музика

Вечерва е полуфиналето на „Ѕвездите на Гранд“: Еве кои македонски претставници ќе се борат за финалето!

Дојде и тој момент…После две години натпревари, поради пандемијата, вечерва ќе се одржи полуфиналето на „Ѕвездите на Гранд“ а во него и македонски изведуваи кои и тоа како го свртеа вниманието на себе… Оваа година, има претставници од целиот регион, како и од Македонија. Марија Груевска која е под менторство …

Повеќе »

Нов сингл на групата Љубојна: “Јас и ти” за почеток на прославата на 20. години кариера

После 12 студиски албуми и две винил изданија, прославувајќи ја 20 годишната кариера, бендот “Љубојна” повторно се ребрендира, одржувајќи го својот курс во популарната музика. Овој пат со новата песна “Јас и ти” на Вера Милошевска, со која песна Вера, со голем успех навлегува и во кантавторските води. Новиот сингл …

Повеќе »

Adam Beyer, легендата на техно музиката на 3. јули во Македонија!

Постковид ерата започна, а по барање на сите љубители на квалитетна техно музика, Fusion Festival ја започнува со пионерот на техно музиката, Adam Beyer. Со комплетно имплементирање на Ковид 19 протоколот и на светска продукција, на 3. јули на платото на А1 Арена, македонската публика ќе има уникатна шанса да …

Повеќе »

(ФОТО) „Ѕвезди на Гранд“: Македонката Марија Груевска повторно шокираше (и се пласира во полуфиналето) – На бината никогаш до сега видени сцени!

Музичкото шоу „Ѕвездите на Гранд“ и оваа сабота донесоа многу изненадувања… Една од четвртфиналистките на, Марија Грувеска, сите присутни повторно ги остави без текст. Учесничката од Македонија, со перформансот, но и гласот ја распаметила публиката, но и жирито кое со неверување го гледаше нејзиниот настап. Инспирацијата ја најшла во филмот …

Повеќе »

Реакција на Владимир Блажевски за работата на дискотеките и локалите:„Јавен апел од мене до Венко Филипче и комисијата да реагираат многу поригорозно кај сите оние кои ги прекршуваат дадените протоколи бидејќи поразот ќе биде заеднички“

„Вака сега да ви кажам нешто, а кој како сака нека го сфати од газдите на дискотеки, клубови и локали. Ние артистите бевме долго време затворени, а исто и вие и со причина, нормално. Сега кога не пуштија да работиме после 10 месеци, кога ни/ви дадоа некој понормални протоколи со …

Повеќе »

(ВИДЕО) Спот стар 38. години на ЈуТјуб достигнал милијарда прегледи

Песната „Били Џин“ на Мајкл Џексон собрала повеќе од милијарда прегледи на Јутјуб, со што стана третата песна од 80-тите години на минатиот век на која тоа и успеало. Објавена во 1983. година на МТВ, видеото во режија на Стив Барон во кое Џексон со својот танц го осветлува тротоарот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Промоција на новата песна, видео запис и книга на Жарко Димоски

Во понеделникот, на 14.06,  во евент центарот „Ragusa 360“се одржа настанот “Equinox 4 in 1“,овозможенод Friday Communications и поддржан од Antique,на кој што познатиот македонски  актер, водител на Gentleman Magazine и пејач Жарко Димоскија промовираше неговата прва книга „Пеперутка“, како и неговата нова песна „Танцувај со мене“и видео записот за …

Повеќе »

Металика ја освојува Европа со турнеи – Потврден настапот за Пинкпоп 2022 година

Претходно можевме да го објавиме доаѓањето на Pearl Jam и на Nothing but thieves. Металика доаѓа на 51. издание на Пинкпоп во 2022 година! Во петок, 17 јуни, бендот ќе го затвори фестивалот на Мејнстејџ. За жал, со потврдата на Металика за првиот ден на фестивалот, имаме и помалку добри …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ris Flower, го претстави “All I Wanna Know” прв сингл од новиот проект “Live Power Session” 

После фантастичните два синглови “Translucent” и “Set Me Free” со кои Ris Flower ја започна својата интернационална кариера, на своите фанови им носи ново супер изненадување, нов  сингл со наслов “All I Wanna Know”.  Новиот сингл е дел од проектот “Ris Flower – Live Power Session” кој e комплетно снимен во живо, во сега веќе легендарната Универзална Сала.  Ris Flower со овој проект го прикажува и докажува она што одсекогаш било негова најголема “сила” , а тоа се секако настапите во живо.  “После првите два сингла снимени во студио и затворени поради корона вирусот, едноставно морав да застанам на бина со мојот бенд и макар и без публика да уживаме на кратко, така и се роди идејата за овој проект кој во следниот период ќе го споделам со сите Вас.  Им ветувам на моите фанови дека за брзо време повторно ќе бидеме заедно “- Ris Flower  Синглот “All I Wanna know” е достапен  на VEVO каналот на Ris Flower   како и на најпосетените стриминг платформи  SPOTIFY: https://open.spotify.com/album/0fcqUx5Rr5g2ZVjpDPw9Fd  APPLE MUSIC: https://music.apple.com/us/album/live-power-session-ep/1571220696  DEEZER: https://www.deezer.com/en/album/235778852   Ris Flower, “All I Wanna Know” прв сингл од новиот проект “Live Power Session”  Видео линк “All I Wanna Know”  https://bit.ly/3cFJbqe  Проект “Live Power Session”   Продуцент Mustafa Canbazlar, Arikan Sirakaya и …

Повеќе »