филм

(ФОТО) ЗАГРЕВАЊЕ ПРЕД 95. ДОДЕЛУВАЊЕ НА ОСКАР: Ова е списокот на номинирани, обложувалниците типуваат на еден филм, а дали ВИЕ го имате вашиот фаворит?

Доделувањето на Оскарите ќе се одржи во недела, на 12 март, во театарот Долби во Лос Анџелес, а ќе бидат доделени награди во 23 категории. Ова е 95-та манифестација по ред, а првата се одржа во далечната 1929 година како приватна вечера организирана од актерот и режисер Даглас Фербенкс. Првото …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Откриена содржината на торбите со подароци на Оскарите: Липосукција, парче земја во Австралија и урми – ВРЕДАТ 126.000 долари

Овогодинешното доделување на Оскарите ќе се одржи во понеделник, на 13 март, а неодамна беше откриено што освен престижната филмска награда, номинираните би можеле да однесат дома како подарок. Подароците кои и оваа година на номинираните ѕвезди им ги дели маркетинг агенцијата Distinctive Assets, се проценети на околу 126.000 долари. …

Повеќе »

Милчо Манчевски награден на фестивалот Фантаспорто: НАГРАДА ЗА „КАЈМАК” ВО ПОРТУГАЛИЈА

Филмот „Кајмак” на Милчо Манчевски ја освои Специјалната награда на жирито во престижната програма Недела на режисерите на фестивалот Фантаспорто. Ова беше 43. издание на фестивалот кој се одржува во португалскиот град Порто. Како еден од наградените филмови, „Кајмак” имаше специјална дополнителна проекција на затварањето на Фантаспорто. Oва е најнова …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Документарец ја освои главната награда на Берлин: „Најлудите луѓе не се оние за кои мислиме дека се“

Францускиот документарен филм „Sur L’Anatant“ во режија на Никола Фибер беше прогласен за најдобар филм на овогодинешниот меѓународен филмски фестивал во Берлин. View this post on Instagram A post shared by Berlinale (@berlinale) Филмот ги води гледачите на сплав во Сена во Париз, кој служи како лебдечки дневен центар за …

Повеќе »

(ВИДЕО) Продолжението кое никој не го посакуваше и не го очекуваше: „Доаѓа Гладијатор 2“

Продолжението на култниот филм „Гладијатор“ и официјално доби датум за прикажување по неколкумесечни шпекулации. Како што пренесува Variety, Gladiator 2 треба да излезе на 17. ноември 2024 година, а главната улога ја презеде Пол Мескал, чиј кастинг се уште не е официјално потврден. Овој 27-годишен Ирец е познат по улогите …

Повеќе »

ТАЖНА ВЕСТ – Режисерот Хју Хадсон, по кратко боледување, починал на 87-годишна возраст

Британскиот режисер Хју Хадсон починал на 87-годишна возраст во болница во Лондон по кратко боледување. Веста за смртта на познатиот режисер ја сподели неговото семејство. „Хју Хадсон, саканиот сопруг и татко, почина во болницата Чаринг Крос на 10 февруари по кратко боледување“, се вели во соопштението на семејството. #RIPHughHudson Hugh …

Повеќе »

(ВИДЕО) Објавен трејлерот за новиот Fast and Furious, фановите вон себе од воодушевување: „Оваа е поинаква“

Објавен е трејлерот за новиот, десетти дел од сагата Fast and Furious наречен Fast X, со Вин Дизел и Џејсон Момоа во главните улоги. Во трејлерот може да се види дека Момоа, кој се прослави со улогата на Аквамен и Кал Дрого во Game of Thrones, ќе биде главниот негативец …

Повеќе »

(ФОТО) Урнебесна сцена од филмскиот сет ги насмеала Бред Пит и Џорџ Клуни до солзи

БРЕД ПИТ и Џорџ Клуни моментално се во Њујорк на снимање на новиот филм Wolves (Волци), а една бизарна сцена од филмскиот сет ги насмеала до солзи. Тие биле фатени од папараците додека снимале акциони сцени со колегата Остин Греам, кого го бркале со автомобилот. View this post on Instagram …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „ВОЛЦИ“: Пристигнува вистинско филмско уживање, бидејќи Џорџ Клуни и Бред Пит моментално снимаат заедно

Долгогодишните пријатели одлично се забавуваат на снимање Момците се вратија… Холивудските гиганти Бред Пит и Џорџ Клуни се видени во Њујорк, за време на снимањето на нивниот заеднички филм „Волци“. View this post on Instagram A post shared by Ocean’s Eleven (@oceansographer) Пит (59) и Клуни (61) се чинеше дека …

Повеќе »