храна

ОНА СИ ШТО ЈАДЕШ – Навидум здрава храна која поттикнува анксиозност и ДЕПРЕСИЈА: Ова се замените што треба да ги користите!

Дури и ако се обидувате да се храните здраво, можеби избирате храна која може да предизвика анксиозност или депресија без воопшто да сте свесни за тоа. Во борбата против анксиозноста и депресијата, со вас споделуваме листа на намирници кои треба да ги избегнувате, како и одлични замени наместо тие намирници …

Повеќе »

Богата наградна игра од кафе „Паскалин“: Кафе со вкус, награди со вкус

Сите уживачи на најдоброто кафе „Паскалин“ од 18 Април имаат можност да добијат една од 20 илјади вредни награди. Педесет електрични тротинети и други 19.950 вредни награди чекаат на љубителите на најквалитетиниот вкус и мирис, љубителите на кафето „Паскалин“. Најдобрите арапски зрна кафе кои се омилениот избор на добрите познавачи, …

Повеќе »

Златен Даб ги претстави новите дизајни на Limited Edition лименките

Златен Даб по четврти пат ги претстави своите лименки во уметнички дизајни, на тој начин поддржувајќи ги уметниците и домашната арт сцена во Македонија. Зад најновите дизајни, оваа година стојат истакнатите македонски уметници Елена Чемерска, Никола Радуловиќ, Руки Чуки и Ване Костуранов. Промотивниот настан беше збогатен со диџеј сетовите на …

Повеќе »

Започна големата наградна игра „Славиме заедно 70 години Бимилк“

Омилениот домашен бренд за млеко и млечни производи, „Битолско”во знак на благодарност кон потрошувачите за дадената доверба, организира наградна игра „Славиме заедно 70 години Бимилк“. Со наградната игра по повод 70 години постоење, компанијата ги наградува верните потрошувачи со 70 вредни награди, а главната награда е автомобил ToyotaCorollaHybrid.За учествување во …

Повеќе »

Не треба да претеруваме со ОВИЕ здрави намирници! Може да се појават контра-ефекти!

Иако има многу придобивки од консумирањето здрава храна, претерувањето во нејзино консумирање може да биде исто толку нездраво како и нездравата храна. Навистина е точна изреката дека треба да бидете умерени во се, па и во водата. Ако претераме со некоја од намирниците, колку и да се здрави, можеме да …

Повеќе »

Што се случува во вашето тело ако престанете да пиете млеко? Можете да ги очекувате ОВИЕ 11 промени!

Многу луѓе престануваат да јадат млечни производи, и тоа не само затоа што имаат алергии или нетолеранција. Некои луѓе веруваат дека има голем број здравствени придобивки кои доаѓаат од намалувањето или целосното исфрлање на млечните производи. Без оглед на причината, има некои изненадувачки работи што можат да се случат кога …

Повеќе »

ЕДНОСТАВНО И ЗДРАВО – Осум импресивни придобивки од пиењето сок од морков! Го подобрува здравјето на речиси сите органи во вашето тело!

Сокот од морков дава неверојатни здравствени придобивки,  евтин е и лесен за правење… Не само што обезбедува калиум и витамин Ц, туку е и многу богат со провитамин А. Се верува дека пиењето сок од морков го зајакнува имунитетот и го подобрува здравјето на очите и кожата, меѓу другите придобивки. …

Повеќе »

Зачин кој ги подига либидото и расположението, одличен против тумори, а вреди како суво злато

Еден од најскапите зачини е секако шафранот, па затоа се користи само во исклучително ретки прилики. За среќа, поради силната арома, за зачинување и боење на јадењата, треба многу малку, понекогаш и десетици грама. Неговиот вкус е силен, остар и горчлив, во исто време пригушен, а бојата што им ја …

Повеќе »

Зачин кој спречува надуеност – доволни се само неколку грама да ги решите стомачните проблеми

Ова лековито растение од семејството на штитоцветни се користи повеќе од 4.000 години. Има многу лековити својства, па затоа не е чудно што се користела како лек во древниот Египет. Станува збор за ким. Расте во областа од источниот Медитеран до Азија, а особено во Индија, која е нејзин најголем …

Повеќе »