интервју

(ВИДЕО) Зоран Цветковиќ: „Кустурица е ноншалантен, а со Моника Белучи се промашивме на сет…“

Зоран Цветковиќ е арт-директор во белградското „Кратер студио” за создавање визуелни ефекти во филмови и серии. Тој досега работел на филмски проекти што се прикажуваат во Холивуд, но и соработувал со балкански режисери и актери. Во неговото професионално портфолио е и соработката со познатиот српски режисер Емир Кустурица за филмот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Искрено со Мијата: Животот и се променил по смртта на татко и – наместо доктор станала контролор на летање, но музиката е неодминлив дел од секојдневието

Пејачката Наташа Крстевска во јавноста е позната како Мијата. Дури и во 2004 години кога пееше на првиот регионален „Идол”, скоро никој не го знаеше нејзиното вистинско име. Осумнаесет години подоцна, таа со истиот ентузијазам снима песни и веќе работи на својот втор албум, кој треба да излезе до декември. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Дина Јашари: Со нејзините авторски песни го освои Балканот. Ја доби и наградата „Милан Младеновиќ”

Дина Јашари (23) е млада и талентирана кантавторка која со нејзините авторски песни го освои Балканот. Ја доби наградата „Милан Младеновиќ” која ја доделува истоимената Фондација од Белград која има за цел да поддржи млади артисти од регионот кои творат на својот мајчин јазик. Јашари од вкупно 250 пријавени песни, …

Повеќе »

Интервју со Вселенаутика: Најубавите нешта се неочекувани

Вселенаутика е бендот за кој во последно време почесто се говори на алтернативната сцена. Бендот дебитираше со песната „Ива“ и сними видеоспот за истата, а потоа следеше синглот „Предци“, за која исто така снимија видео. Зад песните стојат скопскиот кантавтор Емил Бакев, гитаристот Љупчо Стевановски и Огнен Митев кој се …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Искрено со портпаролката Богданка Кузеска:„На децата им е кул што не сме во брак со Горан, ама ако се умни ќе се венчаме“

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, пред да влезе во политиката беше новинар. И денес за себе вели дека е новинар, иако работата како портпарол е поголем предизвик. На прашањето како е да се биде жена во политиката вели: „Потешко од тоа да си маж. Кога мажот е строг и ќе …

Повеќе »

(ВИДЕО) Интервју со „Red18“: „Сакаме на луѓето што ќе им се допаѓа нашата музика да им дадеме шанса да не слушаат се почесто и да се журкаат заедно со нас!“

„Red18“ е нов скоски бенд кој главно добива само позитивни коментари, некои луѓе мислат дека е нешто поинакво, свежо на нашата сцена и тоа посебно ги радува затоа што токму тоа е нивната цел – жанр и јазик не треба да се бариера или пресуда дали некоја музика ќе допре …

Повеќе »

Интервју со Антони Анев од „Преку ред“: Едвај чекам да дојде 1-ви Октомври, да се видиме на Underfest, и да отсвириме нешто од тоа што го спремаме

Преку ред“ се резервирани за „Андерфест 2022“ на 1 октомври 2022. Инаку, „Преку Ред“ е рок бенд од Скопје, формиран во 2019. Членови се Антони Анев (вокалист), Христијан Тасевски (гитарист), Никола Стојменов (басист) и Марко Захариев (тапанар). Во првите две години од своето постоење бендот има настапувано на неколку средношколски …

Повеќе »

Владимир Четкар: „Многу мои пријатели од Америка доаѓаат да го видат Охрид оти секогаш им кажувам дека е најубавиот град”

Џез-музичарот Владимир Четкар следниот месец ќе оди на турнеја низ Америка. Ова е негова трета турнеја во САД од почетокот на пандемијата. Иако неодамна имаше неколку настапи низ Македонија, вели дека со душа ги чека концертите, оти во годиниве со короната најмногу му фали контактот со публиката и настапите во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Отворено со Снеже Велков: „Станав веган поради здравствени причини и алергиите…“

Снеже Велков, некогаш водителка на популарното „Ред хот” шоу, денес е автор на емисијата „Нешто конкретно”. Една од ретките кои секое утро стануваат во 6 и пол за да ја извози дневната рута со велосипедот на кеј на Вардар. Таа долго време е инструктор по пилатес, а на Инстаграм преку …

Повеќе »