интервју

(ВИДЕО) Одблизу со Павле Камилоски: „Никогаш не ме интересираа предрасудите, затоа што кога некого вистински го сакаш, годините не се важни…!

Од работа на брод до музика – не било лесно. Победата на талент-шоуто на бродот на кој работел е всушност моментот кога решил да почне да пее… Македонскиот музичар и уметник Павле Камилоски потекнува од познато галичко семејство. Со сто мераци зборува за Галичник. Не само за убавините на селото …

Повеќе »

(ВИДЕО) Отворено со Петре Шилегов: „Сам си ги пеглам кошулите оти мајка ми така ме научи!“

„Ние политичарите претерано сме во фокус. Јас сешто дознав за себе. Така и ја почнаа црната кампања против мене. Пијан сум држел говори. И од тогаш ме следи тоа, овој е пијандура. Е добро де, океј. Очајни луѓе коментираат и тоа не ме допира, ама не е добро кога те …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ИНТЕРВЈУ – Дарио Панковски: Каде е тој има само насмевки – „Кој чека ќе дочека“ – Весели ноти и оптимизам!

„Е па драги луѓе, ви ја претставувам мојата нова песна “КОЈ ЧЕКА ЌЕ ДОЧЕКА”. Песна за нови почетоци, песна за поубава иднина, песна за сите нас, весела, среќна, опуштена и по малку хумористична. Искрено се надевам дека наскоро сите заедно ќе дочекаме пак да се радуваме на свадби, родендени, забави …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју – Дејан Иванов – Маргуш: „Македонија е убава земја и тука има нови предели што не се истражени, па со ковидов имав можност да си ја истражувам и да добијам нови инспирации“

„Дејан Иванов – Маргуш како ликовен уметник не е фигуративен исто и како и неговиот ликовен свет. Тој е апстрактен и неговата експресија е речиси целосно одраз на спонтан несвесен ониризам на битието. Овој наш сликар повеќе сака да насетува отколку да дефинира. На свој начин ониризмот како специфичен слој …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју – Наташа Миха: „Карантините и полициските часови ми дадоа повеќе време со самата себе, што ми овозможи шанса за личен креативен израз!“

Млада дама, убава, атрактивна, директна, но скромна…можеби и малку срамежлива (така нас ни се виде), но од друга страна и решителна и одлучна во тоа што ќе го науми… Наташа Миха е пејачка, продуцент, автор, дел од бендот „Station: Innermost“ со кој пак работи на други проекти… „Понекогаш најмалите одлуки …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Искрено со Нора Шакири-Марковиќ:„Да не го добиев Ијан сигурно ќе посвоев дете!“

Поранешната новинарка Нора Шаќири-Марковиќ веќе неколку месеци е в.д. директорка на Tеатар „Комедија”. По разрешувањето на претходниот, сега таа е вршител на оваа должност и вели дека добро ѝ оди. „Не очекував дека толку ќе биде стресно, а освен што оваа работа бара одговорност, јас сум многу блиска со моите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Искрено со Дејан Лилиќ:„Ми беше тешко да ја освојам сопругата, но и да ја задржам. И’ сега се трудам постојано да ја освојувам!“

Уште од почетокот на кариерата актерот Дејан Лилиќ важеше за миленик на женската публика. Но, кога пред 15 години ја запознал сопругата Љубица, која е психолог по професија, таа не знаела дека Дејан е познат глумец. Вели, тоа му се допаднало, па во љубовнaта врска влегол растоварен од популарноста што …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју – Оливера Ширговска:„Во последно време се’ почесто сум во природа, пишувам – тоа ми е секојдневие,да се дружам -доколку има можност, со еден збор – сакам се’ што зрачи со позитивна енергија!“

По повод Светскиот ден на книгата одлучивме да претставиме две нови дела на познатата македонска книжевничка Оливера Ширговска, која неодамна ги издаде „Исповед“ и „Прекрасен странец“ но е и многу активен член на ЛК „Китка“ и „Вешта жена“… Накусо, личност со која разговаравме за книжевноста, активностите но и справувањето со …

Повеќе »

(ВИДЕО) Дарко Димитров:„Секое утро станувам и си велам дека јас сум никој и ништо, па ослободен од мислите почнувам да работам од нула!“

Композиторот и продуцент Дарко Димитров, раскажува за српската песна за Евросонг, како ја запознал сопругата Маја пред 30. години, за децата и татко му Славе Димитров, како сакал да биде режисер, а не музичар, но и за ѕвездите со кои снима, што ги советувал Цеца и Анастасија кога ја снимале …

Повеќе »