планета

85 УСПЕШНИ СТЕРИЛИЗАЦИИ/КАСТРАЦИИ ЗА САМО 20 ДЕНА ВО МЕСЕЦ ЈАНУАРИ

Со појавата на првиот случај на distemper во прифатилиштето на ЈП Лајка крајот на минатата година, беа воведени и спроведени низа превентивни мерки. Прифатилиштето беше 30дена под целосен карантин и фокусот беше на третман на заболените кучиња со што ситуацијата во моментот е под контрола. По истекот на карантинскиот период, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Натпреварувачот на квизот „Милионер“ стигнал до ПОСЛЕДНОТО прашање и му се јавил на пријателот: Никој не можел да поверува што има да му каже

Натпреварувач од Шведска успеал да победи на квизот „Дали сакаш да станеш милионер“ Европа беше воодушевена од неверојатната изведба во шведската верзија на квизот „Дали сакаш да станеш милионер“, кога Јонас фон Есен (31), двократен светски шампион во памтењеи финалист на шведскиот „Got Talent“ шоуто наречено „Talang“ стана милионер без …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Милионерот решил да донира 99% од своето богатство, нема да остави ништо на децата

ДЕЈВИД ФИШВИК е милионер кој се одлучил на необичен потег со цел да ги мотивира своите деца да работат, пишува Daily Star. 51-годишниот Британец имал скромни почетоци, не го завршил училиштето и се вработил како градежен работник. Почнал да заработува со основање компанија која продавала минибуси, а своето богатство го …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД ВОЈНАТА – Украинка покажала како сега изгледаат нејзините омилени места, и се „заблагодарила“ на Русија

Украинката Ана Малигон неодамна на TikTok сподели како сега изгледаат нејзините омилени места во нејзиниот роден град во Украина. Ана Малигон е Украинка, која неодамна сподели содржини на својот профил на TikTok, поврзани со нејзината земја и актуелната ситуација и иронично и се заблагодари на Русија, која не се откажува …

Повеќе »

Sky Bar Панорамика: Најубавиот поглед кон Скопје

Дали барате место каде можете да се опуштите, мирно да испиете кафе, да одморите и од каде може да уживате во погледот на цело Скопје? Не барајте повеќе! Во подножјето на планината Водно, веднаш покрај патот ќе го пронајдете бисерот на градот – Sky Bar Панорамика. Скриено од урбаниот метеж …

Повеќе »

ТЕСТ ЗА ЛИЧНОСТ на Фројд: Одговорете на осум кратки прашања и дојдете до најдлабоката точка на вашата потсвест

Одговорите нека бидат она на што прво ќе помислите Зигмунд Фројд се смета за татко на психоанализата, а овој краток тест кој содржи осум прашања е дел од неговите дела. Со искрени одговори ќе дојдете до сознанија кои се скриени во вашата потсвест, за кои можеби досега не сте биле …

Повеќе »

(ВИДЕО) РЕТКО ПОЗИТИВЕН ПРИМЕР – Познатиот јутјубер MrBeast овозможил 1.000 слепи луѓе да прогледаат, ги снимил нивните реакции

Суперѕвездата на YouTube, Mr Beast, го направил светот подобро место за најмалку 1.000 луѓе, откако платил за операции на катаракта кои им го вратија видот. Тој тоа го објави во саботата во своето видео на YouTube, велејќи „Лечиме слепило на 1.000 луѓе“, а видеото за 24 часа достигна повеќе од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Близначки од Италија го прославија 100-от роденден: „Не мислевме дека ќе стигнеме до стотка“

Италијанките Франческа и Марија Рикарди, сестри близначки, заедно го прославиле 100-тиот роденден. Тие живеат во малото гратче Анзано ди Пуља во италијанската провинција Фоџа. На видеото објавено на социјалните мрежи, сестрите се гледаат како седат на маса со торта со бројот 200, за 200 години заеднички живот. На прославата присуствувале …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРОВЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ УМ – 97% ОД НАСЕЛЕНИЕТО НЕ МОЖЕ ДА ЈА РЕШИ НАЈТЕШКАТА ЗАГАТКА НА СВЕТОТ: Ако успеете да ја совладате, вие сте еден од НАЈПАМЕТНИТЕ ЛУЃЕ!

Можете ли да ја решите најтешката загатка на светот? Ниту најголемите математичари не можеле веднаш да го најдат решението! Американскиот филозоф и логичар Џорџ Булос ја претставил најтешката логичка загатка на светот во 1996 година во написот „The Harvard Review of Philosophy“. Речиси никој не можел да одговори точно првиот …

Повеќе »