актуелности

Фамилијарната комедија „Луси гангстерката“ синхронизирана на македонски и албански јазик во кината

Шарената фамилијарна комедија „Луси гангстерката“ во режија на Тил Ендеман, синхронизирана на македонски и албански јазик, втора недела се прикажува во киносалите во повеќе градови низ републиката. Филмот премиерно беше прикажан на 9ти мај, а од денеска повторно е на редовен репертоар во кината „Синеплекс“, „Милениум“  и „Киноверзум“ во Скопје …

Повеќе »

Режисерка од Нов Зеланд сними филм инспирирана од „Пред дождот“ на Милчо Манчевски

И после 30 години, македонскиот филмски класик „Пред дождот“ на Милчо Манчевски инспирира нови режисери насекаде низ светот. Овојпат во Нов Зеланд: режисерката Лорен Тејлор во интервју за „НЗ Хералд“ открива дека нејзиното дебитантско дело „Месечината е наопаку“ е инспирирано токму од македонскиот филм. Таа кажува дека „Пред дождот“ првпат …

Повеќе »

Проекција на филм и трибина на тема: „Процеси, терапевтски практики и грижа во и вон институциите за ментално здравје“

На 13 мај (понеделник) во 20.00 часот во КСП Центар-Јадро ќе се одржи проекција на филм и трибина на тема: „Процеси, терапевтски практики и грижа во и вон институциите за ментално здравје” Проекција на документарниот филм „Беласица” (2023) на режисерката Марија Апчевска и трибина на тема менталното здравје во 21виот …

Повеќе »

Фамилијарната комедија „Луси гангстерката“ синхронизирана на македонски и албански јазик во кината

Шарената фамилијарна комедија „Луси гангстерката“ во режија на Тил Ендеман, синхронизирана на македонски и албански јазик, од денеска се прикажува во киносалите во повеќе градови низ републиката. Во Скопје се прикажува во кината „Синеплекс“ и „Милениум“, во Битола во Центарот за култура и киното „Манаки, кината „Киноверзум“ во Велес и …

Повеќе »

Овој петок започнува втората сезона од македонското музичко талент-шоу „Пат до Ѕвездите“: Време е самите да си ја избереме новата музичка ѕвезда!

(09.05.2024) Овој петок на Балкан Мјузик ТВ и „Алфа“ ТВ започнува со емитување втората сезона од македонското музичко талент-шоу „Пат до Ѕвездите“, каде и овојпат ќе биде избрана новата македонска музичка ѕвезда. Минтатата сезона гледавме интересно шоу, со 25 учесници, и интересно финале кое на ТВ екраните го следеа дури …

Повеќе »

Edu Cuts работилници за филм за млади од Западен Балкан – одлична можност бесплатно да ги создадат првите филмови

Едукацијата на млади таленти од областа на филмот е целта на мрежата на филмски фестивали и организации Edu Cuts што е формирана во рамките на проектот „Култура и креативност за Западен Балкан“, кој се спроведува со поддршка на „Британскиот совет“. Иницијатор на мрежата е „Планет-М“ од Скопје, организатор на Филмскиот …

Повеќе »

Војо Иванов: Повеќе им верувам на животните, отколку на луѓето!

Нова недела, ново издание од „Нешто конкретно”, со оглед на периодот во кој се наоѓаме и насекаде околу нас слушаме ветувања, овојпат го поставуваме прашањето во што да веруваме и дали ни остана нешто на кое можеме да се потпреме? Војо Иванов како претставник на оние што се дружат повеќе …

Повеќе »

Награда во Калифорнија за најдобар долгометражен филм за „Бизнисот на задоволството“

„Бизнисот на задоволството” на Гоце Цветановски ја доби наградата за најдобар долгометражен филм на „Риверсајд Филм фестивал” во Калифорнија, САД. Фестивалот којшто се одржа од 10 до 14 април, во своето 22-годишно постоење се залага за промоција на храбри филмови кои обработуваат општествени предизвици, но и говорат за смелоста на …

Повеќе »

Мартин Трпчевски: Пред да се оженам имав два телефони, едниот швалерски, едниот за работа!

Во најновата епизода на подкастот „Искрено со Ивана И Адријана” девојките седнаа со Мартин Трпчевски познат како Мартин 99. Со него зборуваа на тема љубомора, контрола на партнерот и социјалните медиуми, како и чепкaње во телефони. Ја отворија темата кои партнери се љубоморни и зошто не им веруваат на личноста …

Повеќе »