Технологија

(ВИДЕО) Пијана жена со Нисан „избришала“ бензинска пумпа и полетала – возела две малечки деца!

Надзорните камери забележале ужасна несреќа во која за среќа никој не загинал. Несреќата се случила во калифорнискиот град Церес кога 23. годишна жена со Нисан „прелетала“ низ бензинска пумпа и зафатил една од бензинските пумпи. Ударот бил толку силен што надземниот дел од пумпата целосно паднал, а Нисанот полетал во …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАУЧНАТА ФАНТАСТИКА СТАНА СТВАРНОСТ: Полетал првиот летачки автомобил, СЕ ТРАНСФОРМИРА па се спушта на пат!

Погледнете како летачки автомобил полетува од аеродромот, станува авион, а потоа продолжува да вози како автомобил… Со децении ни ветуваа летачки автомобили, но конечно се чини дека научната фантастика стана реалност. Првиот лет траел 35 минути Оваа недела прототип летачки автомобил заврши 35-минутен лет помеѓу два аеродрома, слета, потоа се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ова е најбрзиот полициски автомобил

НЕ Е ТАЈНА дека во Америка ги обожуваат камионетите, а силите на редот таму ги сакаат подеднакво. Не е чуден избор, особено со оглед на неодамна обновениот перформанс на Ford F-150 во „Полициски одговор“. Верувале или не, овој камионет е, според тестовите на државната агенција, најбрзото полициско возило на редот …

Повеќе »

СОЛАРНИТЕ СИСТЕМИ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ НАЈНАПРЕДНИ И НАЈИНОВАТИВНИ ВО РЕГИОНОТ

НА КОМПАНИЈАТА “СУНСМАРТ СОЛАРНИ СИСТЕМИ” НА 23.06.2021 И Е ДОДЕЛЕНО – ВИСОКО ПРИЗНАНИЕ ЗА ПРИДОНЕС КОН ОСТАВРУВАЊЕТО НА ЦЕЛИТЕ ЗА ОДРЖЛИВ РАЗВОЈ – SDGs. ОДГОВОРНО ТВРДАМ ДЕКА СОЛАРНИТЕ СИСТЕМИ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ НАЈНАПРЕДНИ И НАЈИНОВАТИВНИ ВО РЕГИОНОТ ВЕЛИ ИВАН ПОПОВИЌ СОПСТВЕНИК НА КОМПАНИЈАТА – СУНСМАРТ СОЛАРНИ СИСТЕМИ На церемонијата за …

Повеќе »

„Беко” воведува еколошки апарати за здрава планета

„Беко”, водечкиот бренд за апарати за домаќинство во Европа, верува дека луѓето и планетата се меѓусебно тесно поврзани. За да се подигне свеста за мисијата за одржливост на „Беко”, брендот денеска одржа виртуелна презентација на своите еколошки апарати со главниот извршен директор на „Арчелик”, Хакан Булгурлу, главната маркетинг-директорка Зејнеп Јалим …

Повеќе »

(ВИДЕО) Може ли Toyota Hilux да преживее пад од 3000. метри висина?

И покрај бројните сведоштва најдобро зборуваат за сигурноста на камионетот на Тојота, некои со предизвиците сè уште одат предалеку. Ова веќе можеше да се насети во првиот круг на тестови за издржливост низ кои помина Тојота, во режија на каналот YouTube WhistlinDiesel. Сега тој одлучил во нова рунда да го …

Повеќе »

(ВИДЕО) АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛ ДЕН СТОЕЛ НА СОНЦЕ! ГО РАЗЛАДИЛ ЗА 10 СЕКУНДИ: Ја намалил температурата без климатизација!

Влегувањето во топол автомобил може да биде голем шок за телото Седењето во пеколно врел автомобил не само што е многу непријатно, туку може да биде и опасно по здравјето. Не е важно дали имате клима уред или не, овој трик ќе ви помогне да го изладите автомобилот што стоел …

Повеќе »

(ВИДЕО) НА Филипините (повторно) со багер уништуваат запленети луксузни автомобили

Со багер уништиле скапи автомобили што биле конфискувани во последните две години. Филипинската царинарница уништила 21 одземен автомобил со вкупна вредност од околу еден милион евра пред камерите. Егзотични автомобили како што се Мекларен 620Р, Бентли и Порше 911 завршиле под гасениците на багерот. Уништени се и нешто поевтини автомобили …

Повеќе »

Домашни експерти ги поттикнаа старт-апите и бизнисите за поголемо користење на програмитеза поддршка на нивниот раст и развој

Македонската развојна фондација за претпријатија,денес, 21 јуни 2021 г. го одржаонлајн настанот: „CreatINNES – Можности за поддршка на креативни бизниси и старт-апи. Како до развој и брз раст на еден креативен бизнис”. Реномирани експерти од Македонија, пред повеќе од 100креативци, фриленсери, студенти, бизнис почетници и претставници на бизнис секторот, го …

Повеќе »