филм

Денес се сеќаваме на нашиот познат актер Данчо Чевревски

Данчо Чевревски е роден во Скопје на 17 мај 1951 година. Тој беше познат македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и продуцент. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје на отсекот за драмски глумци. Специјализација, односно филмско усовршување има добиено на УКЛА во Лос Анџелес. Тој е еден е …

Повеќе »

Македонскиот краток филм „Мала шега“ влезе во официјална селекција на престижен филмски фестивал во Данска

Македонскиот краткометражен филм „Мала шега“ кој беше во конкуренција со 4140 кратки филмови од светот влезе во официјална селекција на престижниот филмски фестивал во Оденсе, Данска. Во официјалната селекција влегоа 149 филмови од 39 земји меѓу кои и филмот „Мала Шега“ на режисерот Трифун Ситниковски, во продукција на ДНФ Филмс …

Повеќе »

Премиера на биографскиот филм за Ејми Вајнхаус „Back to Black“ вечерва во Cineplexx

Вечерва во киното Cineplexx во Скопје, со почеток во 19:00 часот, премиерно ќе биде прикажан биографскиот филм за Ејми Вајнхаус – „Back to Black“, насловен по нејзиниот најуспешен албум и по сега веќе легендарна хит песна на една од најдобрите пејачки на 21-от век. На премиерата ќе може да се …

Повеќе »

Режисерот Андреј Волкашин започна со снимањето на својот дебитански игран филм “Слатката горчина на зрелите калинки”

Режисерот Андреј Волкашин започна со снимањето на својот дебитански долгометражен игран филм со сегашен наслов “Слатката горчина на зрелите калинки”, соопштија од продукцијата Веда Филм од Скопје. Филмот е меѓународна ко-продукција помеѓу Македонија, Хрватска, Бугарија, со поддршка од Холандија и ЕУРОИМАЖ, од каде и доаѓа креативната и техничката екипа на …

Повеќе »

Денес роденден слави актерката Арна Шијак

Арна Шијак е родена на 30 април 1976 година во Скопје како ќерка на ликовниот уметник Томо Шијак. Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на отсекот за глумечка игра во 1999 година, во класата на проф. Кирил Ристески и проф. Владе Цветаноски. На сцената …

Повеќе »

Среќен роденден Ѓокица Лукаревски !!!

Ѓокица Лукаревски е роден во Скопје на 29 април 1951година. Тој е македонски глумец, познат по бројните улоги во филмови, театарски претстави и телевизиски екранизации. Една година по завршувањето на Факултетот за Драмски уметности во Скопје, во 1977 година во класата на проф. Илија Џувалековски се вработил во Драмски театар …

Повеќе »

Почна снимањето на дебитантскиот филм на Косара Митиќ со работен наслов „17“

По повеќемесечни темелни подготовки, почна снимањето на долгометражниот игран филм со работен наслов „17“, дебитантското долгометражно остварување на Косара Митиќ, во продукција на „Црна мачка продукција“. Жанровски „17“ се дефинира како каминг-оф-ејџ филм. Инспириран е од вистински настан и обработува тема посветена на младите во нивните критични тинејџерски години, кога …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на нашиот истакнат актер Шишман Ангеловски

Шишман Ангеловски е роден на 24 април 1937 година во Софија. Тој беше македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Професионалната кариера Шишман Ангеловски ја започнал во Куклениот театар во Скопје во 1957 година. Истата година почна да настапува и на сцената на Македонскиот народен театар. Член на Драмскиот театар станува …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на нашиот актер и режисер Вукан Диневски

Вукан Диневски е роден на 22 април 1927 година во Гостивар. Тој беше македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, режисер, педагошки работник и изведувач на народна и на уметничка поезија. Завршил Средна државна театарска школа и Филозофски факултет во Скопје и Театарска академија во Загреб. Бил член на Драмата на …

Повеќе »