Технологија

ТАВ НАЈАВУВА: НОРДВИНД ЕРЛАЈНС ОТВОРА РЕДОВНА АВИОЛИНИЈА СКОПЈЕ – МОСКВА

Nordwind Airlines, една од најголемите руски авиокомпании, ќе почне со летови од московскиот Меѓународен Аеродром Шереметјево до Меѓународниот Аеродром Скопје, од 21-ви мај 2021 година, воспоставувајќи нова редовна директна авиолинија помеѓу двата главни града, најавува ТАВ Македонија. Во рамки на летниот распоред на летање, Нордвинд одлучи да го прошири опсегот …

Повеќе »

(ФОТО) Освоил спортски автомобил а потоа притиснал на гас…

ЖИВОТОТ секогаш зема нешто и нешто дава. На среќата на Адам и немало крај кога го освоил автомобилот од соништата. Прекрасната црвена Mitsubishi Lancer Evolution IX ја подарувал Dream Car Giveaways, а најсреќен бил Адам. Со 112.000 минати километри и неколку модификации, тој е еден од најпосакуваните класични спортски автомобили. …

Повеќе »

(ФОТО) Луксузниот автомобил на кралицата Елизабета ставен на продажба: Километражата на Бентлито ги насмеала купувачите…

Луксузниот автомобил бил повлечен од возниот парк на Кралицата во 2015. година а минал нешто повеќе од 4.000 километри, пишува Дејли Меил. Фактот дека кралица се возела во Бентлито ја зголемува неговата цена. Салонот на автомобилите „Bramley Motor Car“ близу Гилдфорд во Сари го продава одлично сочуваниот зелен Barnato Bentley …

Повеќе »

Рено во своите автомобили ќе вгради ограничувач на брзините: „Ограничувањето на брзината не е лек, но е вредно ако спаси барем еден живот“!

Францускиот концерн се приклучил на трендот започнат од Волво. И’ додека премиум играчите го ограничуваат максимумот на 250. км на час, шведскиот Волво одлучи да ја намали границата значително пониско. За потсетување, Volvo одлучи да ја ограничи максималната брзина на своите автомобили на 180. км на час, што е помалку …

Повеќе »

Се реализираше и 10-от Startup Weekend Skopje! Кои беа победничките решенија?

Минатиот викенд се оддржа десеттото јубилејно издание на Startup Weekend Skopje – оваа година повторно онлајн. За време на викендот 8 тимови работеа на нивните уникатни стартап идеи и за само 54 часа ги претворија во бизнис решенија. Настанот се одвиваше на платформите Zoom и Discord, и беше отворен со …

Повеќе »

Роверот на Марс ги направил првите 5. грама кислород

Роверот „Prezervans“ на НАСА трансформирал јаглерод диоксид од атмосферата на Марс и го претворил во кислород, што е прва трансформација направена на друга планета, објави НАСА. „Ова е клучен прв чекор кон претворање на јаглерод диоксид во кислород на Марс“, изјавил во средата Џим Ројтер, еден од помошниците директори на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Скопје е првиот град на Балканот кој го воведува БРТ системот

Следејќи ги светските трендови и користејќи ефективни решенија од метрополи со слични сообраќајни проблеми, го воведуваме БРТ (Bus Rapid Transit) во Скопје. Она што на нашиот главен град веќе со децении му недостасуваше е сообраќајно решение кое ќе придонесе за намалување на градските метежи, чекањето на семафори и загадувањето кое …

Повеќе »

Повик за учество на Првиот Креативен бизнис куп Северна Македонија 2021

Единствен меѓународен натпревар за иновативни деловни идеи, производи или услуги од креативните индустрии кои имаат потенцијал да растат на глобално ниво Лабораторијата за социјални иновации СмартАп во партнерство со Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии – УМПАКИ распишува повик за најдобри иновативни бизнис идеи, производи или услуги во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ќе се изненадите кога ќе видите што продаваат од багажникот на репликата на Ферари

ОВА МОРА да го видите. Сите добро се сеќаваме на ефтината реплика на Ферари од Виетнам која стана хит на социјалните мрежи поради имагинацијата на нејзините конструктори. Сега тие усовршиле една од репликите и ја искористиле за проширување на бизнисот. Тоа е копија на Ferrari 488 GTB, што можеме да …

Повеќе »