филм

(ВИДЕО) Девет филмови кои ги вознемириле луѓето повеќе од било кој хорор

Љубителите на хорор се склони кон филмови за кои многу луѓе ги сметаат за застрашувачки и вознемирувачки, но понекогаш дури и филмовите што не се направени како хорор можат да бидат прилично вознемирувачки. Тимот на „BuzzFeed“ наведе кои филмови исплашиле и вознемириле повеќе од каков било хорор. 1. Parasite, 2019. …

Повеќе »

КОЈ ЌЕ БИДЕ НАСЛЕДНИК НА ДАНИЕЛ КРЕГ: Новиот Бонд можеби ќе биде жена? Во „трката“ се и Хенри Кавил и Ричард Маден

Мистерија … Актерката со темни кожа Лашана Линч се споменува како најнеобичен кандидат за улогата на најпознатиот шпион на сите времиња, како и 20. нејзини колеги. Колку и да го сакавме маестралниот Даниел Крег во улогата на тајниот агент 007, знаевме дека во одреден момент тој ќе биде заменет со …

Повеќе »

Ова ќе се случи со филмската индустрија по коронавирусот? Предвидени се три сценарија…

Пандемијата коронавирус го промени светот и ќе го менува и понатаму на безброј предвидени и непредвидени начини. Тешко е во оваа фаза да се замислат сите можни сценарија кои што од ден на ден се менуваат… Една работа во која што во целост можеме да бидеме сигурни е дека враќањето …

Повеќе »

РЕВОЛУЦИОНЕРНО – Том Круз снима филм во вселената: Глумецот и НАСА во вселенската станица ги поместуваат границите!

Холивудскиот актер Том Круз снима филм во вселената, соопшти американската вселенска агенција Наса. “Наса е возбудена што соработува со Том Круз на филм во Вселенската станица. Потребни ни се популарни медиуми за да инспирираат нова генерација на инженери и научници за да ги остварат амбициозните планови на НАСА”, порачал на …

Повеќе »

Сагата „Самрак“ со ново продолжение

Стефани Мејер, авторката на сагата „Самрак“ (Twilight), најави ново продолжение на својата вампирска љубовна приказна за Едвард Кулен и Бела Свон. „Самрак“ е серијал од четири фантастично-романтични романи напишани на тема вампири. Првата книга од серијалот беше издадена пред 15 години. Потоа, според неа, и нејзините три продолженија беа снимени …

Повеќе »

Поради коронавирусот промени и на правилата за Оскарите

Американската академија за филмски науки, која што е организатор на доделувањето на наградите Оскар, најави дека, поради престанокот на работа на кината за време на корона-пандемијата, само филмовите кои се прикажуваат на стрим-платформите ќе бидат во конкуренција за Оскарот следната година. Досега филмовите можеа да конкурираат за Оскарите под услов …

Повеќе »

(ВИДЕО) После 10. години филмот „Contagion“ (Зараза) е повторно актуелен: Потполно наликува на денешната ситуација со корона вирусот!

Филмот „Contagion“ кој што е снимен уште пред десет години, а објавен во 2011 година, денес е доста актуелен и повторно го гледаат граѓаните ширум светот. Кога бил објавен, филмот не бил толку актуелен, но сега после десет години се гледа со зголемен интензитет бидејќи приказната во „Зараза“ необично потсетува …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАМЕСТО ВО АПРИЛ ФИЛМОТ ЌЕ ИЗЛЕЗЕ ВО НОЕМВРИ: Поради страв од коронавирусот се одлага премиерата на „Бонд“

Премиерата на 25-ти филм за Џемс Бонд, „Нема време за умирање“, поради страв од коронавирусот е одложена за ноември. Филмот „Нема време за умирање“ наместо во април, како што беше закажано, премиерно ќе биде прикажан во ноември 2020 година. MGM, Universal и продуцентите на најновиот агент филм 007, Мајкл Г. …

Повеќе »

(ФОТО) Том Круз во карантин поради коронавирусот: Запрено снимањето на филмот – целата екипа во изолација!

Холивудскиот актер Том Круз (57) и екипата од снимањето на филмот „Невозможна мисија“ во Венеција, се ставени во карантин поради коронавирусот што се шири низ Италија, пренесува „Ерусалим пост“, повикувајќи се на британскиот актер Симон Пег. Се вели дека Том Круз пристигнал во Венеција на 20. февруари за да го …

Повеќе »