актуелности

Актерката Стојна Костовска гостинка во „Лица и дела“

Мери Младеновска вечерва од 21. часот на ТВ Сонце во бренд емисијата „Лица и дела“ ќе и биде домаќин на актерката Стојна Костовска… Костовка зад себе има многу одиграни улоги во театар, многу филмови, но и тв серии… Во шоуто таа го искажува своето искуство и за нејзината професија и …

Повеќе »

Доктор Људмил Спасов вечерва гостин во „Лица и дела“

Мери Младеновска вечерва ќе биде домаќин на д-р Људмил Спасов, од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“, катедра за македонски јазик кој ќе зборува за македонскиот јазик, неговите издадени книги и 43-годишното искуство посветено на Македонија, македонската култура и македонскиот јазик. Доколку сакате да дознаете нешто повеќе за македонскиот јазик, кутлура и …

Повеќе »

НЕОТЕЛ со одлична можност за сите поддржувачи на македонската репрезентација

Во пресрет на фудбалското првенство, НЕОТЕЛ, на сите поддржувачи на македонската репрезентација им овозможува одлична можност бесплатно да ги следат натпреварите од каде било во државата директно на својот смартфон или AndroidTV телевизор. Сите заинтересирани кои сакаат да гледаат од смартфон сѐ што треба да направат е да ја преземат …

Повеќе »

„Лица и дела“: Професор д-р Рубин Земон

Мери Младеновска и екипата на „Лица и дела“ вечерва ќе го угостат професор д-р Рубин Земон, етнолог, поранешен пратеник. Главна тема на разговорот ќе биде малцинствата во Македонија и за генералниот напредок на Македонија во однос на етнологијата и антропологијата. Не заборавајте, „Лица и дела“ вечерва во 21. часот на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Македонската учесничка во „Ѕвездите на Гранд“ ги остави сите во ШОК – На сцена во долна облека, а околу струкот – ЗМИЈА!

Во вчерашното шоу на музичкото натпреварување „Звездите на Гранд“, имавме можност да видиме како учесничката Марија Груевска, која доаѓа од Македонија, настапи во многу провокативна комбинација на облека, но и со змија околу струкот. Таа ја отпеа песната „Негатив“ на Тијана Дапчевиќ, а членовите на жирито беа шокирани кога ја …

Повеќе »

(ФОТО) Среќен роденден „Лица и дела“: 10. за редок јубилеј!

Денеска „Лица и дела“ го одбележува 10. роденден, настан што во македонскиот етер каде што емисиите се појавуваат и исчезнуваат преку ноќ е навистина реткост. Вечерва во 20.45 часот на ТВ Сонце ќе биде емитувана специјалната емисија, јубилејна, која ќе се состои од фрагменти од нивните досегашни програми – имале …

Повеќе »

(ВИДЕО) Италијанските водители за време на Евросонг врескале во студиото а потоа се соблекле…

Наводно италијанските водители пред почетокот на Евровизија ветиле дека ќе се соблечат во живо ако победи Италија. Тие страсно го следеа развојот на ситуацијата за време на гласањето и врескале во студиото, се смирувале еден со друг и си велеле дека треба да почекаат до крајот. „Малта повеќе не може …

Повеќе »

„Лица и дела“ со редок јубилеј – 10. години континуирано во етерот со неброени значајни гости

Утре, 28.05., „Лица и дела“ слават редок јубилеј – 10-годишнина од „Лица и дела“ на ТВ Сонце… За наши простори тоа е мошне редок јубилеј со оглед на сите промени… Токму поради тоа „Лица и дела“ треба да бидат горди што издржале 10. години во македонскиот етер. Во текот на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во интервјуто со Хари, Опра низ солзи зборувала за силувањата

Водителката Опра Винфри се расплакала за време на интервјуто со принцот Хари, додека се присетувала на ужасното искуство на повеќе силувања што ги доживеала од страна на постар братучед кога имала само девет години. Таа во нејзината нова емисија за ментално здравје, „The Me You Can Not See“ зборувала за …

Повеќе »