спортски вести

Денес роденден прославува нашиот тренер Зоран Стратев

Зоран Стратев e роден на 16 јули 1960 година во Скопје. Тој е македонски фудбалски тренер и поранешен играч. Стратев беше и поранешен привремен селектор на македонската фудбалска репрезентација. Како фудбалер настапувал за различни македонски екипи во првенството на поранешна Југославија. Откако стана тренер, Стратев долго време ја водеше екипата …

Повеќе »

Пливачки маратон „Преспа 2024“

По четврти пат во низа, Пливачки клуб „Акваспирит“ од Охрид го организира пливачкиот маратон „Преспа 2024“. Место на одржување на маратонот е плажата Цоца во с. Сливница -Преспа. И оваа година, ќе има две трки и тоа 2.5 километри, и 600 метри (рекреативна детска трка). Стартот на трките е закажан …

Повеќе »

Денес роденден прославува фудбалерот Дарко Чурлинов

Дарко Чурлинов е роден на 11 јули 2000 година во Скопје. Тој е македонски професионален фудбалер, репрезентативец, кој игра на позицијата крило. Чурлинов почнал да игра фудбал во ФК Форца. До својата 14-та година помина низ младинските редови на ФК Работнички и ФК Вардар. Тој се пресели во Германија и …

Повеќе »

„Титов Врв Скајрејс 2024“

Во недела, на 7 јули 2024 година, на Попова Шапка, со почеток во 8:00 часот, ќе се одржи високопланинската трка „Титов Врв Скајрејс 2024“. „Титов Врв Скајрејс“ претставува екстремна високопланинска трка, со вкупна должина на патеката од 20 километри и висинска денивелација од 1.900 метри (искачување и спуштање). Според своите …

Повеќе »

Планинарска тура Мусица

Крушевската природа, чистиот воздух и прекрасните пејсажи ве чекаат спремни за хајкинг тури на When in Krusevo 2024. Оваа година планинарската тура започнува од манастирот св. Преображение до врвот Мусица (1788 мнв), највисоката точка на Бушева планина каде сите авантуристи ќе уживаат во еден од најубавите погледи. Турата продолжува до …

Повеќе »

Денес роденден слави нашиот фудбалер и капитен на македонската фудбалска репрезентација Енис Барди

Енис Барди е роден на 2 јули 1995 година во Скопје. Тој е македонски фудбалер од албанска народност, играч од средниот ред на Трабзонспор и на македонската фудбалска репрезентација. Своите фудбалски почетоци ги имал за екипата на ФК Шкупи. Во 2013 година заминал во младинската школа на ФК Брондби, но …

Повеќе »

33-ти Меморијален марш Марко Илиевски

На 30 јуни 2024 година, ПК ТЕТЕКС од Тетово традиционално Ве води на Лешница по 33-ти пат на Меморијалот Марко Илиевски. Оваа година патеката на движење ќе започне од с.Бозовце по живописната патека долга 6 км до Лешница на 1450 мнв. Програма: 6:00 часот пристигнување на друштвата/клубовите и нивно пријавување …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на Нико Нестор – основоположникот на македонското маратонско пливање и првиот Македонец што го преплива Ла Манш

Нико Нестор (роден како Никола Несторов) е роден во Струга на 19 јуни 1934 година. Тој беше основоположник на македонското маратонско пливање и прв Македонец што го преплива Ла Манш. Тој бил предводник на славната генерација македонски пливачи маратонци заедно со Климе Савин, Атина Бојаџи и Дики Бојаџи кои ги …

Повеќе »

Национално триатлон првенство – Дојран 2024

Викендов во Дојран, во организација на Триатлон федерација на Македонија и Општина Дојран, ќе се одржи  Национално триатлон првенство, во категории Сениори, Јуниори, Мастерс, Кадети, Деца 1 и Деца 2. Агенда: • Поделба на стартните броеви за категориите Сениори, Јуниори, Кадети и Мастерс, и краток брифинг на самото место (пред …

Повеќе »