храна

(ВИДЕО) РАЗЛИЧЕН НАЧИН НА ПОДГОТОВКА – Рецептот кој ги освои социјалните мрежи: Јајца на начин на кој веројатно никогаш не сте пробале

Доколку ви здодеаа различни видови омлети или пржени јајца, рецепт споделен на социјалните мрежи носи едноставна техника за подготовка на јајцата на малку поинаков начин. На социјалните мрежи често можете да најдете идеи за подготовка на јадења од состојките кои ги користите секојдневно, но на малку поинаков начин. Токму ова …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Напиток за зајакнување на ИМУНОЛОШКИОТ СИСТЕМ: Комбинацијата од неколку состојки му обезбедува на вашето тело многу витамини и минерали

Доколку сакате да го зајакнете имунитетот или да ја подобрите работата на дигестивниот тракт, ова е совршениот рецепт за вас… Ако лесно заболувате од настинка и грип, ова е најчестиот знак дека имате ослабен имунолошки систем. Најдобро би било да се обидете да го зајакнете на сосема природен начин, користејќи …

Повеќе »

Кафето го чува животот: Еве колку филџани кафе дневно треба да испиете за да ја одбегнете прераната смрт

Антиоксидансите во кафето го чуваат здравјето на срцето и го намалуваат ризикот од карцином – вели најновото истражување. Во Шпанија било извршено истражување кое опфатило 20 илјади луѓе на возраст од 25 до 60 години, кои биле следени низ цела деценија, и кое покажало дека 4 филџани кафе дневно го …

Повеќе »

Дали знаевте колку РЕНОТ е здрав за ОРГАНИЗМОТ? Ќе се изненадите

Кога станува збор за контраиндикации, мора да бидете многу внимателни… Ренот е азиски зеленчук со големи листови и бел корен. Неговите листови се користат за киселење краставици, а од коренот се прави зачинет сос. Корисни својства и примена Ренот е познат како природен антибиотик, сличен по својства на лукот и …

Повеќе »

(ВИДЕО) СНИМКА ОД ЈАГОДА КОЈА ЌЕ ПРОМЕНИ СЕ! Ставил парче овошје под микроскоп и се му се ЗГАДИЛО…

Доколку навистина сакате јагоди, а имате „гадлива“ природа, ве советуваме да ја прескокнете содржината подолу. Илјадници луѓе во коментарите признале дека ова видео им го уништило денот. А во прашање е видео од јагоди под микроскоп кое стана вирално на Твитер последните денови. Го погледнале над 2,7 милиони луѓе, а …

Повеќе »

Многу луѓе секој ден јадат семки од тиква: Еве што значи тоа за здравјето!

Отсекогаш се знае дека здравјето на уста влегува, но во тоа многумина се увериле кога почнале да јадат семки од тиква. Тиква се смета за едно од најстарите растенија што луѓето почнале да го јадат. Што не е изненадувачки со оглед на тоа што има привлечна овошна боја на плодот. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Луѓето се згрозиле кога виделе како настанува чоколадо: „Никогаш повеќе нема да го јадам“

МНОГУ луѓе сакаат да јадат чоколадо, но дали некогаш сте виделе како се прави? ТикТокерката Софија Роуз покажала како изгледа мешунката какао во видеото што го погледнале повеќе од 1,6 милиони луѓе. Многумина рекле дека никогаш повеќе нема да јадат чоколадо откако го погледнале нејзиното видео. @sophiargreb chocolate seeds #chocolate …

Повеќе »

(ВИДЕО) ГОТОВО ЗА 20 МИНУТИ – Јадењето кое ги освои социјалните мрежи: Рецепт за најкрцкави компири со пармезан

Рецептот за крцкави компири со пармезан ги освои социјалните мрежи, а во продолжение ви претставуваме една од варијациите од хит видеото на TikTok. TikTok може да биде одличен извор на инспирација ако немате идеја што да готвите денес, а секој ден се појавуваат низа рецепти кои можат да ве инспирираат. …

Повеќе »

БЕА ОМИЛЕНИ – Пет „сиромашни“ јадења кои беа незаменливи на масите во поранешна Југославија

Многумина со носталгија се сеќаваат на времето кога живееле во поранешната заедничка земја – Југославија. Повеќето луѓе зборуваат за овој период со суперлатив, дури и кога станува збор за некои „сиромашни“ работи според денешните стандарди. Многумина ќе се сетат на некои стари јадења кои многу често беа на трпезите на …

Повеќе »