музика

(ВИДЕО+ФОТО) Ново видео и песна од македонското трио BDM

Македонското продуцентско трио BDM денес го промовира шестиот сингл, песната Stay, која е во соработка со Yova. Ова е нивни втор заеднички проект, откако во летото 2018 година ја направија песната Lee. Покрај македонската, песната Stay ќе има и светска помоција и тоа на најголемите музички платформи, Amazon, Spotify, Deezer, iTunes и други. „Среќни сме што повторно ни гостува Yova со нејзиниот …

Повеќе »

(ВИДЕО) После долга пауза се врати Ед Ширан: Слушнете ја неговата нова песна!

Повеќекратно наградуваниот композитор, текстописец и пејач Ед Ширан вчера објави нова песна наречена „Afterglow“. Ед веќе подолго време работи на нов албум, кој планира да го издаде во текот на следната година. Оваа песна е негов празничен подарок на обожавателите ширум светот. „Песната ‘Afterglow’ ја напишав минатата година и ви …

Повеќе »

(ВИДЕО) Иги Поп објавил нова глобална ковид химна

Иги Поп штотуку објави нова химна за пандемијата на коронавирус наречена „Валкан мал вирус“. Песната ја напишал заедно со Леран Томас, а текстот на песната е доста метафоричен и совршено го прикажува коронавирусот како таков. Иги Поп сподели и кратко, едноминутно видео, во кое зборува за текстот на песната. „За …

Повеќе »

City Radio, на 26 декември, со празнично диџеј издание на „Се собравме за вас“

По втор пат оваа година, City Radio заедно со најдобрите диџеи ќе приреди забава под мотото „Се собравме за вас“. Во сабота, 26 декември, ќе се оддржи празничното диџеј издание на „Се собравме за вас“– Christmas Edition.Настанот ќе биде од затворен карактер, а сите љубители на добрата музика истиот ќе …

Повеќе »

Таксират Фестивал ја подготви досега најдолгата и најбогата културна ТВ програма

Музичката конференција ПИН која е дел од фестивалот Таксират, се адаптираше на сите протоколи и за неполн месец ја подготви најголемата културна телевизиска програма – ПИН ТВ! Културниот маратон спакуван во ТВ формат, на 13-ти декември премиерно се емитуваше во повеќе од 40 држави, а реакциите од цел свет се …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕГОВОТО ВРЕМЕ ДОАЃА – Париз виа Скопје, тоа е тој – Star Boy: Овој пат ви ја претставуваме „Мad“

Ванчо, Македонецот кого под неговото уметничко име „Star Boy“, домашната јавност веќе го откри, а сега и полека го запознава и како артист, а и преку неговата работа како автор, изведувач и сопственик на нов моден бренд за гардероба наречен „Royalty Paris“. „Star Boy“ живее на релација Париз-Скопје-Берово, а престојот …

Повеќе »

ХУМАНО! Александра Јанева го промовира деби-албумот со хумана цел: Со купувањето на нејзиниот албум им помагате на ковид пациентите кои не можат да си овозможат болничко лекување!

Поп-пејачката Александра Јанева го промовира својот деби-албум „Срце отвори”. Албумот е компилација од 13 песни објавени во изминатите седум години од нејзината музичка кариера, почнувајќи со макфестовската „Врати ми го сонцето”. Продажбата на дисковите започнува од утре, сабота во четири градови, а сите средства ќе бидат наменети за ковид пациенти …

Повеќе »

Тејлор Свифт не запира: Објави нов албум!

Иако неодамна го објави својот осми студиски албум „Folklore“, кој сè уште руши рекорди, текстописецот Тејлор Свифт на Инстаграм објави дека синоќа ќе издаде нов, деветти студиски албум. Како што напиша во обемната изјава на Инстаграм, таа реши подлабоко да ги истражи емоциите на албумот „Folklore“ и во врска со …

Повеќе »

LIVE MUSIC ON LIFE SUPPORT, WHAT NOW?

Дали музичката индустрија ќе го ,,преживее” коронавирусот и дали претрпените промени ќе имаат долготрајно влијание врз неа? Откажани и презакажани концерти, неможност за работење или пак ограничување на работата… Почнувајќи од март 2020та, па се’ до сега, концертната музичка индустрија реално не постои. Почнувајќи од концертните промотери па се’ до …

Повеќе »