардиолог. Веројатно сте слушнале за триглицериди за време на рутински преглед или редовна проверка на крвта. Но, што се тие и зошто треба да обрнете внимание на …

Повеќе »

Синдром на искривено огледало: Ако имате некои од овие симптоми време е да си ставите прст на чело!

Робувањето на физичкиот изглед може да доведе до опсесија и други пореметувања Нормално е дека додека го гледате својот одраз во огледалото да забележите енкои недостатоци. Меѓутоа, кога физичкиот зиглед ќе ни стане опсесија која ни го загрозува и здравјето, време е да си ставиме прст на чело и да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Нова медицинска мистерија – Загинала во болница: И извлекувале отров од стомакот – и „експлодирала главата“!

Шефот на медицина во Алигара, во индиската држава Утах Прадеш, соопштил дека инцидентот се случил додека лекарите со црево го извлекувале отровот од стомакот на пациентката. Жена од Индија загинала во болничка постела кога се случила експлозија во нејзината уста, за време на испирање на желудникот. Шила Деви (40) е …

Повеќе »

(Рецепт) РУСКА МЕДИЦИНА – Ослободете се од дијабетесот без лекови: Природен рецепт кој ја исфрлува болеста од вашето тело!

Ако редовно го користите овој природен лек, шеќерот во вашиот организам ќе биде под контрола… Дијабетесот се вбројува межу најчестите болести во светот, а одржувањето ан нормално ниво ан шеќер во крвта е прво и најважно правило за сите кои страдаат од оваа болест. Современата медицина, во повеќето случаи, успешно …

Повеќе »

Милиони се болни од оваа болест, а ниту не знаат: Дали сте меѓу нив?

Новиот облик на деменција понекогаш погрешно се дијагностицира како Алцхајмер. Милиони постари лица страдаат од облик на деменција, која е дијагностицирана погрешно како Алцхајмерова болест, заклучиле американските научници, се вели во извештајот на Би-Би-Си, објави. Тие сметаат дека дури една третина од луѓето дијагностицирани со Алцхајмерова болест, всушност, можат да …

Повеќе »