актуелности

Среќен роденден Аспазија Софијанова !!!

Аспазија Софијанова е родена на 21 март 1965 година во Скопје. Основно и средно образование завршила во Скопје, а матурирала во САД. Медицинскиот факултет во Скопје го завршила во 1990 година со просек 9,37. На ЈЗУ Универзитетска Клиника за детски болести во Скопје е вработена од 1991 година. Специјализацијата по …

Повеќе »

Недела на франкофонскиот филм в петок, 15 март

Францускиот институт во Скопје и Амбасадата на Франција, во соработка со Амбасадите на Швајцарија, Романија, Белгија, Албанија, Амбасадата Бугарија и Бугарскиот културно-информативен центар, Амбасадата на Грција и Кинотеката на Северна Македонија, и годинава ја организираат традиционалната Недела на франкофонски филм во знак на одбележување на месецот на Франкофонијата.  Имаме чест …

Повеќе »

Дидем од серијата „Мајка“ ја покажа својата љубов кон уметноста

  Обожавателите на турската глумица Биге Онал имаат можност секојдневно да се воодушевуваат на незината убавина и актерска игра во серијата „Мајка“. Во улога на силната Дидем, Биге ги освои гледачите во Турција и ширум Балканот, поради што новинарите го следат секој нејзин чекор.   View this post on Instagram …

Повеќе »

Опенхајмер избран за најдобар филм на 96. Оскари

Опенхајмер е избран за најдобар филм на 96. Оскари. Од 13 номинации, приказната за креаторот на атомската бомба освои седум, меѓу кои Кристофер Нолан за режисер и Силијан Марфи за најдобар актер. Реализацијата на Poor Things освои четири, а Ема Стоун го освои вториот Оскар. Филмот на Мартин Скорсезе Killers …

Повеќе »

„Бизнисот на задоволството“ награден во Аризона

Политичкиот трилер „Бизнисот на задоволството” на режисерот Гоце Цветановски ја доби наградата за највпечатлив филм (Best Impact Film) на јубилејното 30. издание на „Седона интернешнал филм фестивал”, во Аризона, САД. Фестивалот се одржа од 24 февруари до 3 март, а беа прикажани независни филмски остварувања од целиот свет. Филмот на …

Повеќе »

Емра Куртишова дозна дека е бремена, но и дека татко и нема да го дочека раѓањето на нејзината ќерка Лена

Иако за љубителите на театарската уметност и претходно не беше анонимна, особено за помладата публика како професионален актер во „Театарот за деца и младинци” во Скопје, пошироката јавност сепак ја запозна дури по емитувањето на третата сезона на популарната македонска серија „Преспав”, кога се појави во ликот на собарката Исаура, …

Повеќе »

НЕВРЗАНИТЕ: СЦЕНИ ОД ФОНДОТ НА ЛАБУДОВИЌ

НЕВРЗАНИТЕ: СЦЕНИ ОД ФОНДОТ НА ЛАБУДОВИЌ Србија, Франција, Хрватска, Црна Гора, Катар / 2022 / 100′ 📆 15.2.2024, 20 часот 📌Салон 19:19 🎫 Влез слободен 🎞 По големиот успех на меѓународни и домашни фестивали, документарниот диптих „Неврзаните” и „Филмски герили” на Мила Турајлиќ, ќе биде прикажан во Салон 19:19 во …

Повеќе »

Дали знаете што се случува кога ќе ги внесете имињата на „Пријатели“ на Google? (ФОТО)

Речиси и да нема човек кој не гледал барем една епизода, а благодарение на социјалните мрежи на сите ни се познати ликовите на овој сериски филм, но и нивните реплики. Рејтингот на серијата никогаш не беше доведен во прашање, но по смртта на Метју Пери, актерот кој го толкуваше ликот …

Повеќе »

Вечер премиера на интердицсиплинарниот перформанс Два пати Мери

Вечер (05.02.2023) во Котур Кафе и Филм, ќе се одржи премиерата на перформансот Два пати Мери. Два пати Мери е интердисциплинарен перформанс кој комбинира изложба на фотографии, театарска претстава, видео и поезија. Се изведува од два тима во исто време на две различни локации, во Прага и во Скопје. Публиката …

Повеќе »