храна

(Рецепт) Готови за 20 минути: Пица мафините се идеално послужување за секоја пригода

Тие се толку лесни за подготовка што дури и почетниците можат да ги направат без проблем. Состојки: 2 јајца 1 чаша јогурт половина чаша масло една лажичка прашок за пециво 2 чаши брашно 100 гр сечкана шунка 100 гр сечкано жолто сирење 2 лажици кечап 1 лажичка оригано 1 лажичка …

Повеќе »

Зошто би требало повеќе да користиме ЦИМЕТ? Некогаш подарок за кралевите, сега широко достапен

Циметот е богат со антиоксиданси и други корисни соединенија, а сега е периодот кога најмногу го конзумираме Циметот е зачин кој е ценет поради неговите корисни својства илјадници години. Направен е од внатрешната кора на дрво познато како Cinnamomum. Се создава со сечење на стеблата на дрвјата цимет, потоа се …

Повеќе »

ТРИ необични причини зошто секогаш треба да имате лимон во домот

Идеален во зимски деновиОсвен што го зајакнува имунитетот поради витаминот Ц и многубројните долги минерали и витамини, лимонот е овошје кое може да се користи и за многу други намени за кои можеби не сте слушнале досега. Ви пренесуваме три необични начини на користење на лимонот дома, но и за …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ/ВИДЕО) Одлична идеја за ручек: Направете КУПОЛИ ОД КАРФИОЛ

Едноставно и брзо направете ручек Потребно е: 1 мал карфиол 200 мл јогурт 1 лажица кисела павлака 100 гр рендан кашкавал црн пипер 50 гр сечкана сува сланина сол малку црвен пипер 2-3 чешниња издробен лук Подготовка: искинете ги цветчињата од карфиолот и варете 2-3 минути. Истурете јогурт во сад, …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ/ВИДЕО) Колач што можете да го јадете без грижа на совест: Нема брашно и шеќер, а е вистинско задоволство за сите сетила

Се подготвува многу едноставно Доколку сте загрижени да не се здебелите некој килограм плус, а во исто време ви се допаѓа вкусот на чоколадото, ова е идеалниот рецепт за вас. Бананите му даваат посебен вкус, а бидејќи нема шеќер и брашно, можете да уживате во секој залак без грижа на …

Повеќе »

Вид оцет кој е поздрав од јаболковиот, ја подобрува циркулацијата и ви помага побрзо да изгубите на тежина

Веројатно ви е познато колку е здрав јаболковиот оцет. Следствено, медениот оцет е барем подеднакво здрав, ако не и поздрав од јаболковиот оцет.Општо земено, оцетот се користи поради неговите антибактериски и антигабични својства, а има подеднакво лековито дејство кога се нанесува и надворешно и внатрешно. Освен што го чисти телото …

Повеќе »

Чаша млеко пред спиење: Ќе видите 5. промени во телото

Млекото е одличен извор на протеини, здраво е за коските и најкорисно е кога го пиете пред спиење, исто како кога бевме деца. На пример, шолја млеко пред спиење ќе ви помогне да заспиете побрзо, да спиете мирно без да се разбудите среде ноќ, па дури и да го забрзате …

Повеќе »

(ВИДЕО) РЕЦЕПТ ПО КОЈ ПОЛУДЕ ИНТЕРНЕТ: Измешајте ги овие 4. состојки и направете намаз каков што не сте пробале досега

Има повеќе од два милиони прегледи, а комбинацијата ветува Рецептот за едноставен намаз со фета сирење и лук ќе ве воодушеви. Ако сакате фета сирење, направете фантастичен намаз кој можете да го намачкате на топла домашна лепиња или леб. Лесно се прави, сите состојки соединете ги во блендер. Ароматичниот лук …

Повеќе »

10 факти за кафето кои можеби не сте ги знаеле

Кафето е најуниверзалниот напиток кој може да го конзумирате каде и да се наоѓате во светот. Се проценува дека 30-40% од светската популација секојдневно пие кафе, а за најголеми кафепии во светот се сметаат Финците со испиени 10кг кафе годишно по глава на жител. Што се однесува до сегментација според …

Повеќе »