филм

Доделување награди на најдобрите филмови снимени со мобилен на 10. „Мобил фестивал“

Во Кинотеката на Македонија утре (6 декември) со почеток од 17 часот часот ќе се одржи финалната вечер на Фестивалот за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил фестивал“, кој го организира продуцентската и дистрибутерска куќа „КТ филм и Медиа“ од Битола. Ќе бидат прикажани победничките филмови што пристигнаа на нашата адреса …

Повеќе »

(ВИДЕО) Објавен тизер за најновиот филм за Џемс Бонд

Филмот е сниман во Лондон, на Јамајка, во Норвешка и Италија. Премиерата е закажана за 3. април 2020. година. Објавен е најновиот тизер за новиот филм за славниот агент 007 – „Нема време да умрам“. Ова е последниот филм, 25-ти, за Џемс Бонд. Самиот тизер предизвикал големо внимание, а после …

Повеќе »

Починала ѕвездата на „Бони и Клајд“ и „Ѕвездени патеки“

Глумецот Мајкл Џ. Полард починал во 80. година, јавуваат американските медиуми, Полард починал пред три дена од последици од срцева болест, а од утрово од него се простуваат бројни колеги, пријатели и обожаватели. Мајкл Џ. Полард најмногу останал запамтен по улогата во филмот „Бони и Клајд“ во која го играл …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Пред светската премиера на “The Irishman” на „Нетфликс“: „Де Ниро и Ал Пачино имаат волшебен однос!“

Ал Пачино и Роберто Де Ниро имаат волшебна врска, според култниот режисер Мартин Скорсезе, само неколку дена пред објавувањето на неговиот последен филм, Ирецот, каде легендарното актерско дуо е на сцена. „Она што се гледа на филмот е односот на актерите, како и нивното пријателство кое трае 40. или 45. …

Повеќе »

Со помош на специјални ефекти Џемс Дин, 64. години од смртта, ќе снима нов филм

После повеќе од 60. години по неговата смрт, Џејмс Дин ќе се појави на филмот со специјални ефекти кои ќе го оживеат неговиот лик, потврди продуцентската компанија Magic City Films. Во долгометражниот филм, кој наскоро ќе започне со снимање, „Пронаоѓањето на Џек“, новата верзија на Џејмс Дин, починат во 1955. …

Повеќе »

(ВИДЕО) СОБОРИЛЕ РЕКОРД: Озлогласениот филм остварил најголема заработувачка, во кино салите, на сите времиња

„Џокер“ на Тод Филипс можеби ги поделил критичарите, но публиката побрзала во кината да го погледне овој филм. Трилерот во кој Хоакин Феникс глуми бесен кловн кој се свртува на животот исполнет со злосторства само што го соборил рекордот и станал филм од категоријата Р кој најмногу заработил во кино …

Повеќе »

(ВИДЕО) Трејлерот за новиот филм на Гилјермо Дел Торо ги преплашил луѓето!

Трејлерот за хоророт кој го продуцира мексиканскиот Оскаровец, Гилјерно Дел Торо, „Antlers”, веќе ги преплашил луѓето откако вчера бил објавен на Јутјуб. На режисерската палка се нафатил Скот Купер (“Crazy Heart”, “Hostiles”), кој воопшто нема искуство со хорорите, а токму поради тоа Дел Торо и’ го ангажирал. „Гилјермо е фантастичен, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Објавен трејлер за новите „Војни на ѕвездите“: ГОЛЕМО ФИНАЛЕ НА “Star Wars: The Rise of Skywalker”,најновиот и последен филм од култниот серијал!

Благодарение на најсовремената технологија, фановите ќе имаат можност повторно да го следат Марк Хамил, како и починатата Кери Фишер „Војна на ѕвездите“, најпознатата филмска сага која започна уште во 1977. година, го прави своето големо финале. „Star Wars: The Rise of the Skywalker“, во режија на Џеј Џеј Абрамс, благодарение …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СТРАВИЧНА ВИСТИНСКА ПРИКАЗНА која наскоро ќе можете да ја гледате!

Сексуалните злоставувања од врвот на навлијателната телевизија! Моќник со години на новинарките, водителките и продуцентките ги терал да му покажуваат „лојалност“! Новинарката на Fox News, Гречен Карлсон храбро застанала против Роџер Ејлис, а нејзиниот храбар потег предизвикал Ејлис на крајот на 2016. година да си замине од позицијата директор на …

Повеќе »