интервју

(ВИДЕО) Интервју со Јелена Јованова – рецепционерката во „Преспав“: „Мојот сопруг е вљубен во македонското тавче гравче и морам да го имам на мени!“

Рецепционерката Јелена од Драчево е веројатно еден од омилените ликови од хумористичната серија „Преспав“. Четвртата сезона на големо се снима, а актерката Јелена Јованова раскажува дека и на снимањето е исто толку забавно, како и во серијата. „Уживам во лудилото на Јелена. Заради неа постојано добивам покани за кафе и …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју: Мартинијан Кириловски: „Македонија изобилува со многу талентирани луѓе особено на полето на музиката!“

Ова момче не треба посебно да го претставуваме, не само поради тоа што победи на „Макфест“, или го има во „Гранд ѕвезди“, туку според тоа што покажа дека е вреден, упорен и се бори за својата визија и за себе… „Макфест за мене има големо значење, можам да кажам дека …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ИНТЕРВЈУ „Ај Кју“: „Уф, ова е јако, мора да го споделиме со јавноста!“

Бојан Трајковски и Марија Ивановска ги знаеме како „Ај Кју“, евровизиски претставници на Македонија, но и како музички уметници кои не запираат пред никакви препреки туку упорно и успешно го живеат својот музички сон… По евровизискиот настап набргу се преселија во Лондон, имаа многу успешни интернеционални настапи, а со последната …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју: -Васил Гарванлиев: „Најголем предизвик е да споделам искрена емотивна приказна!“

 Македонскиот извонреден пејач ќе настапи во премиерата на барокната опера „Дидо и Енеј“ која ќе се одржи на 20 септември Македонскиот исклучителен баритон Васил Гарванлиев, кој кариерата успешно ја гради на меѓународните сцени (Чикаго, Милано, Торонто, Лондон) во сферата на класичната музика, но и во водите на поп-музиката, ќе настапи во …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју: Оливера Ширговска: „Од крупните залаци, може ќе се задави човекот, затоа животот се зема со сласт (ситни залаци)“

Оливера Ширговска е писателка, сопруга, мајка на две возрасни деца, позитивна дружељубива личност и љубител на пишаниот збор. Секојдневието знае да ни сервира се, но најубаво е кога зборовите се сведоци на шепотот на една разбранувана душа, и симболи на еден живот запишан на хартија. Кога се работи со љубов, …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју – Елена Петреска: „Ѕвезда е шанса за младите да имаат каде да го покажат талентот во својата земја“

„Ѕвезда број 1„ – новото музичко талент шоу кај нас, дефинитивнo ја раздвижи музичката сцена, бидејќи токму ваков формат на емисија одамна се очекуваше, со оглед на фактот дека години наназад на националните телевизии гледавме исеуште гледаме слични вакви емисии увезени од други земји. Елена Петреска, која е дел од …

Повеќе »

Интервју со др Амела Цана од УСКЦ Свети Пантелејмон: Ова е моја матична куќа, установа во која поминав години како студент и сега од друг агол имам можност,  желба и амбиција да создавам во истата!

Интервју  со Д-р Амела Цана,  директорката на Универзитетскиот стоматолошки клинички центар Свети Пантелејмон по повод Светскиот  ден на здравството … Кажете ни неколку интересни работи за Вас Д-р Амела Цана  – стоматолог, специјалист ортодонт. Повеќегодишно работно искуство во здравство… ФЗОМ…Можам само да кажам дека различно е гледиштето на здравствениот систем …

Повеќе »

Интервју со Vlado’Yo: Работам на нов албум, а следниот голем настап е на фестивалот Андерфест

Vlado’Yo роден на 07.08.1994 во Струмица, за прв пат на музичката сцена се појавува со влегување во хип хоп групата Конфликт. Првата негова песна заедно со Конфликт е објавена на 20 Август 2015 со која го забележува првото негово присуство во хип хоп музиката. Тој работи како продуцент, beatmaker и …

Повеќе »

Интервју Orange Groove : Сите вие кои имате време, внимание и трпение да го прочитате ова, ви благодарам за подршката и се гледаме на Андерфест

Orange Groove(Оринџ Грув) е музички проект кој е фузија на Hip-Hop, Trip-Hop и Electronica, и официјално датира од 2015 година со почетокот на снимањето на албумот “Armageddonia”. Албумот е инспириран од пост-апокалиптичната-политичката состојба во Македонија која е претставена преку очите и ушите на еден уметник. Orange Groove(Оринџ Грув) ќе се …

Повеќе »