Технологија

ПРЕВЕНЦИЈА НА ЗАГАДУВАЊЕТО – Познат првиот британски град во кој нема да може да се влезе со „дизелаш“ – се знае и од кога!

Британците се повеле по праксата на поедини германски градови и одлучиле да ги избркаат дизелашите од своите улици. Првиот град на островот кој ја донел таа одлука е Бристол. Градските челници се одлучиле на оваа ригорозна одлука поради високиот степен на загаденост на воздухот, посебно во центарот на градот. Одлуката …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете како монструмот на АУДИ го симнал Мерцедес од тронот!

Новитетот на Audi е побрз од SUV на Mercedes. SUV-те се нормална појава на Нирбургринг. Отпрвин се восхитувавме на Алфиниот Стелви, а потоа после серија обиди пристигна проклета брзиот Мерцедес. Поконкретно, тој пристигна од Афалтербах,а неговото име е Mercedes-AMG GLC 63 S. Само пред една година го заврши коругот за …

Повеќе »

Дури 84% од родителите се загрижени за онлајн безбедноста на нивното дете, но не одвојуваат време да зборуваат за тоа

Новото глобално истражување на Kaspersky открива предизвици зад ограничените семејни разговори за безбедноста на интернет  Дури 84% од родителите ширум светот се жалеле за безбедноста на нивните деца, според последното истражување нарачано од Касперски и спроведено од компанијата за истражување на пазарот Саванта. Сепак, во просек, родителите поминуваат вкупно 46 …

Повеќе »

Повик за средношколци и основци: Проекција на филмот „Хакер“ и работилница за најчестите форми на злоупотреба на интернет и темната страна на дигиталната технологија

Злоупотребата на дигиталните уреди, како компјутери, мобилни телефони,  конзоли за видеоигри и преносни уреди, ќе биде тема на дискусијата што в сабота во 12,00 часот ќе се одржи пред проекцијата на филмот „Хакер“ во Младинскиот културен центар во Скопје во рамките на 18. фестивал за европски филм „Синедејс“. Бројот на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Тинејџерка, без возачка дозвола, понудила решение за мртвиот агол во автомобилите – еве како работи!

АВТОМОБИЛИТЕ денес се опремени со бројни технологии и системи за помош, но тоа не значи дека сите проблеми се елиминирани и се апсолутно безбедни. Напротив. И’ додека проблемот со задните слепи точки е елиминиран во автомобилите опремени со систем што дава звучен и светлосен сигнал во страничното огледало за да …

Повеќе »

SDC19: Samsung и IBM претставуваат 5G и AI-фокусирани мобилни решенија за IBM Cloud за компании

Големата иновација им помага на владата и компаниите да ја подобрат безбедноста на припадниците на итните служби и на вработените во фабриките и во производните погони Компанијата Samsung Electronics Co., Ltd. и IBM на овогодишнатаSamsung Developer конференција најавија лансирање на нова заедничка платформа, која користи IBM Cloud технологија и решенија врз …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО Галерија) Светска премиера на осмата генерација на Volkswagen Golf – VW Golf 8

Дигитална офанзива. Дисплеите и контролите се комплетно дигитализирани. Хибридна офанзива. Новиот Golf ќе биде првиот Volkswagen кој ќе се појави на пазарите со пет хибридни верзии (eTSI и plug-in хибрид). Безбедносна офанзива. Golf е првиот Volkswagen со Car2X комуникација опремена како стандард. Golf е најуспешниот европски автомобил повеќе од четири …

Повеќе »

Заврши 5-от по ред NASA Kids Space Challenge 2019: Ровери, живеалишта на други планети и ракети!

Во организација на ЊуМенс Бизнис Акцелератор, минатиот викенд се одржа 5-от по ред натпревар за деца од 8 до 14 години, NASA Kids Space Challenge 2019, како дел од првата Space Tech Convention, во С.Македонија. За време на натпреварот децата работеа на претходно зададени предизвици, односно креираа всленски летала, креираа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Првото електрично Волво има повеќе од 400 КС и изгледа одлично

Покрај Полестар од Шведска ни доаѓа и електрично Волво. Швеѓаните за првиот електричен модел го избрале одличниот XC40. Сега има додаток во името на Recharge, а нуди комбинирана сила од дури 408 KС. Во знакот на бројот а4 е и досегот изнесува округли 400 км. Подржува полнач со снага од …

Повеќе »