„ПАОЛО РОСИ – ЗЛАТНОТО МОМЧЕ И ЛЕГЕНДИТЕ НА ФУДБАЛОТ“ изложба посветена на херојот на фудбалскиот Мундијал што го освои Италија во 1982 година

Во мултимедијалниот центар Мала станица, отворена e изложбата „ПАОЛО РОСИ – ЗЛАТНОТО МОМЧЕ И ЛЕГЕНДИТЕ НА ФУДБАЛОТ“ – посветена на херојот на фудбалскиот Мундијал што го освои Италија во 1982 година, но и на многу други меѓународни шампиони на сите времиња – реализирана благодарение на главниот спонзор Trim & Lum, со поддршка на Амбасадата на Италија вo Македонија, Италијанскиот културен институт во Белград и ФФМ.

Изложбата ќе биде достапна за публиката заклучно со 21 април 2024 година и има слободен влез.


Животот и кариерата на Паоло се проследени преку фотографии, монитори и уникатни артефакти, вклучувајќи ги и најважните трофеи на овој голем шампион: Златната топка што му ја додели списанието France Football во 1982 година, Златната копачка за најдобар стрелец и Златната топка како најдобар играч на Светското првенство во Шпанија 1982 година, дресот што го носеше на финалето на тој Мундијал, како и копачките со кои тој го постигна хет-трикот против Бразил (подвиг кој сè уште е ненадминат).

На изложбата може да се видат и бројни други уникатни предмети, како дресот што го носеше Лионел Меси во финалето на Светското првенство во Катар во 2022 година и една од официјалните топки од тој натпревар. Благодарение на Музејот на ФИФА и некои од најважните колекционери во светот, изложени се и копачки, дресови, тренерки, топки, фотографии, документи, награди и медали кои им припаѓаат на најголемите легенди на светскиот фудбал, вклучувајќи ги и дресовите на сите 47 освојувачи на златни фудбалски топки од 1956 година до денес.


Галеријата работи од вторник до недела, од 10-18 часот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кинотека во рамки на проектот „Сезона на филмски класици“ ќе го реставира филмот „МИС СТОН“

Кинотека ова година ќе го реставира филмот МИС СТОН на Жика Митровиќ, во рамки на …