музика

Починал композиторот Војкан Борисављевиќ – авторот на „Одисеја“, „Љубовта е само збор“, „А, сега адио“…

Композиторот и диригент Војкан Борисављевиќ, чија кариера траеше повеќе од пет децении, почина денес во Белград на 74-годишна возраст, било потврдено од Здружението на композитори на Србија. Војкан Борисављевиќ е роден на 5. мај 1947. година во Зрењанин, а од 1948. година живее во Белград. По завршувањето на средното училиште, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најубавите песни според кои ќе го памтиме Ѓорѓе Балашевиќ

Познатиот кантавтор, Ѓорѓе Балашевиќ“ почина во 67. година на живот, ја загуби битката со корона вирусот. Беше познат југословенски кантавтор и поет. Беше член на групите „Жетва“ и „Рани мраз“, а во 1982. година ја започна соло кариерата. Објави вкупно 12. албуми од кои се издвоија бројни песни познати на …

Повеќе »

Тошо Филиповски, музичкиот новинар и хроничар, го промовираше „Македонски рок времеплов“

По „Македонска рок енциклопедија“ и „Македонска дискографија-винили 1958-2019“, долгогодишниот музички новинар и хроничар Тошо Филиповски го промовираше третото капитално дело за домашната музичка сцена за период од неполни четири години – „Македонски рок времеплов“. Во „Македонски рок времеплов“, авторот и хроничар Филиповски издвоил стотици значајни датуми за македонската рок сцена …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоко Ѓорчев осмиот албум „Дуети“ го најави со композицијата „Help me make it trough the night“

Кога некој судбински е предодреден да поседува некаква дарба, талент…тогаш веројатно е предодреден и да ги поместува границите…на она што го работи…Се чини дека тоа важи токму за Ѓоко Ѓорчев, човекот кој живее за музиката која е негов живот… Оти, како поинаку може да се сфати неговата постојана активност, создавање …

Повеќе »

Ивент индустријата реагира: „Објавениот пакет мерки не претставува воопшто помош за индустријата за организација на настани, туку фрлање трошки“

Членките на Асоцијацијата ИВАП кои се директно вклучени во индустријата за организација на настани се крајно разочарани и револтирани од објавените мерки од петтиот пакет за помош објавени од Владата на РСМ. Имено, во мерката 11 која е наменета за нашиот сектор, се предвидени средства за организација на настани и за …

Повеќе »

(ФОТО) Шпанија затворила музичар поради неговите стихови

На 16.февруари е уапсен раперот Пабло Хасел кој се забарикадирал во универзитетот за да избегне затворска казна. Каталонската полиција влегла на Универзитетот во Леида и го привела еден ден откако пристигна таму со приврзаниците. На Хасел му се заканува казна затвор од девет месеци за величање на тероризмот и клеветење …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пајак со нова песна и спот за „Срце“

После големиот хит  “Бебе“ која беше последното баладично издание од младиот и талентиран пејач, Пајак ни спреми нова исто така емотивна балада насловена како “Срце“, која симболично се промовирана на денот на влубените – “Св Валентин“. Многу емоции во неговите стихови визуелизирани со прекрасен видео запис во кои ќе се пронајдат многумина. Музиката и текстот …

Повеќе »

ИЗБРАНА ЕВРОВИЗИСКАТА ПЕСНА: Васил Гарванлиев со автобиографската „Here I stand“ ќе ја претставува Македонија на Евровизија

„Here I stand“ е насловот на евровизиската песна со којашто македонскиот претставник Васил Гарванлиев ќе настапи на 65-тото издание на Евровизија во мај во Ротердам. Песната е работена според мелодија и текст на самиот Васил, а за аранжманот и продукцијата ќе се погрижат Борче Кузмановски и Давор Јордановски… „Here I …

Повеќе »

Во друштво со светската елита, нашиот DJ Alexandar во топ 50!

Со огромно задоволство сакаме да Ве информираме  дека македонскиот Dj Alexandar,  на единствената легална платформа за споделување на миксови “Mixcloud”, со аудиото од последниот “live stream”  стигна до фантастичното 47мо место  во категоријата Global Techno Chart и на 59то место категорија Global Deep House, со над 60 000 минути преслушување во првите седум дена. Овој одличен успех е уште …

Повеќе »