музика

ВОЈНА ЗА МИЛИОНИТЕ – Вонбрачните синови на Тозовац во трка за неговите пари и недвижнини! КОМУ МУ ПРИПАЃА НАСЛЕДСТВОТО?

Пријатели на легендарниот пејач велат дека очекуваат неговите деца, кои живеат во странство, да се појават за да си го земат својот дел од наследството, на кое имаат право затоа што тој ги признал. По погребот на Предраг Живковиќ Тозовац, ќе започне борбата за неговото наследство. Некои пријатели на легендарниот …

Повеќе »

(ВИДЕО – текст) Владо Јаневски ќе го прекине музичкиот пост со спот за „Без тебе не ме бива“

„Сцени од денешното снимање на спотот за ‘Без тебе не ме бива’, во реализација на Томато продукција“ -напиша Владо на својот профил на Инстаграм и откри дека спотот ќе биде промовиран кон средината на месецот. Владо Јаневски деновиве снима спот за неговата нова песна „Без тебе не ме бива“. Видеото …

Повеќе »

О Д Л У К А

Интернет – порталот „Екран.мк“ со текстот насловен „(Видео) Кого испраќаме на Песна на Евровизија: Македонец или Бугарин? Васил Гарванлиев јавно призна дека има и бугарски пасош!“ го прекрши Кодексот на новинарите во членот 10. Бул. Митрополит Теодосиј Гологанов 54/2 1000 Скопје, Македонија www.semm.mk info@semm.mk (02) 3222-595        ЖАЛБА До извршната …

Повеќе »

Компаниите што работат во секторот организација на настани од понеделник на протест: Добиле нула денари помош од државата

Компаниите што работат во секторот организација на настани (организатори, изнајмување на опрема за озвучување, осветлување и сценска опрема, видео и аудио продукции како и техничка поддршка на настаните) се доведени до тотален колапс.  Јавноста знае дека оваа дејност е затворена повеќе од 1 година и сите сме сведоци дека нема …

Повеќе »

(ВИДЕО) Марија Спасовска и Дарко Димитров ја подготвија „Број еден“: Тема која сигурно ќе ви ги разубави тмурните денови – Ведрина и врвна изведба!

Корона и карантин – ништо нема да ви биде тешко ако ја слушате новата песна „Број еден“ на Марија Спасовска… Марија Спасовска и Дарко Димитров повторно ја будат македонската музичката сцена со новата модерна тинејџ песна “Број еден”. Марија со нов стил, овојпат како автор на музиката и текстот во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Јордан Митев со нова емотивна песна за фановите – „Татко“ за искреност и емоции (приказна од животот)

Јордан Митев ја промовира својата нова песна „Татко“, која како и сите останати е негово комплетно авторско дело. Токму фактот што самиот е креатор на целиот негов авторски репертоар, Митев го издвојува од останатите фолк пејачи на домашната естрада. Песната е полна со искреност и емоции, бидејќи е создадена од …

Повеќе »

Најпопуларните меѓу младите…Таско и Пајак со заедничка песна и спот

Доолгоочекуваниот дует за кој толку многу зборуваа фановите на Таско и Пајак се реализираше со песната “Психо”. Најпопуларни меѓу младите двајцата Киковци, Христијан Тасковски-Таско и Христијан Настески-Пајак, ден по промоцијата веќе високо котираат на трендинг листата на Јутуб. Песната е во трап стил за која музиката и текстот го напишаа …

Повеќе »

МКЦ стана дел од реномираната платформа LIVEUROPE

Младинскиот културен центар од денеска е полноправна членка на најреномираната мрежа на концертни сали во Европа, Liveurope. Станува збор за мрежа на легендарни европски концертни сали кои се од огромна важност за функционирањето на европската музичка индустрија. За деталите поврзани со ова членство, на денешната прес-конференција зборуваа градоначалникот Петре Шилегов, …

Повеќе »

Србија-Македонија-Албанија: Џез конекција под диригентската палка на Милан Петровиќ

Познатиот белградски композитор и клавијатурист со воведната нумера “Connected Again” ја најавува својата авторска компилација. Милан Петровиќ соработува со многубројни познати артисти од регионот, а како соработници на првиот сингл се јавуваат Сашо Поповски  (гитара, МКД), Џоле Максимовски (бас, МКД), Ермал Роди (саксафон, АЛБ) и Горан Савиќ Чаки (перкусии, СРБ). …

Повеќе »