актуелности

(ВИДЕО) „Фчерашни новости“ со упатство како да се справите со корона вирусот

Нема место за паника! Додека сите се во паника и не знаат кај тераат, „Фчерашни новости“ на едно место ги собра најголемите експерти и познавачи на вируси и слично, за да одговорат на прашањето кое ептен го мачи народот, како да се справите со корона вирусот и зошто да не …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕ ЈА ПРОПУШТАЈТЕ „ЕДЕН НА ЕДЕН“ ВО НЕДЕЛА: Шампионска емисија со Новак Ѓоковиќ и „Медена земја“

„Еден во еден“ во недела навистина не смее да се пропушти… Многу оскаровски приказни, но и приказни од нивните патувања низ светот, раскажаа Тамара Котевска и Фејми Даут, креаторите на „Медена земја“ во „Еден на Еден“, а ќе ги гледаме во недела во 18.30 на Канал 5. Интересно е што …

Повеќе »

Од 2. март на полноќ на ТВ ќе може да се гледаат само трите канали на јавниот сервис!

Здружението на ИКТ при Стопанската комора на Македонија, каде што членуваат сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали на 2 март 2020 година, вечерта на полноќ. Операторите ќе продолжат со реемитување на каналите на јавниот сервис: МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал. Како …

Повеќе »

ПАНИКА – ЕВРОВИЗИЈА МОЖЕ ДА БИДЕ ОТКАЖАНА ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ! Јавноста е загрижена, никој не е сигурен каква е состојбата!

Коронавирусот се шири со таква брзина што се поставува големо прашање – дали постои можност оваа година да се одложи Евровизија или можеби дури и да се откаже. Имено, други големи настани како Светското првенство во атлетика,неколку квалификациски олимписки турнири,се откажани,а снимањето на филмот на „Невозможна мисија“ беше прекинато. Сепак, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ал пачино првпат во телевизиска серија: Ќе глуми во „Ловци“!

Ал Пачино првпат во својата повеќе од 50. години долгата кариера како глумец,ќе се испроба и во ТВ-серија со 10. епужизоди. Прикажувањето започна вчера на Амазон Прајм Видео. Приказната на „Ловци“ (Hunters) е сместена во Њујорк, во 1977 година, и го следи Мајер Оферман (Ал Пачино), водач на групата ловци …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Зоран Заев во „Еден на еден“: „Британија си замина – ние да дојдеме на нивното место!“

Во недела, во најновото издание на „Еден на еден“ гостин на Жаре ќе му биде Зоран Заев… Меѓу многуте приватни и професионални приказни, поранешниот премиер раскажал за своите студентски денови, за детството, за семејството, за својата прва работа, за она што најмногу го исполнува во слободно време.На прашањето на Жаре …

Повеќе »

(ФОТО) „Лица и дела“: За сите љубители на македонскиот фолклор!

Мери Младеновска во вечерашното издание на „Лица и дела“ поблизу ќе не запознае со работата на КУД „Китка“, Истибања. Интересно е што ова Култутно – уметничкото друштво има, покрај постарите членови, и многу млади луѓе кои со љубов ја негуваат македонската фолклорна традиција. Доколку и вие сте љубители на македонскиот …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Фчерашни новости“: Дали ќе формираат доволно добар циркус за да им парираат на политичарите?

Во нашата држава веќе подолг период не гостувал ниту еден циркус па „Фчерашни новости“ го поставуваат прашањето – Зошто е тоа така? Можеби причината за тоа е дека политичарите им ја земаа работата на циркусантите, па тие се плашат да им парираат. Фчерашни новости решија да ја исправат таа неправда …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕОЧЕКУВАН ОДГОВОР – Бламирање среде емисија во живо:„Бев со тебе на задното седиште во автомобилот!“

Легендарниот музичар Бери Менило се појавил на утринската програма на британската телевизија и ја шокирал презентерката Кејт Геравеј. Причината за неговото вклучување беше неговиот нов албум „Night songs II”“ (Ноќни песни II), но и потсетник за старите хитови што му ја донесоа титулата „жива легенда“. Бери најпрво зборувал за неговиот …

Повеќе »