музика

Уште малку до најавениот најголем аудиовизуелен концертен спектакл месецов – концертот на хрватската поп пејачка Јелена Розга

Остана уште малку до најавениот најголем аудиовизуелен концертен спектакл месецов – концертот на хрватската поп пејачка Јелена Розга, која во Скопје доаѓа во рамки на турнејата „Минут срца мог”. Како што веќе и најавивме, организаторот Скајмјузик продукција, регионалниот лидер во организацијата на најголемите музички настани и фестивали, најавува вистински спектакл, …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден пред 5 години почина Димитар Чемков-Циме, доајенот на македонското музичко новинарство и член на култните „Бисери“ и „Бис Без“

Димитар Чемков – Циме е роден на 2 февруари 1942 година во Скопје. Тој беше македонски рок-музичар, композитор и доајен на македонското музичко новинарство. Бил член на двете најпопуларни рок групи во 60-те, „Бисери“ и „Бис Без“. Цели 37 години како музички новинар и уредник бил дел од музичката редакција …

Повеќе »

Ѓоко Таневски: „Пострашно нешто од жена што сама пие во кафана нема”

Во новата емисија на „Нешто конкретно” ни гостуваа девојките од групата „Фрајле”, а друштво им правеше нашиот Ѓоко Таневски. Темата на разговор беше за успесите во животот, односно што треба да се сторите за да ви тргне во животот? Нашите гости очигледно добро ја знаат вистинската формула судејќи според нивните …

Повеќе »

Хитовите на Френк Синатра во изведба на Џон Илија Апелгрен и Национален џез оркестар

14 февруари е датум кој се поврзува со убави нешта, денот на љубовта, денот на виното, а годинава овој датум ќе го одбележи и еден посебен настан, концертот на Националниот џез оркестар со според многумина, еден од најдобрите џез вокали на овие простори, но и пошироко, Џон Илија Апелгрен. Концертот …

Повеќе »

„Заедно“ со оркестарот на Македонската филхармонија

Овој четврток со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Заедно“ на кој ќе бидат изведени Концертот за виолина, виолончело и пијано во Це-дур, оп.56 од Лудвиг ван Бетовен и „Фантастична симфонија“, оп. 14 од Хектор Берлиоз. Диригент е маестро Конрад ван Алфен од …

Повеќе »

Одбројуваме до саботното музичко цунами – концертот на ЈЕЛЕНА РОЗГА

Сабота 10 февруари е датумот и денот резервиран за најголемиот аудиовизуелен настан во месецот на љубовта и виното – концертот на најголемата музичка ѕвезда во регионот Јелена Розга. Организаторот Скајмјузик продукција, регионалниот лидер во организацијата на најголемите музички настани и фестивали, најавува вистински спектакл, а во нивната лабораторија веќе се …

Повеќе »

ГРЕМИ 2024: Тејлор Свифт влезе во историјата со победа на четвртиот албум на годината

„Midnights“ и ја донесе на Тејлор Свифт четвртата победа за „Албум на годината“ на Греми наградите во 2024 година – најмногу од кој било изведувач на сите времиња. Поп-ѕвездата ја освои Греми наградата за албум на годината за Midnights на Греми наградите 2024 година, со што ја означи нејзината четврта …

Повеќе »

ГРЕМИ 2024: Мајли Сајрус освои Греми за песна на годината за „Цвеќиња“

Мајли Сајрус ја освои наградата за песна на годината на Греми 2024 за нејзиниот хит „Flowers“. Сајрус го освои својот прв Златен грамофон за најдобра поп соло изведба. „Оваа награда е неверојатна, но навистина се надевам дека нема да промени ништо, бидејќи мојот живот беше убав вчера“, рече Сајрус. Поп-пејачката …

Повеќе »

Општина Центар и Игор Џамбазов го одбележаа роденденот на Маестро Џамбазов

Со промоција на муралот посветен на маестро Александар Џамбазов во Дебар Маало и со изведба на неговите познати хитови, Општина Центар го одбележа роденденот на великанот на македонската популарна музика. Настанот насловен „За Маестрото” привлече голем број посетители кои уживаа во забавната програма, подготвена во соработка со актерот Игор Џамбазов, …

Повеќе »