музика

(ВИДЕО) ШТО СОЗДАДОА ДО СЕГА – „Карантинската“ музика на Александар и Дац: Некому се допаѓа, некому не – но, капа долу за трудот!

Преку социјалните мрежи често слушаме и гледаме разни изведби од познати па и помалку познати изведувачи кои времето во карантинот го посветуваат на музиката… Но, се чини дека највредни по тоа прашање се Александар Митевски и Драган Спасов Дац, кои неуморно творат и не потсетуваат на некои „минати“ песни за …

Повеќе »

(ВИДЕО) Заедно, макар и со видео врска: Roma Rock School со изненадување за своите фанови!

Младите музичари ништо не може да ги спречи да музицираат, да вежбаат и да се дружат макар и преку видео врска… Таков е случајот и со бендот Ritual Wave од организацијата Roma Rock School, кои, во ова време на корона вирусот и седењето дома, за своите фанови ја изведе Redemption. Инаку, Roma …

Повеќе »

В недела музички хепенинг на покривот на Џевахир Скај Сити

Жителите на Аеродром и станарите на Џевахир Скај Сити комплексот, овој празничен викенд ќе можат од своите домови да уживаат во музичкиот настап во живо на Наде Талевска и Горан Наумовски, Trinity Strings и DJ Todoroff. Музичкиот хепенинг на покривот на една од кулите од комплексот Џевахир, ќе се одржи во недела, 3 мај, со …

Повеќе »

(ФОТО) Статус на Живко Гроздановски: „Ја чув вчера ‘Корона Чао’ – Ама не, Дац/Александар, не беше ич фино пред карантинов. Поточно, не беше, и не е за сите!“

Последните недели „сме бомбардирани“ од продуктивноста на Александар Митевски и Драган Спасов – Дац кои малку, малку па ќе „исфрлат“ по некоја нова песна, битно направена во изолација… Денес ви го донесуваме статусот на Живко Гроздановски по повод песната „Корона чао“, кој го сподели на својот профил на Фејсбук… „Ја …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пет песни на „Парни ваљак“ против корона вирусот

Издвоивме само неколку песни кои во текот на својата богата кариера ги снимиле пејачот Аки Рахимовски, гитаристот Хусеин Хасанефендиќ и останатите момци, а можат да ви бидат при рака да ја пребродите моменталната изолација. „Кога немаш ништо“ (2018) – Рокерски дует со Тина Кресник има измамливо бесконечно име, што случајно …

Повеќе »

(ВИДЕО) Scorpions објавиле нова песна: „Сакаме да дадеме знак на надеж!“

Германските хард рокери Scorpions ја претставија својата нова песна „Знак на надеж“ Во описот на „ЈуТјуб“, славниот бенд напиша: „Работиме на многу hard’n’heavy работи за нашиот нов албум, но заради драматичната пандемија на ковид-19, ние исто така сакаме да ви дадеме ‘знак на надеж“’ што доаѓа од длабочините на нашите …

Повеќе »

(ВИДЕО) И’ момците од Sound Waves – Band со „карантинска уметност“!

Дечките од Sound Waves – Band,впрочем како и сите последните недели се во своите домови и творат за своја душа… Минатогодишните учесници на фестивалот „Андерфест“ не ретко преку конференциска врска се собираат и свират за своја душа, а за нивните бројни фанови решија да ја изведат „Мојот пат“… Karantinska verzija …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сара Мејс твори од карантин преку Facebook challenge

Уникатно, креативно и во свој стил, Сара Мејс во време на коронавирус издаде нова песна. Песната тргна како музички мотив на харфа, која таа го објави на својот профил за време на изолација и предизвика еден од нејзините колеги музичари да отсвири бас линија врз нејзината тема. Музичарите продолжија да …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Корона чао“: Александар и Дац за збогум на вирусот снимија кавер верзија на „Bella ciao“

Верзијата е направена за еден ден, од идеја до реализација, со многу љубов 🙂 Спотот е снимена во карантин, во домашни услови на учесниците, без користење на професионални камери и светла. Во време на коронавирусот, корона, пандемијата која владее во целиот свет многу јавни личности, но и многу аматери, непознати …

Повеќе »