храна

Есенска супернамирница: Го забрзува слабеењето, го зајакнува имунитетот и го намалува ризикот од рак на црниот дроб и дојката

Мандарините се есенска супернамирница, но освен нивниот одличен, освежителен вкус, консумирањето на ова овошје има и бројни придобивки кои ќе ве натераат да сакате почесто да ги јадете. Истражувањата покажуваат дека редовното консумирање мандарини има придобивки за нашето здравје, форма и изглед Само една мандарина обезбедува речиси една третина од …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ+ВИДЕО) Кремаст чоколаден колач од ТРИ СОСТОЈКИ: Без рерна подгответе вкусен десерт!

Сите ќе ви бараат уште едно парче Нема грешка со чоколадните колачи бидејќи сите ги сакаат. За овој чоколаден колач ви се потребни само 3 состојки, а за да го подготвите не мора да бидете професионалец. Лесно се подготвува и не треба печење, што е најдобро од се. Состојки: 200 …

Повеќе »

Ги чува репродуктивното здравје, очите и кожата: Намирници полни со витамин А мора да има во вашата чинија

Витаминот А е суштинска хранлива материја која го поддржува здравјето на кожата, очите и репродуктивното здравје, како и имунолошката функција. Преформираниот витамин А, или ретиноиди, се наоѓа во производите од животинско потекло како што се месото и млечните производи. Провитаминот А или каротеноидите се наоѓаат и во растителните производи како …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ/ВИДЕО) Ефтин десерт, лесен за подготовка: Чоколадна торта со бисквити и кикирики со која никогаш не можете да погрешите

Рецепт идеален за секоја пригода Без разлика дали сакате да подготвите нешто за празнична трпеза или да ги изненадите вашите најблиски, чоколадната торта со бисквити е совршената идеја. Освен што лесно и брзо се подготвува, не ви се потребни скапи состојки. Оваа торта е идеална и за почетниците во кујната. …

Повеќе »

Храна која личи на човечки органи – 9. намирници кои помагаат повеќе од суплементите

Додатоците во исхраната ја стекнаа можеби најголемата популарност по пандемијата на Ковид. Сите се трудеа да си го зајакнат имунитетот, купија многу суплементи, но сепак не се на добар пат. Клучот е во реченицата, „ти си тоа што го јадеш“. Како што родителите им сугерираат на децата дека е многу …

Повеќе »

Јадењето на оваа намирница го продолжува животот, велат научниците

Грицкањето ореви наместо бисквити или чипс може да ви го продолжи животот, сугерира истражувањето. Имено, само половина шака од овие вкусни јаткасти плодови на ден значително ќе го намалат ризикот од срцев и мозочен удар, како и други опасни по живот состојби. Експертите од Универзитетот во Минесота дошле до заклучок …

Повеќе »

Дванаесет намирници ги заменуваат суплементите од аптека, се подготвуваат на посебен начин

Иако сите зеленчуци се здрави и не треба да издвојувате ниту еден од нив и навистина треба да ги јадете сите, може да се издвојат неколку видови зеленчук поради нивните хранливи материи и здравствени придобивки. Сите веќе знаете дека зеленчукот апсолутно мора да биде дел од исхраната, па би рекле …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Домашно печиво со јаболки: Крцкаво уживање за недела

Од кујната на баба доаѓа сладок рецепт за сите оние на кои омиленото овошје во колачите им се јаболката. Потребно е: 200 мл млеко 1 јајце 10 гр квасец 350-400 гр брашно 1 лажичка шеќер малку сол 2 лажици масло Подготовка: Квасецот изронете го во млако млеко, додадете шеќер, а …

Повеќе »

Вид оцет кој е поздрав од јаболковиот, ја подобрува циркулацијата и ви помага побрзо да изгубите на тежина

Веројатно ви е познато колку е здрав јаболковиот оцет. Следствено, медениот оцет е барем подеднакво здрав, ако не и поздрав од јаболковиот оцет.Општо земено, оцетот се користи поради неговите антибактериски и антигабични својства, а има подеднакво лековито дејство кога се нанесува и надворешно и внатрешно. Освен што го чисти телото …

Повеќе »