храна

(Рецепт) Инфузија на животот: Го јакне организмот, лекува воспаление на белите дробови, поттикнува чистење на телото од токсини и слуз!

Овој чудотворен чај е руски лек за многу болести. Најмногу се користи за да телото го доведе во склад бидејќи го зголемува имунитетот, штити од болести и го чисти телото од токсини. Овесот отсекогаш се користел во традиционалната медицина. Еликсири од овес се користат како стимуланс за несоница, ментална исцрпеност, …

Повеќе »

Постојат неколку „сини зони“ во светот: места каде што е полесно да се „живее сто години“

Стареењето е неизбежен дел од животот, што може да ја објасни нашата силна фасцинација од стремежот за долговечност. Привлечноста на вечната младост ја поттикнува индустријата за создавање богатство која се движи од производи против стареење, додатоци во исхраната и диети за оние кои се надеваат да го продолжат својот животен …

Повеќе »

Свежи и помлади: Ваш водич за постпразнична детоксикација со Виталиа

По празничниот период, повеќето од нас бараме начин да го вратиме балансот во исхраната, да го отстраниме вишокот на токсини и да ги ресетираме нашето тело и ум. Како што влегуваме во новата година, постпразничната детоксикација станува неопходна како клуч за подмадување на нашето здравје. Постпразничната детоксикација не претставува строга …

Повеќе »

Виталиа го проширува своето глобално присуство со нова продавница во Казабланка, Мароко

Виталиа, водечка македонска компанија за здрава храна, го зацврстува своето присуство со глобално проширување и отворање на својата најнова продавница во живописната Казабланка, главниот град на Мароко. Овој стратешки потег означува уште една значајна пресвртница за Виталиа бидејќи ја носи својата разновидна палета на хранливи и вкусни прехранбени производи на …

Повеќе »

Виталиа ја доби наградата за „Македонски квалитет“ за 2023

  Компанијата за здрава храна Виталиа ја доби наградата за „Македонски квалитет“ за 2023 година, која им беше доделена на церемонијата организирана од Сојузот на стопански комори на Македонија. Вкупно десет компании од различни дејности го добија ова престижно признание, кое традиционално го врачува Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски. …

Повеќе »

Кременадли во сос од печурки и бело вино

Сочни кременадли прелиени со вкусен сос, едноставни и брзи за подготовка. Ви предлагаме да ги искомбинирате со пире и свежа салата од рукола. Пријатен ручек! Состојки: • 4 свински кременадли (со коска) (дебели околу 2 см) • 300 гр свежи шампињони • 1 главица кромид • 1 супена лажица маслиново …

Повеќе »

(ВИДЕО) Посни кифлички на вода, меки како душа: Совршено тесто за деновите на пост !

Испробајте го овој рецепт, сигурни сме дека ќе бидете воодушевени! Состојки: 400 мл вода 1 лажичка шеќер 1 лажичка куркума 2 лажички сол 2 лажичка оцет 20 г свеж квасец 700 – 750 г брашно 1 кесичка прашок за печиво (10 г.) Прелив: 100 мл вода 1 лажица брашно малку …

Повеќе »

Спој на вкус и функционалност: Виталиа мусли за здрав почеток на денот

Да се има балансиран и хранлив појадок е исклучително  важно, а утрото е делот од денот кога најмногу треба да размислувате за храна која ќе ве одржи сити подолго време, а сепак е лесна, здрава и едноставна за подготовка. Изберете Фит & Актив мусли од Виталиа, уникатна рецептура формулирана од врвни …

Повеќе »

Огромна посетеност на Детската трка на Виталиа во Градскиот парк

Виталиа ги оправда очекувањата на 1200 деца пријавени на Детската трка што се одржа во Градскиот парк но и на сите присутни што ги поддржуваа дечињата на овој настан. Паркот беше полн со забава, смеа и детска радост а сите учесници добија и пакети од производите на Виталиа. “Се надеваме …

Повеќе »