здравје

Како се одразува добрата и лоша апсорпција на храната врз организмот

Процесот на спроведувањето на храната низ дигестивниот систем завршува со нејзина апсорпција преку цревната слузница во крвотокот, односно преминување на сите хранливи материи од храната до крвотокот и клетките. Добра апсорпцијата значи успешно разложување на хранливите материи во органите за варење. Добрата апсорпција на храна може да се поттикне токму …

Повеќе »

Колку се опасни крлежите и какви проблеми можат да предизвикаат

Крлежите од родот Ixodes  се преносители на бактерија Borellia burgdorferi причинител на Лајмска болестпопозната како борелиоза. Заболувањето го добило името по градот Лајм (Lyme), САД, каде за првпат е откриен голем број случаи соборелиоза.Крлеж кој не е инфициран со бактеријата неможе да ја предизвика болеста, а во зависноста од регионот …

Повеќе »

„Храбро срце“: Се појавува зрак на надеж на крајот на тунелот…

Здружението „Храбро срце“ беше на состанок на ФЗО со цел да им се олеснат задолжителните трошоци околу одржување на опремата на нивните членови кои живеат со вградени пумпи во срцето… Неодамна трајно не напушти Христијан Неделковски (31) чие срце не можеше повеќе да издржи, но членовите на „Храбро срце“ и …

Повеќе »

Корона вирусот тешко ќе опстане во организмот кој ги има овие витамини и минерали: Пијте ги како превенција!

Руските лекари советуваат дека за време на сезоната на вирусот корона, зџадолжително да се пијат овие витамини… Лекарите ширум светот, вклучително и руските лекари, дошле до заклучок дека телото може успешно да му одолее на вирусот корона ако ги има овие витамини. Затоа, за да го зајакнете телото и да …

Повеќе »

Имам 57. години и секој ден јадам семки од тиква: Еве што значи тоа за моето здравје!

Отсекогаш знаев дека здравјето на уста влегува, но во тоа се уверив кога почнав да јадам семки од тиква. Тиква се смета за едно од најстарите растенија што луѓето почнале да го јадат. Што не е изненадувачки со оглед на тоа што има привлечна овошна боја на плодот. Од тиквата …

Повеќе »

(Рецепт) САМО 2. СОСТОЈКИ – 1. лажичка од оваа смеса исфрлува се што е штетно од телото: Грчки народен лек за опоравување, спречува депресија и рак!

Старите Грци го користеле овој народен лек пред 600 години. Овој лек за лекување е спомнат во Илијадата на Хомер. Неверојатниот вкус е и заздравувачки. Оваа супер моќна мешавина се состои од само две состојки. Кога ќе изедете една лажица од оваа мешавина, ќе внесете цинк, железо, растителни влакна, магнезиум, …

Повеќе »

КОВИД 19 – ЗАД НИВ Е ТЕЖОК ПЕРИОД: Со короната се борат повеќе од 3. месеци, а сега ги споделиле своите искуства – „И’ понатаму чувствувам симптоми!“

Додека повеќето пациенти со болеста „Ковид-19“ закрепнаа во рок од неколку недели, има такви пациенти кои со месеци се мачат со последиците. Меѓу нив е и неврологот Атена Акрами, која тврди за Си-Ен-Ен дека 99. дена се бори против оваа болест и дека сè уште ги чувствува симптомите. “Во мојот …

Повеќе »

ТАЖНО – Почина 31 годишниот Христијан кој чекаше трансплантација на срце: Не издржа чекајќи на исполнување на ветувањата!

„На нас времето на живот ни е ограничено. Ако немаме поддршка од ФЗО и од Министерството за здравство добрата приказна, ќе стане лоша приказна. Ќе си заминеме еден по еден“ Почина 31 годишниот Христијан Неделковски кој осум години живееше приклучен на батерии, со вградени две пумпи во срцето (БИВАД), интервенција …

Повеќе »

(Рецепт) Зелен пролетен сок од 4. состојки: Алкализира, го чисти организмот и го јакне имунитетот!

Богат е со каротени, минерали и антиоксиданси, хлорофил и други состојки во вкусна комбинација на овошје и зеленчук! Пролетниот зелен сок е напиток кој го јакне олрганизмот, а можете да го консумирате во било кое доба на денот. Ќе ви обезбеди сила, посјајна кожа и подобро варење. Кељот изобилува со …

Повеќе »