музика

ПОРАДИ ДОЖДОТ, СКОПСКИ ГРАДСКИ ФЕСТИВАЛ СЕ СЕЛИ ВО ДОМ НА АРМ

Заради најавеното врнежливо време второто издание на Скопскиот Градски Фестивал ќе се одржи во Домот на АРМ, во сабота на 16 октомври, со почеток во 19 часот, а во организација на Баги Комуникации.  За оваа година се најавени настапите на македонската fusion група Zulu 3.4, потоа на словенечко-српското дуо со македонски корени Атанасовски-Хаџиманов …

Повеќе »

„SKOPJE CALLING 2022“ – СУПЕР МОЌНИТЕ PLACEBO СЕПАК ДОАЃААТ ВО СКОПЈЕ!

Почитувани, Големо е задоволството да ви најавиме: После откажувањето на нивната европска турнеја во 2019 година (од причини за кои веќе е тажно да се зборува), која ги опфаќаше и Скопје и Македонија, Авалон Продукција го одржа ветувањето и го потврди доаѓањето на еден од најголемите, највозбудливи и сигурно најконстантни …

Повеќе »

(ВИДЕО) Девојките – The Chicks во посета на Кападокија кај девојка која потекнува од егејска Македонија: Се запеало и „Македонско девојче“!

Девојките – The Chicks кои со своите настапи се’ повеќе ги освојуваат љубителите на нивната музика, како што беше и неодамна на „Андерфест“, решиле да отпатуваат во Кападокија на необична средба… „На нашата посета на Кападокија имавме можност да ја посетиме Суреја, девојка која живее во Мустафапаша, која е една …

Повеќе »

(ВИДЕО) НОВИ ЛИЦА НА МАК РОК СЦЕНАТА: „Манас“ го претстави деби синглот „Намера“

На македонската музичка сцена се појави ново име – бендот „Манас“ кои го претставија својот деби сингл „Намера“ за кој снимија и спот… Промоцијата беше на 10 октомври 2021., а промоцијата се одвиваше онлајн. Овој сингл може да го преслушате на сите популарни платформи вклучително и Deezer, Spotify, Apple Music …

Повеќе »

ВИКЕНДОВ СКОПСКИ ГРАДСКИ ФЕСТИВАЛ ПО ВТОР ПАТ ВО СКОПЈЕ

Второто издание на Скопскиот Градски Фестивал ќе се одржи на Школка во Градски парк, во сабота на 16 октомври, во организација на Баги Комуникации.  Исто како и минатата година, и ова второто издание на Скопски Градски Фестивал донесува возбудливо музичко искуство кое ќе ни го овозможат најдобрите балкански и европски …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Арија бенд“ со видео материјал – мини концерт!

„Арија бенд“ произведе видео материјал во форма на мини концерт и е достапен на социјалните медиуми (Youtube, Фејсбук) каде што е изведена светска музика, во траење од 50. минути. Целта на нивната објава до сите медиуми во земјата е – подржете ги македонските музичари! „Почитувани дами и господа,вљубеници во музиката, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Brass Brothers го претставија својот нов сингл „Balkan Mayhem“

Македонскиот бенд Brass Brothers имаа релативно успешна летна сезона, исполнета со многубројни настапи во земјава. Момците од Brass Brothers сега се враќаат на македонската музичка сцена со серија од нови музички изданија од нивниот прв музички албум. Овие денови тие ја промовираат нивната нова песна Balkan Mayhem, која во исто …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нејзиниот вокал ќе ви го стопли срцето: Слушнете ја првата песна на Агни Авшар

Македонската музичка сцена има неопходна потреба од нови имиња кои ќе ја освежат, но и ќе понудат малку поинаков звук од сето она што досега сме навикнати или пак, на некој начин, сме приморани да го слушаме. Една од нив е и младата вокална интерпретаторка Агни Авшар. Веројатно повеќето од …

Повеќе »

(ВИДЕО) По остварувањето како мајка убавата пејачка – докторка, Симона, се враќа со синглот „FEEL SO GOOD”

По пауза од скоро година и половина од музичката сцена, нашата позната  пејачка и доктор дерматолог Симона Поповска со нов сингл. Причини за оваа пауза се остварувањето на Симона како мајка и донесувањето на свет на синот Никола. Тоа е едно слатко и убаво бебенце кое многу личи на убавата мама …

Повеќе »