храна

(ВИДЕО) Полиен чоколаден колач: Најмек брз десерт на светот

Бргу се подготвува а вкусот е баш добар… Состојки: Состојки: 2 јајца, 3 лажици шеќер, 6 лажици масло, 6 лажици млеко, 50 гр чоколадо, 50 гр суво грозје, 50 гр сецкани ореви, 6 лажици брашно, 1 прашок за пециво. Прелив: 300 мл млеко, 50 гр чоколадо, ванилин шеќер, шеќер по …

Повеќе »

(ФОТО) Гурмански проички

Кој не сака нешто набрзина од стилот – истури и измешај. За секој ден, за појадок или вечера но и ненадејни гости… Состојки: 2 јајца 2 чаши минерална вода 1/2 чаша масло 1 чаша брашно 1 чаша пченкарно брашно 1/2 чаша пченкарен гриз (палента) 1 кесичка прашок за печиво 2 …

Повеќе »

(ФОТО) Запечени тиквички со јајца и сирење: Никогаш поедноставен, побрз и повкусен оброк!

Кога немате време и немате идеја што да подготвите за ручек или вечера, овој рецепт е идеален Состојки (количина за едно лице): 1 тиквички со средна големина 1 јајце 100 гр младо сирење со малку маснотии (или урда) 0,5 дл јогурт 2 лажички маслиново масло лук Подготовка: Маринирајте ги тиквичките. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шненокли за брзинско засладување

Белите облачиња со ванила крем се брз и лесен десерт кој се прави кога домашните ќе посакаат нешто слатко…Ова е од оние рецепти за кои се вели „лапни голтни“ Потребно е: 1 литар млеко 5 јајца 100 г бисквити (не мора) 1 пудинг од ванила 1 кесичка ванилин шеќер шеќер …

Повеќе »

Ладна изворска вода – идеален придружник на секое патување

Летото е совршено за прошетки и авантури во ваше сценарио, а флашираната вода е незаменлив дел од секое патување, независно дали станува збор за кратка или подолга релација, пеш или со автомобил, дома или во странство. Носејќи ја со себе во мало фрижидерче, во ранец или во раце, таа ја …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Италијански полнети кроасани: Сочна сланинка и многу кашкавал!

Одлични за појадок, вечера или ужина… Состојки: тесто за пица или листесто тесто, тенко сечена сланина, 4 јајца, шоља рендан кашкавал, малку сечкан магдонос, сол, црн пипер, жолчка за мачкање. Подготовка: во сад искршете ги јајцата, додајте рендан кашкавал, магдонос, сол и црн пипер. Изматете со жица па испржете како …

Повеќе »

(ФОТО) Добар трик: Како да исчистите загорено тавче или тенџере?

На многумина им се случува да заборават нешто на шпоретот, а потоа во паника размислуваат како да исчистат тавче или тенџере кои на прв поглед изгледаат потполно уништено. Без паника, има решение… Како да исчистите загорени садови: 1. Тенџерето или тавето наполнете ги со врела вода и додајте малку течност …

Повеќе »

(ВИДЕО) Колач од еден сад: Десерт како сладолед – идеален за лето

Еве еден брз и непечен колач кој може да ви замени и сладолед… Состојки: 1 литар млеко 3 кесички пудинг од чоколадо 5 лажици шеќер (по вкус) 250 г путер или маргарин 300 г бисквити банани 250 г чоколадо за готвење 250 мл слатка павлака Подготовката е многу едноставна а …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Шарена освежувачка салата

Кога еднаш ќе го пробате овој специјалитет на баба ќе посакате да го јадете секој ден. Потребно е: 300 г варени макарони 100 г мајонез 1 лажичка сенф 2 лажици кисела павлака 100 г варен грашок 2 варени моркови, сечкани на коцки 2 кисели краставички, сечкани на коцки 200 г …

Повеќе »