интервју

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју со дизајнерката Маја Кикириткова: „Првите парчиња облека ги сошив од кеси за прашок“

Дизајнерката Маја Кикириткова е скоро 15 години на модната сцена во Македонија. Неодамна на Скопскиот моден фестивал ја претстави својата најнова колекција која е инспирирана од самоуверените жени кои не ја следат слепо модата. Моделите што ги промовираше веќе биле во фаза на подготовка кога ѝ се јавиле организаторите на …

Повеќе »

Видео интервју – Димитар Атанасовски: „Два пати бев со Сара кога се пораѓаше, тоа што помина никогаш не би можел да го издржам!“

Димитар Атанасовски повеќе од петнаесет години е дел од јавната сцена. Публиката го запозна како водител на емисијата „Тротоар”, работи во Сити радио и скоро и да нема фестивал и манифестација во Македонија на која не бил водител. Пет години е во брак е со пејачката и харфистка Сара Мејс, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју – Ива Матиќ, жената пилот на која ниту небото не ѝ е граница: „Со позитивна мисла тргнувам на лет!“

Ива Матиќ е првата жена пилот во Армијата која седна во воен хеликоптер и авион, а денес управува патнички авион во авиокомпанијата Виз Ер. На само 34 години, со помош на нејзината професија, посетила околу 60-тина земји во светот. Кога ќе каже дека по професија е пилотка луѓето на прва …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју со Катерина Кокина: „Да се биде најплатена извршителка носи сатисфакција за ангажманот за спроведување на правдата!“

Како гледа на извршувањето и на дисциплината за плаќање најуспешната извршителка? Со нето-добивка од над 130.000 евра, канцеларијата на извршителката Катерина Кокина остварила најголем профит во 2021 година. Добивките на извршителите, обично, предизвикуваат негативни реакции во јавноста, но Кокина вели дека тие се огледало за успешноста на реализацијата на извршните исправи, односно дека …

Повеќе »

(ВИДЕО) Интервју со унгарската режисерка Илдико Ењеди: „Се стопив од среќа кога освоив ‘Златна мечка’ на Берлиналето!“

Унгарската режисерка Илдико Ењеди ја освои наградата за посебен придонес во филмската уметност на фестивалот „Киненова”, кој неодамна се одржа во Скопје. Таа беше и претседател на годинешното жири на фестивалот. Истакнатата режисерка повеќе од 30 години снима филмови и освојува награди во Европа, меѓу кои и „Златна мечка” во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Зоран Цветковиќ: „Кустурица е ноншалантен, а со Моника Белучи се промашивме на сет…“

Зоран Цветковиќ е арт-директор во белградското „Кратер студио” за создавање визуелни ефекти во филмови и серии. Тој досега работел на филмски проекти што се прикажуваат во Холивуд, но и соработувал со балкански режисери и актери. Во неговото професионално портфолио е и соработката со познатиот српски режисер Емир Кустурица за филмот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Искрено со Мијата: Животот и се променил по смртта на татко и – наместо доктор станала контролор на летање, но музиката е неодминлив дел од секојдневието

Пејачката Наташа Крстевска во јавноста е позната како Мијата. Дури и во 2004 години кога пееше на првиот регионален „Идол”, скоро никој не го знаеше нејзиното вистинско име. Осумнаесет години подоцна, таа со истиот ентузијазам снима песни и веќе работи на својот втор албум, кој треба да излезе до декември. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Дина Јашари: Со нејзините авторски песни го освои Балканот. Ја доби и наградата „Милан Младеновиќ”

Дина Јашари (23) е млада и талентирана кантавторка која со нејзините авторски песни го освои Балканот. Ја доби наградата „Милан Младеновиќ” која ја доделува истоимената Фондација од Белград која има за цел да поддржи млади артисти од регионот кои творат на својот мајчин јазик. Јашари од вкупно 250 пријавени песни, …

Повеќе »

Интервју со Вселенаутика: Најубавите нешта се неочекувани

Вселенаутика е бендот за кој во последно време почесто се говори на алтернативната сцена. Бендот дебитираше со песната „Ива“ и сними видеоспот за истата, а потоа следеше синглот „Предци“, за која исто така снимија видео. Зад песните стојат скопскиот кантавтор Емил Бакев, гитаристот Љупчо Стевановски и Огнен Митев кој се …

Повеќе »