актуелности

(ВИДЕО) ХАОС ВО ПРОГРАМА ВО ЖИВО: Српска водителка водела ДНЕВНИК а потоа ја снашла грда неволја!

Водителката Роксанда Бабиќ се однесувала навистина професионално… Видеото кое стана апсолутен хит се споделува на социјалните мрежи, покажувајќи колку може да биде професионален еден презентер. Имено, водителката Роксанда Бабиќ имала лоша среќа во програмата во живо, но храбро се соочила со „неочекуван гостин“. Во програмата во живо, додека таа им …

Повеќе »

„Лица и дела“ вечерва со Матеј Спасовски

Младиот и талентиран писател, Матеј Спасовски, е вечерва гостин на Мери Младеновска… Матеј на 13. години ја издаде книгата приказни, „Зад аголот“… Матеј работи интензивно и подготвува нова книга и сега е прва година во средно училиште. Неговата желба е да стане доктор и секако дека не се откажува од …

Повеќе »

„Лица и дела“: Одблизу со Славчо Мишевски

Вечерва гостин на Мери Младеноска во „Лица и дела“, на ТВ Сонце, ќе биде Славчо Мишевски, хуморист, пејач, уметник… Кога станува збор за хуморот заедно со Ранко Рангелов и Дракче имале емисија на ТВ Нова… Кога станува збор за музиката активен е на повеќе полиња – пее во еврејскиот хор …

Повеќе »

(ФОТО) НИКОЈ НЕ ОЧЕКУВАЛ – СЕ’ ШТО НЕ СТЕ ЗНАЕЛЕ НА НОВАТА BATWOMAN: Еве која глумица ќе ја игра, една работа се случува првпат во историјата!

Џавасија Лезли (33), која претходно глумеше во познатата драматична комедија, е новата „Бетвоман“. Таа треба да се оствари во оваа улога во јануари 2021 година, а сега ги сподели своите впечатоци. „Јас сум крајно горда што сум првата афроамериканска актерка што ја игра култната улога на Бетвоман на телевизија. Како …

Повеќе »

„Лица и дела“ со маестро Сашо Ливрински

Вечерва гостин во програмата „Лица и дела“ ќе биде маестро Сашо Ливрински, хармоникаш во групата „Академци“, но и аранжер, професор… Ливрински има завршено музичка академија а неговата кариера е богата со многу фестивалски песни но и соработка со голем број македонски пејачи. Луврински го издаде и дискот „Вруток“ во кое …

Повеќе »

ТВ Училница: Платформата 5+ во функција на формалното образование

Дали формалните наставни програми во училиштата треба да се надополнуваат со неформални едукативно-забавни содржини? Колку постојните образовни содржини се прилагодени на новото дигитално време и на технолошките предизвици и што може да се подобри на тој план? Каква е улогата на наставниот кадар од училиштата во сите овие процеси? Ова …

Повеќе »

Владата времено го одложи проблемот со реемитување на телевизиските канали

–  Рокот е пролонгиран од август за ноември –  Потребно е системско решение пред истекот на овој рок, во интерес на корисниците Ги известуваме корисниците и целата јавност дека со Уредбата која ја донесе Владата на РСМ, на седницата одржана на 22 јуни 2020 година, само времено се одложи проблемот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Познати деталите околу „Евросонг 2021“ во Ротердам!

Предвидено е дека земјите учеснички ќе бидат претставувани од истите изведувачи Како што е познато од претходно, „Евросонг“ ќе се одржи во Ротердам, Холандија, во 2021 година, кој требаше да биде домаќин оваа година, но гламурозниот настан беше откажан поради пандемијата на корона вирус. Сега е познато дека полуфиналето на …

Повеќе »

Јанко Илковски вечерва во „Лица и дела“

Вечерва во терминот на „Лица и дела“ ќе се емитува емисијата со добро познатиот Јанко Илковски, или попознат како „Јанко Јади бурек“ кој со свое видување на нештата оди секој ден на ТВ Сонце од 20. часот… Во денешното гостување во „Лица и дела“ Мери Младеновска и Јанко ќе не …

Повеќе »