храна

Што се случува во вашето тело кога ќе изедете тестенина?

Јадењата со тестенини се омилен избор кај многумина, особено за оние на кои секогаш им недостасува време да подготват посложени оброци. Но, дали некогаш сте се запрашале што се случува со вашето тело кога јадете тестенини? Според истражувањето на „Оксфам“ од 2011. година, тестенините се најпопуларното јадење во светот (пред …

Повеќе »

(ФОТО) 5. намирници со најмногу витамин Ц – а една ќе ве изненади!

Витаминот Ц е клучен за нашето здравје, но нашето тело не го произведува тоа самостојно – затоа е важно да знаеме со кои намирници можеме да го внесеме во организмот. Од производството на колаген до апсорпцијата на железо, витаминот Ц е многу важен за нашето тело. Го има во многу …

Повеќе »

(ВИДЕО) Запечени полиени ќофтиња: Совршен ручек за цело семејство

Убаво, вкусно и калорично – сето она што сите го сакаат! Состојки: 400 г мелено месо 200 мл кефир 200 г брашно 1 лажица масло 1/2 лажичка сода бикарбона 1/2 главичка кромид њол, црн пипер еден домат Подготовка: месото зачинете го по вкус и направете малечки топчиња. Состојките за тестото …

Повеќе »

МОЌЕН ПРИРОДЕН ЛЕК – Стар 2.000 години и преполн со витамин Ц, ги штити коските, го јакне срцето, го чува мозокот: Оваа намирница е златен рудник на вашето здравје!

Иако повеќето од нас ја гледаат само на вкусна зимска салата – киселата зелка е многу повеќе од тоа и затоа ви предлагаме, без одлагање, да подготвите едно буре за вашето семејство Се верува дека киселата зелка потекнува од Кина, датира од пред 2.000 години. Бидејќи во тоа време немало …

Повеќе »

(ВИДЕО) Меки, фини ружички со сирење на ПОИНАКОВ НАЧИН!

Никогаш доволно рецепти за печива со кои ќе ги изненадите домашните за појадок но и за пречекување на гости или како дел од некоја свечена трпеза. Потребно е: 1 коцка свеж квасец 300 мл млеко коцкичка путер 1 поголемо јајце 1 лажичка шеќер малку сол 500 – 550 гр брашно …

Повеќе »

10. протеински „бомби“: Храна која има повеќе белковини од јајцата

Без протеини нема здраво срце и мозок, но нема ниту силни мускули и убава коса. Доколку тие често се наоѓаат на чинијата, полесно е да ослабете, а освен во јајцата, ги има и во многу други намирници … Покрај тоа што не прават сити, протеините се клучни за обновување и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Торта од чоколадо со ориз

Ако сте љубител на оризот овој рецепт сигурно ќе ве израдува Состојки на кора: 6 белки 100 гр кристал шеќер 1 лажица брашно 1 лажица оцет 100 гр кокосово брашно Состојки за фил: 6 жолчки 5 лажици кристален шеќер 1 кесичка ванилин шеќер 250 гр маргарин 300 гр чоколадо со …

Повеќе »

(ВИДЕО) Запечени полнети пиперки: Совршен ручек од рерна!

Ова јадење можете да го послужите дури и во свечени прилики Состојки: 4 црвени пиперки 200 гр сирење 200 гр рендан кашкавал 300 гр чадена шунка (месо по желба) 3 јајца 2-3 лажици павлака сол маслиново масло свеж магдонос Подготовка: Исчистете ги пиперките и исечете ги по должина, веднаш вклучете …

Повеќе »

(Рецепт) Колач со кокос со глазура од чоколадо: Сочен и мек десерт што се топи во уста!

Бисквитот е мек, а филот е вкусен Состојки за бисквит: 2 јајца малку сол 7 лажици шеќер 100 мл масло 200 мл млеко 200 грама брашно 1 кесичка прашок за пециво 2 лажици какао Состојки за фил: 1 литар млеко 7 лажици гриз 5 лажици шеќер 2 вкесички ванилин шеќер …

Повеќе »